Türkiye sağlık turizminden daha çok kazanıyor

Türkiye turizm sektöründe yaşadığı olumsuzlukları yavaş yavaş üzerinden atarken turizm çeşitlerinde de büyük bir ivme kazanmaya başladı. Özellikle sağlık turizmi alanında büyük bir potansiyele sahip olan Türkiye’nin termal kaynaklarına önem vermesi gerektiği vurgulandı.

Termal turizm kaynaklarından daha fazla yararlanılması için kaplıca turizminin teşvik edilmesi çağrısında bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Çünkü sağlık turizmi, tatil turizminden daha fazla döviz getiriyor” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’nin, doğal termal kaynaklarıyla sağlık turizmi alanında önemli potansiyele sahip olduğuna dikkat çekerek “Türkiye’de 8-20 bin dolar arasında olan kalp by-pass operasyonu Avrupa’da 20-40 bin dolar arasında değişiyor. Birçok turist, cazip fiyatlar sebebiyle yalnızca zorunlu tıbbi tedaviye değil, diş tedavisi, saç ekimi ve plastik cerrahi operasyonları için de ülkemizi tercih ediyor. Bu nedenle yatırım ve teşvikler daha da artırılmalı ve bu alanda ülkemizin tanıtımına daha çok önem verilmeli” dedi.

Habertürk’te yer alan habere göre Türkiye’nin sahip olduğu özelliklere de değinen Palandöken, yazısında şunlara yer verdi:

“Ülkedeki potansiyeli yüksek sağlık turizm kaynakları tesisleştirilmeli ve mevcut tesisler modernize edilmeli. Sıcaklıkları 20-100 santigrat derece arasında olan, saniyelik debileri 2 ila 500 litre arasında değişen bin 500 doğal termal su kaynağımız var. 700 bin yatak kapasitesini aşabilecek termal turizm kapasitemiz olmasına rağmen yalnızca 200’e yakın kaplıca işletmesine sahibiz. Kaplıca turizmi teşvik edilerek termal turizm kaynaklarından daha fazla yararlanılmalı. Çünkü sağlık turizmi tatil turizminden daha fazla döviz getiriyor. Sağlık Bakanlığınca belirlenen 20 milyar liralık gelir hedefine ulaşmak için kaplıca tesislerinin artırılması yanında tanıtımın daha etkin ve devamlı yapılması gerekir.”