Tarihi yarımadanın en özel oteli: Sirkeci Mansion İstanbul

Sirkeci Mansion Hotel İstanbul’un Otel Sorumlusu Agah Okay Alkan

Last Updated on 20 Mart 2018 by Yaşar Çelik

İstanbul’un tarihi yarımadası Sirkeci üzerinde konumlanan ve otelciliğin sadece konaklamadan ibaret bir hizmet olmadığı felsefesiyle hareket eden Sirkeci Mansion Hotel İstanbul’un sorumlusu Agah Okay Alkan, 5 yıldızlı otellerden hiçbir eksiklerinin olmadığını belirtti.

Boyacı ailesinin önceleri oto-yedek parçacıların bölgesi olan bu mekanı bir turizm merkezi haline getirdiğini söyleyen Agah Okay Alkan, Sirkeci Mansion Hotel’in bir aile şirketi olarak 25 yılı aşkın süredir misafirlerini ağırlamaya devam ettiğini kaydetti.

Otel Tarihi Yarımada’da, şehrin diğer tüm bölgelerine deniz, kara ve raylı sistemle ulaşımın çok kolay olduğu Sirkeci Bölgesi’ndedir.

Turizm Günlüğüne özel açıklamalarda bulunan Agah Okay Alkan, şirket içerisinde ayrılmayı tercih eden Boyacı ailesinin şu an otelin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Boyacı tarafında yer aldıklarını belirterek otelin gelişim sürecini şöyle anlattı:

“Bir aile şirketi olarak yaklaşık 40 senedir buradayız. Önceleri burası oto-yedek parçacıların bölgesiydi. Ancak Boyacı ailesi zaman içerisinde turizme geçtiler. 4 otel 2 tane de yeme içme mekânımız var. Otelimiz Tarihi Yarımada’da, şehrin diğer tüm bölgelerine deniz, kara ve raylı sistemle ulaşımın çok kolay olduğu Sirkeci Bölgesi’nde. Klasik Türk Mimarisinden esinlenerek dekore edilmiş otelimizde misafirlerimizin ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış 52 modern odamız bulunuyor. Otelciliğin sadece konaklamadan ibaret bir hizmet olmadığı ve şehirde sadece zaman geçirmenizi değil onun bir parçası olmanız felsefesinden hareketle hepimiz aile sıcaklığında misafirlerimizi ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Sirkeci Mansion Hotel İstanbul’da 2007 yılından beri turizme hizmet veriyor. 2009’dan beri Avrupa’nın en iyi 25 oteli, Avrupa’nın en iyi aile oteli olarak unvanlar aldık. Türkiye’de çok tanınmıyoruz ama bizi yurtdışında çok tanıyorlar.”

Sirkeci Mansion Hotel İstanbul’un sorumlusu Agah Okay Alkan

“ORTADOĞULULAR ALIŞIK OLMADIĞIMIZ BİR MİSAFİR PROFİLİ”

Kriz öncesi misafir profillerinin yüzde 30 Amerikalı, yüzde 30 Avusturalya ve Yeni Zelandalı yine yüzde 30 da Avrupalılar olduğunu anlatan Agah Okay Alkan, geri kalan yüzde 10’luk kısmın ise Ortadoğu destinasyonlarından oluştuğunu aktardı.

2016’da yaşanan krizden sonra misafir profillerini büyük çoğunlukla Ortadoğululardan oluşmaya başladığı kaydeden Alkan, alıştıkları bir misafir profili olmadığını ve geçen sene oldukça zorlandıklarını söyleyerek “Rezervasyonları yapış biçimlerinden odadaki konaklamalarına kadar büyük farklılıklar vardı. Sadece biz değil ek servis veren tur acenteleri, restoranlar gibi işletmelerde bu problemlerle karşı karşıya kaldılar. Ancak kriz döneminde krizi atlatmamıza en büyük yardımcı olanlar bizi sürekli tercih eden misafirlerimizdi” diye konuştu.

Misafirlerimiz kışın, şık iç mekanımızda yemeklerimizin tadına varırlarken, yazınsa teras barımızın dinlendirici atmosferinde içkilerini alıp Topkapı Sarayı ve eşsiz Boğaz manzarası eşliğinde güzel zaman geçiriyorlar.

TURİSTLER NE ARADIKLARINI BİLİYORLAR

Gelen turistlerin kalacakları yerleri çok iyi araştırıp geldiklerini ifade eden Alkan, turistlerin ‘Bu otele gidersem şunu görürüm’ düşüncesiyle hareket ettiklerini vurgulayarak sözlerine “Bu bölgedeki değişimi çok iyi biliyorlar. Küçük otellerin neler verebileceklerini biliyorlar. Bizimle direkt irtibata geçen misafirlerimize gerekli bilgileri verip güvenlerini kazanıyoruz. Onlar buraya geldiklerinde asgari olarak ne alacaklarını böylelikle öğrenmiş oluyorlar. Temiz bir oda, iyi bir misafirperverlik, lokasyon olarak merkezi konumda bulunması turistleri etkiliyor” diyerek devam etti.

“5 YILDIZLI BİR OTELDEN HİÇBİR EKSİĞİMİZ YOK”

Konuşmasına 4 yıldızlı küçük otellerle 5 yıldızlı otelleri kıyaslayarak devam eden Alkan, 5 yıldızlılarla en önemli farklarını şu şekilde anlattı:

“Onlarla en önemli farkımız küçük oteliz. Misafirle birebir ilişki kurabiliyoruz. Onları ağırlayabilecek yeterli personelimiz mevcut. Öte yandan diğer bir önemli farkımızda operasyonel olarak büyük otellerden daha esnek konumda bulunuyoruz. Örneğin bir sorun yaşandığında çözüm üretmek için bir yerlerden izin almaya gerek kalmıyor. Birden fazla görev üstlendiğimiz için kriz anlarını çabuk atlatabiliyoruz. Burada önemli olan patronumuzun bize sınırsız yetki vermesiydi. Tek bir isteği vardı: ‘Bu benim yatırımım ama bunlar sizin misafiriniz. Tek isteğim kapıdan çıkarken mutlu misafir istiyorum’ demesi oldu. Yani 4 yıldızlı bir oteliz ama 5 yıldızlılardan hiçbir eksiğimiz yok.”

 

Klasik Türk Mimarisinden esinlenerek dekore edilmiş otelimizde sizin ihtiyaçlarınız düşünülerek tasarlanmış 52 modern odamız bulunmaktadır.

TURİZM ANCAK 2019’DA AYAĞA KALKAR

Şu an batılı rezervasyonlarının gelmeye başladığını belirten Alkan, “2019’daki politik süreci de iyi bir şekilde atlatırsak iyileşme döneminden ziyade ayağa kalkacağımız bir dönem olarak nitelendiriyoruz” dedi.

TAKSİ VE DOLANDIRICILIK SORUNLARI TURİST KAYBETTİRİYOR

Genellikle otelcilik anlamında karşılaştıkları sorunlardan da bahseden Alkan, sözlerine şöyle devam etti:

“Taksi sıkıntıları, dolandırıcılıklar en çok yaşadığımız sorunlar oluyor. Bu profilin değişmesi lazım. Çünkü sadece otelciler değil burada iş yapan bölge esnafı da sorunlar yaşıyor. Katma değer turisti bu şekilde kaçırıyoruz. Öte yandan sofistike turisti de çekemiyoruz.”

Sirkeci Mansion Hotel ve NK Atelier ‘den rehber Sanem Yücesoy’un organize ettiği söyleşilerin 3.sü 19 Mart 2018 pazartesi günü gerçekleştirildi.

İSTANBUL AYDINLARIYLA ESKİ KAHVEHANELER SÖYLEŞİSİ

NK Atelier Design & Events ile ortak organize ettikleri söyleşilerin üçüncüsünü gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını da ifade eden Agah Okay Alkan, İstanbul Aydınları ve Eski Kahvehaneler Söyleşisi’nde bir araya geldikleri Eski İstanbul Kahvehaneleri ve Marmara Kıraathanesi kitaplarının yazarı Cem Sökmen’i ağırlamaktan keyif aldıklarını dile getirdi.