Turizmde hizmet kalitesi için faydalı bir seminer

Turizm sektörünün her alanında kaliteyi hedef alan KalDer Turizm Çalışma Grubu, turizmde hizmet kalitesinin iyileştirilmesine yönelik ‘Süreç İyileştirme Semineri’ düzenledi.

Kalite profesyonellerinin gelişimini sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini belirten KalDer Turizm Çalışma Grubu Lideri Nurdan Teke Dbeys, amaçlarının turizm sektöründe kalite bilincini geliştirmek ve yaygınlaştırmak olduğunu söyledi.

KalDer Mükemmellik Ödülü Sekreteri Berçin Gün‘ün konuşmacı olarak katıldığı ‘Süreç Nedir? Süreç İyileştirme Semineri’ 3 Şubat 2018 Cumartesi günü Miracle Resort Hotel Lara’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Etkinliğe üyeler ile sektörden 100’e yakın Kalite yöneticisi katıldı.

Turizm hareketliliğinin düşük olduğu 2017-2018 kış dönemini tüm sektör çalışanlarının kazanımlarına yönelik verimli geçirmek amacıyla her aya bir seminer plânladıklarını belirten KalDer Turizm Çalışma Grubu Lideri Nurdan Teke Dbeys, seminerlerin önümüzdeki mart ve nisan aylarında da devam edeceğini belirtti.

“TURİZM PROFESYONELLERİYLE BULUŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Turizm sektöründe hizmet kalitesinin iyileştirilmesi ve etkinliğinin iyi yönetişim ve toplam kalite yönetimi çerçevesinde sağlanabileceğini dile getiren Nurdan Teke Dbeys, şöyle konuştu:

“Uluslararası standartlara uyum sağlanması, bu standartların korunması ve marka oluşturulması amacıyla turizm işletmelerinde mevcut hizmet kalitesini ölçmek ve yükseltilmesini sağlamak amacıyla turizm profesyonelleriyle buluşmaya devam edeceğiz. Amacımız turizm sektöründe kalite bilincini geliştirmek ve yaygınlaştırmak.”