Kıbrıs turizm hedeflerini yükseltti

Dünyanın en büyük turizm fuarı ITB Berlin 2018’e katılım gösterecek olan Kuzey Kıbrıs, yerli ve yabancı turizmcilerle bir araya gelerek Kıbrıs turizmini tanıtacak.

7- 11 Mart tarihleri arasında 52’ncisi gerçekleştirilecek olan fuar ile ilgili konuşan KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bu yıl da Almanya pazarından umutlu olduklarını dile getirdi.

Gelen erken rezervasyon verilerinin bu beklentilerini doğruladığını ifade eden Fikri Ataoğlu, geçtiğimiz yıl Kuzey Kıbrıs standının Avrupa stantları arasında ilk 10 ülke arasında yer aldığını hatırlatarak, “2016 yılında 48 bin 375 kişi olan Alman turist sayısı, tanıtım ve pazarlama çalışmaları sonucunda 2017 yılında yüzde 17.7’lik artışla 57 bin rakamına yükseldi. bu yıl da Alman turist sayısında ciddi artış bekliyoruz” dedi.

ALMANYA PAZARINDA KIBRIS İLGİSİ ARTIYOR

Kuzey Kıbrıs’ın fuarda Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından organize edilen 130 metrekareden büyük bir alanda temsil edileceğini duyuran Ataoğlu, “2018 yılında Almanya’da 2 fuara katıldık, ITB’de Almanya’da katıldığımız 3. fuar olacak. Kuzey Kıbrıs bu sene Almanya pazarında ciddi bir çıkış yapacak. Bakanlık olarak sektörümüzle birlikte bu ilgiyi daha da yukarıya taşımak istiyoruz” dedi.

ALTERNATİF TURİZM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Kıbrıs Postası’nda yer alan habere göre fuara katılan ziyaretçilerin ilgisini Kuzey Kıbrıs standında tutmak amacıyla pek çok aktivite hazırlandı. ITB Berlin’de deniz-güneş-kum konsepti yanı sıra, ülkenin eko, sağlık ve spor gibi farklı yönleri de tanıtılacak. Ayrıca kitle turizminin yanı sıra alternatif turizmle ilgili tanıtımlara da yoğunluk verildi.