İşte en çok ziyaret edilen müze ve ören yerleri

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerinin Ocak 2018 istatistikleri açıklandı. Ziyaretçi sayısında 877 bin 729 kişiye ulaşılırken en çok ziyaret edilen yerlerin başında Topkapı Sarayı geldi.

Ocak ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ziyaretçi sayısında yüzde 57 artış kaydedilerek müze ve ören yerlerinden 14 milyon 522 bin 578 lira gelir elde edildi.

En çok ziyaret edilen müze ve ören yerleri ise Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, Mevlana Müzesi, Denizli Hierapolis (Pamukkale) Örenyeri ve İzmir Efes Örenyeri oldu.

SATIŞ GELİRİNDE TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILDI

Son dört yılın en yüksek Ocak ayı ziyaretçi rakamına ulaşan Türkiye, Müzekart satışlarından ise Ocak 2018’de 3 milyon 643 bin TL gelir elde etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve örenyerine ücretsiz ziyaret imkânı sağlayan ve alındığı tarihten itibaren bir yıl geçerli olan Müzekart satışları, bu uygulamanın başladığı 2008 yılından günümüze 59 bin adetle, her yılın Ocak ayının en büyük satış rakamını yakaladı.

Rekor artışın gelirdeki yansıması da oldukça çarpıcı olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 167 artış kaydeden Müzekart satış rakamları tüm zamanların Ocak ayı satış geliri rekorunu kırdı.