Türk acentelerin Almanya’da yeni dönem hazırlığı

Türk Acenteciler Birliği (COOP TRR), Alman tatilcilerin haklarını genişleten yeni düzenlemeye dikkat çekti. COOP TRR CEO’ları Cumhur Sefer ve Fatih Şenel, “Almanya’daki acenteler için bilgilendirici seminerler düzenliyoruz” dedi.

Almanya’da yürürlüğe giren yeni seyahat hakkıyla birlikte, tur sözleşmesi öncesi bilgi yükümlülüklerinin kapsamı ve tasarımı 1 Temmuz 2018’den itibaren değişecek. Bu yazdan itibaren, tur operatörleri ve satış ofisleri, müşteriye yönelik geniş kapsamlı bilgi yükümlülüklerine sahip olacak.

Avrupa’daki Türk kökenli seyahat acentecilerini tek çatı altında buluşturan Türk Acenteciler Birliği de (COOP TRR), bu yeni Seyahat Kanunu için şimdiden kolları sıvadı. COOP TRR CEO’su Cumhur Sefer, Alman tatil tüketicilerinin haklarını daha fazla korumak amacıyla yapılan yeni düzenlemeyle ilgili turizmcilere uyarıda bulunarak, şimdiden hazırlık yapmaları gerektiğini vurguladı. Sefer, “COOP TRR olarak bünyemizdeki acenteler için bu konuda bilgilendirici seminerler vereceğiz” dedi.

İKİ HİZMET BİR ARAYA GELİNCE TUR OPERATÖRÜ SAYILACAKLAR

Almanya’da 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle birçok yeni düzenlemenin hayata geçtiğini söyleyen Fatih Şenel de, turizmcileri direkt etkileyecek düzenlemenin 1 Temmuz 2018 tarihi itibariyle devreye gireceğini belirtti. Fatih Şenel, “Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu’nca onaylanan ‘AB Paket Tur Yönetmeliği’ Alman parlamentosundan geçerek yasalaştı. 1 Temmuz 2018’den itibaren, paket tatiller için yeni bir seyahat hakkı geçerli. Almanya’da faaliyet gösteren tüm acenteler bundan sonra konaklama, uçak, transfer ve bu gibi hizmetlerden herhangi ikisini birleştirerek sattıkları zaman tur operatörü sayılacaklar ve sigorta yapma zorunlulukları olacak” dedi.

Almanya’daki turizm şirketlerinin bu yeni düzenlemeyle ilgili hazırlıklarını yaptığını, yeni mevzuatta pek çok önemli detay olduğunu ifade eden COOP TRR CEO’su Şenel, önümüzdeki aylarda kapsamlı bir seminerler dizisi gerçekleştirerek, bu konunun uzmanlarıyla Türk kökenli acenteleri biraraya getireceklerini kaydetti. “Yeni Seyahat Kanunu’nun kapsamı çok geniş” diyen Şenel, acentelerin yapması gerekenler için yol gösterici olmak istediklerini kaydetti.

TÜRKİYE SATIŞLARINI ETKİLEYECEK Mİ?

Almanya’daki Türkiye paket tur satışlarının çok iyi gittiğini de hatırlatan Şenel, bu yeni düzenlemeden bu satışların da etkileneceğini ifade ederek şöyle konuştu: “Alman tatilciler, artık paket tur satın alırken bazı ek sözleşmelere imza atarak haklarını daha da fazla koruyabilecekler. İşte biz de turizmciler tarafı olarak, neler yapmaları gerektiği konusunda üyelerimizi bilgilendireceğiz.”

Almanya’dan ülkemize turist getiren tur operatörlerinin 2018 satışları için kapasite arttırdığını anımsatan Şenel, uçak şirketlerinin Türkiye için ayırdığı koltuk sayısı rakamlarının Alman turist sayısının 2018’de 5 milyonu aşacağını gösterdiği tahminini yineledi.

COOP TRR
COOP TRR- Avrupa Türk Seyahat Acenteleri Birliği, turizm sektöründe Türk şirketlerinin karşılaştıkları sorunları aşmak, sektörü geliştirmek, iyileştirmek için oluşturulmuş bağımsız bir platform. Platform üyelerinin 600’den fazlası Almanya’dan, Diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte toplamda acente sayısı 800’e ulaştı.
COOP TRR’nin ana hedefleri; uluslararası piyasada Türk seyahat acentelerinin haklarını korumak, kazançlarını artırmak, satış işlemlerini kolaylaştırmak ve Türkiye turizm sektörüne katkıda bulunmak. (Bknz: http://cooptrr.de)