Küçük Oteller 2018 hedefini yükseltti

Küçük Oteller Sitesi Kurucusu İzim Bozada, Küçük otellerin 2018 hedefini “5 milyon turist, 3 milyar dolar turizm geliri” olarak açıkladı.

2018’de Almanya, İngiltere, Çin, Hindistan, İran ve Rusya’dan yoğun talep bekleyen Küçük Oteller Sitesi Kurucusu İzin Bozada, “Bu yıl, erken rezervasyonlarda büyük artış gözlendi. Küçük oteller bu yıl, ağırlıklı yerli misafirler olmak üzere 5 milyona yakın turisti ağırlayıp, 3 milyar dolara yakın turizm geliri elde edecektir” diye konuştu.

Yerli misafirlerin yanı sıra, Almanya, İngiltere, Çin, Hindistan, İran ve Rusya’dan yoğun bir ilgi beklendiğini de aktaran İzin Bozada, “Özellikle Çin büyüyecek bir pazar olarak görülürken, Hindistan acentelerinin ve bireysel rezervasyon taleplerinde artışlar yaşanıyor. Ülkemizde yaklaşık 60 bin yatağı temsil eden bin 600’e yakın Küçük ve Butik Otellerin, turizm gelirlerindeki payı yüzde 12 civarlarına ulaştı” dedi.

Küçük Oteller Sitesi Kurucusu İzim Bozada

TANITIM ROTALARI UZAK VE ORTA DOĞU!

İç pazarın yanı sıra, yurt dışındaki hedef ülkelerde tanıtım ve pazarlama çalışmalarına devam edildiğini anlatan Bozada, şunları kaydetti:

“Küçük otellerin tanıtım ve pazarlama çalışmalarında, 2015 yılının öncesinde Avrupa ve Amerika pazarlarına ağırlık veriyorduk. 2015 yılından sonra bu pazarlardan beklenen dönüş alınmadığı için rotayı Uzak Doğu ve Orta Doğu pazarlarına çevirdik. Hedef pazarlarımız arasında, Çin, Hindistan, Kore, Japonya, İran, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeleri sıralayabiliriz. Tanıtım ve pazarlama adına yapılan çalışmalar değerlidir ve kısa zamanda meyvelerini almaya başlarsınız.”

KÜÇÜK OTELLER YATIRIMLARA DEVAM EDİYOR

Hayallerini ertelemek istemeyen muazzam bir girişimci kitlesinin olduğunu ifade eden İzim Bozada, “Yeni yapılan oteller ağırlıklı olarak, Assos, Ayvalık Cunda, Çeşme, Datça, Kaş, Çıralı, Kapadokya ve Fethiye bölgelerinde yoğunlaşıyor. Ege ve Akdeniz bölgelerinin yanı sıra, son dönemlerde Artvin ve Rize’nin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Yerli yatırımcıların yanı sıra, son yıllarda Orta Doğu ve Uzak Doğu’dan yabancı yatırımcıların da ülkemize ilgisi var. İstanbul, Bolu ve Bursa bölgeleri ile Karadeniz yaylarına yabancı yatırımcıların ilgisi yüksek” şeklinde konuştu.

Ülkemizdeki bin 600 otelin bölgesel dağılımı ise şöyle:

Ege: yüzde 52.5
Marmara: yüzde 20
Akdeniz: yüzde 15
Karadeniz: yüzde 5
İç Anadolu: yüzde 5
Güneydoğu Anadolu: yüzde 2
Doğu Anadolu: yüzde 0.5