Diyarbakır sadece tur durağı değil, konaklama merkezi de olacak

Diyarbakır Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Alp ve Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Ali Fuat Eker

Güneydoğu’nun tarih ve kültür merkezi Diyarbakır, turizmde özlenen günlere dönmek için hazırlık yapıyor. Geride kalan son iki yılın açtığı yaralarının sarılmaya başladığını söyleyen Büyükşehir Belediyesi’nden Ali Fuat Eker, yeni açılan oteller ile bir konaklama merkezi olmak istediklerini kaydetti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde geçen hafta düzenlenen 22. Doğu Akdeniz Ülkeleri Turizm ve Seyahat Fuar’ına (EMİTT) katılarak kentin tarihi ve kültürel mirasını tanıttı.

Kent turizminin önde gelen temsilcilerin yer aldığı stantta, Turizmgunlugu.com’un sorularını yanıtlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Fuat Eker, “2016 ve 2017’deki güvenlikle ilgili bazı durumların yarattığı yaralar 2018’de sarılmaya başlandı. Güvenlik ortamı yetkililerce sağlandı ve şu an hiçbir sıkıntı yok. EMITT gibi fuarlara katılarak Diyarbakır’ı tanıtıp turizmdeki gelir payımızı arttırmak istiyoruz” dedi.

Diyarbakır Surları’nın, UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer aldığını hatırlatan Eker, turistik tanıtımlarda bunu öne çıkardıklarını belirterek şöyle konuştu: “Diyarbakır turizmi sadece kültür turizmi üzerine kurulu değil. Kaplıcalarımızla sağlık turizmi, türbelerimiz ve dini yerlerimizle inanç turizmi de yapabiliyoruz. Sahip olduğumuz değerleri de bu fuarda tanıtarak 2018’de daha farklı bir yıl geçireceğimize inanıyoruz.”

YENİ OTELLER AÇILDI

Kentin konaklama alt yapısının yeni yatırımlarla güçlendiğine vurgu yapan Eker, “Diyarbakır’da geçen yıl Radisson Blu, Hilton, Plaza Hotel gibi birçok yeni otel hizmete girdi. Toplam yatak kapasitemiz 4 bin civarında, otel doluluk oranlarımız ise yüzde 90” dedi.

Şu an proje aşamasında olan bir iki tane daha turizm yatırımının olacağını açıklayan Ali Fuat Eker, Çermik ilçesinde devam eden 5 yıldızlı otel inşaatı hakkında bilgi verdi. Eker, “Bu, oldukça büyük bir proje. Sadece otel binası yok, çevresinde AVM’nin olduğu devremülklerin de yapıldığı bir proje olacak” diye konuştu.

HEDEF KONAKLAMA MERKEZİ OLMAK

Geçen yıl güvenlik nedeniyle Diyarbakır’a turların gelmediğini anlatan Eker, bu yıl ise yavaş yavaş turların başladığını kaydetti.  Daha öncesinde tur operatörlerinin Diyarbakır’ı konaklama yeri olarak kullanmadığını anlatan Eker şunları ifade etti: “Kentimiz turlarda sadece gelip geçilen bir durak olarak görülüyordu. Misafirleri genelde Mardin’de konaklatıyorlardı. Ancak yeni açılan otellerimiz bu imajı değiştirdi. Geçen sene valilik ve belediyenin destekleriyle tur operatörlerimizle toplandık ve kendilerinden Diyarbakır’ı konaklama yeri olarak listelerine ekleyecekleri sözünü aldık. Bu sene de bu anlaşmanın meyvelerini almayı umut ediyoruz.”