Corendon’un büyüme hedefi devam, yeni otelini açıyor

Corendon Airlines Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer

Corendon Turizm Grubu, otel zincirine 2018’de Amsterdam’da iddialı bir otel daha eklerken, ciro olarak yüzde 15’lik bir büyüme hedefliyor. Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer; Corendon Village Hotel’in, hem yatırım bedeli hem de yatak kapasitesi ile Benelux ülkelerinin en büyük oteli olacağını açıkladı.

Hollanda ve Belçika pazarının önde gelen tur operatörlerinden olan Corendon Turizm Grubu, 2018 beklentilerini açıklamak ve yeni yatırımlarını anlatmak üzere Swissotel The Bosphorus’da bir basın toplantısı düzenledi.

2018 turizm sezonu için umutlu olduklarını söyleyen Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, Avrupa’da yükselişe geçen turizm sektörüyle birlikte Türkiye yatırımlarına hızla devam edeceklerini bildirdi. Karaer’in açıklamasına göre bu yatırımlar kapsamında Corendon, Boeing’in yeni üretimi 737 MAX 8’i Mayıs ayında Türkiye’de ilk defa Corendon Airlines renkleriyle uçuracak. 2018’de grup olarak yüzde 15 büyüme hedefleyen Corendon, 2017 yılını da 1 milyar Euro ciro ile kapattı.

2018 CİRO HEDEFİ YÜZDE 15 BÜYÜME

Corendon Turizm Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, 2017 yılında konsolide cirolarının 1 milyar Euro’ya ulaştığını açıklayarak, 2018 yılında ciro olarak yüzde 15’lik bir büyüme hedeflediklerini belirtti. 2018 turizm sezonu için Türkiye rezervasyonlarının yükselişe geçmesiyle birlikte, Türkiye yatırımlarını artıracaklarını belirten Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer şöyle konuştu:

REZERVASYONLARDA YÜZDE 100 ARTIŞ VAR

“Corendon Turizm Grubu birçok ülkede yatırımlar yapıyor olsa da bizim asıl destinasyonumuz ve önceliğimiz Türkiye. Türkiye turizminin 2017’de son dakika rezervasyonları ile toparlanması ile birlikte grubumuz da 2017 yılında 2016’ya göre daha iyi bir yıl geçirdi. 2018 yılı için ise hem Türkiye turizmi hem de kendi grubumuz adına oldukça umutluyuz. Avrupa’dan aldığımız erken rezervasyon rakamları bu yıl 2015 yılı seviyelerinde bir turizm sezonu geçireceğimize işaret ediyor. Kendi tur operatörümüzün 2018 için aldığı Türkiye rezervasyonlarına baktığımızda ise tüm destinasyonlara aldığımız toplam rezervasyon artışının da yüzde 100’ün üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz.”

Corendon Airlines Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer

3 YENİ UÇAK GELİYOR, HEDEF 3 MİLYON YOLCU

Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye olan talep artışının sezon başında gerçekleşmesi sebebiyle tüm tur operatörlerinin Türkiye’ye uçak bulmakta zorlandığını hatırlatan Karaer, “Hem kendi tur operatörümüzün rakamları hem de çalıştığımız tüm diğer Avrupalı tur operatörlerinden aldığımız taleplerle grup çatımız altındaki Corendon Airlines’ın filosunu bu yıl 3 uçak ile büyüterek, Türkiye’ye daha fazla uçuş düzenleyecek şekilde planlama yaptık. Corendon Airlines Grup olarak 2017 yılını yaklaşık 300 milyon Euro konsolide ciro ile kapattık. 2018 sezonuna oldukça umutlu gireceğiz. Hatta 2015’teki sayıları yakalamayı hedefliyoruz. Corendon Airlines Grup olarak bünyemizdeki 3 farklı havayolu ve toplam 17 uçak ile 2018’de hedefimiz 3 milyon yolcu taşımak. Aynı zamanda Corendon Airlines tarafında 2018’de yüzde 30’luk bir büyüme bekliyoruz.” diye belirtti.

BOEİNG’İN YENİ MODELİNİ TÜRKİYE’YE GETİRİYOR

Yıldıray Karaer, 2018’de bir ilki gerçekleştirerek Boeing’in yeni nesil uçağı fabrika çıkışlı bir 737 MAX 8’i de filolarına dahil edeceklerini ve bu uçağın Türkiye’de ilk kez Corendon Airlines ile uçacağını açıkladı.

AMSTERDAM’DA ÜÇÜNCÜ OTELİNİ MAYIS’TA AÇIYOR

Yıldıray Karaer’in açıklamasına göre Corendon Turizm Grubu, Corendon Hotels and Resorts ismi altındaki otel zincirine de 2018’de iddialı bir otel daha ekliyor. Amsterdam’da halihazırda iki oteli bulunan grubun yine Amsterdam’daki son yatırımı Corendon Village Hotel, hem yatırım bedeli hem de yatak kapasitesi ile Benelux ülkelerinin en büyük oteli olacak. Yıldıray Karaer, bu yeni yatırımları için şu açıklamada bulundu: “Mayıs 2018’de açılacak olan otel, Amsterdam’ın simge binalarından eski Sony binasının restore edilmesi ile 3 farklı konseptten oluşuyor. 676 oda ve daireden oluşan tesisin yatırım bedeli ise 80 milyon Euro olarak gerçekleşiyor.”

Geçtiğimiz yıl İbiza’daki her şey dahil konseptli ilk Türk otelini açan Corendon Hotels&Resorts, yine 2017’de Karayip’lerin Curaçao adasında 65.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan 204 odalı Livingstone Jan Thiel Resort isimli tesisi bünyesine katmıştı.

HOLLANDA VE BELÇİKALI TURİST İÇİN TÜRKİYE BİR NUMARA

Bünyelerinde bulunan tur operatörü şirketi ile birlikte Hollanda ve Belçika’dan 20 ülke, 42 havalimanına tur düzenlediklerini söyleyen Yıldıray Karaer, Türkiye’nin 2 seneden sonra tekrar Hollanda ve Belçika’nın bir numarası olduğunu açıkladı. Bu ilgiyi erken rezervasyon fiyatlarının çok avantajlı olmasına bağlayan Karaer, Hollanda’da bugün 2018 için yapılan Türkiye rezervasyonlarında, geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 100’ün üzerinde artış kaydedildiğini belirtti.

HİBRİT İŞ MODELİ

Yıldıray Karaer, toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gazetecilerin Corendon’un hava yolları arasındaki genel rekabetten nasıl korunduğunun sorması üzerine, Hollanda, Malta ve Türkiye bayrağı altında faaliyet gösterdiklerini kaydeden Karaer, iş modellerinin ‘hibrit’ olduğunu ifade etti. Karaer, “Tarifeli ve charter seferler yapıyoruz. Ekonomik olmaya çalışıyoruz. Kontrol edilebilir bir büyüklükte olmamız bizi koruyor. Yurt dışı hava taşımacılığında çok büyük rekabet var. Dolar/Euro paritesi maliyetleri çok etkiliyor. Bunları iyi bir yönetim ve disiplinle dengede tutmaya çalışıyoruz” dedi.

Türk Hava Yolları gibi kurumlarla rekabet etmenin özel hava yolları için zor bir iş olduğunu da savunan Karaer, bunu yapan şirketlerin eninde sonunda zora girdiğini belirtti.

3. HAVALİMANINA UÇMAYACAK

İstanbul’da yeni açılacak üçüncü havalimanının Türkiye turizmine büyük katkı sağlayacağını söyleyen Yıldıray Karaer, Corendon’un Sabiha Gökçen’de yapılandığını vurgulayarak, “Yakın gelecekte yeni hava limanına uçmayı düşünmüyoruz” diye konuştu.

FİYATLARI EKSİ 20-25’E ÇEKMEYE ÇALIŞIYORUZ

Almanya, Hollanda ve Belçika’da sokaktaki adam kimse onları turist olarak ülkemize getirdiklerini belirten Karaer, “Türkiye’de paralarının karşılığını çok iyi aldıkları için gelmeye devam ediyorlar. Parasız turist geliyor diye bir önyargıda olmamak lazım“ yorumunu yaptı.

Fiyatları bu sene eksi yüzde 40’tan eksi yüzde 20-25’e çekmek gibi bir planları olduğunu açıklayan Karaer, “Rezervasyonlar iyi geliyor diye fiyatları hemen yükseltmemiz mümkün değil. Fiyatları yukarı çekersek şu anda geleni de kaçırırız. Şimdi ancak yüzde 10-15’lik artış yapabileceğiz. Turizmciler olarak şu an yapmamız gereken Avrupalı, Ortadoğu ve Rus turist oranını homojen hale getirmek olmalı” dedi.

TÜRKİYE’DE YENİ OTEL AÇMAK İÇİN BEKLİYOR

Yurtdışındaki açtıkları otellerin maliyetlerinin Corendon’a biraz daha cazip geldiğini söyleyen Karaer, şöyle konuştu: “O yüzden yurt dışında otel daha çok açtık. Türkiye’de bankalarla beraber çalışmakta zorlanıyoruz. Bankalar turizmdeki durum nedeniyle şu an biraz temkinli. Biz de bu yüzden ülkemizde yapacağımız yeni oteller için bekliyoruz. İstanbul’da ve Kapadokya’da farklı bölgelerde otel yapmak istiyoruz ama 2016’daki krizden sonra beklemeye karar verdik.”