İki önemli turizm merkezine dört rüzgar santralinin yapımı için imzalar atıldı

Akfen Yenilenebilir Enerji, toplam 1.6 milyar TL’ye mal olacak ve 242 MW güce sahip dört rüzgar santrallerini Çanakkale ve Denizli’de hayata geçirecek. Son yıllarda turizm cenneti olan yerlere talebin artmasıyla beraber yatırım çalışmaları da hız kazandı.

Gün geçmiyor ki elde kalmış turizm cenneti alanlarımıza bir saldırı olmasın. Daha önce Çeşme’nin başına gelenleri Dr. Ahmet Güler şöyle ifade etmişti: “İlk önce balık çiftlikleri ile başladılar Türkiye’nin en temiz denizleri kirletilmekte. Ardından maden ocakları, taş ocakları saldırısı başladı. Rüzgâr enerjisi üreteceğiz ayağına Yarımada’da milyonlarca metrekare hazine ve vatandaşa ait arazilere el konuldu. Yaşam merkezlerine 200–300 metre uzaklıkta, en güzel deniz manzaralı mevkilerde, ormanların içinde RES enerji üretim merkezleri kuruldu. Olur, olmaz yerlerde Jeotermal kuyuları açılma izinleri verilmekte.”

Akfen Yenilenebilir Enerji, umarız daha önce yaşananları ve çevrecilerin bu eleştirilerini dikkate alıp başarılı bir proje imza atar.

Dört projedeki 79.5 metre yüksekliğindeki 81 rüzgar türbini Siemens Gamesa tarafından sağlanacak. Yılda 835 milyon kWh enerji üretilmesi hedeflenen projeler bu yılın sonu ile devreye girdiğinde 310 bin hanenin yıllık enerji ihtiyacı da karşılanmış olacak.

Rüzgar, güneş ve hidroelektrik olmak üzere sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretmeye odaklanan ve bu alanda 2020 yılına kadar 1000 MW’lık “temiz kurulu güce” ulaşmayı hedefleyen Akfen Yenilenebilir Enerji tarafından Çanakkale’de 99 MW’lık Üçpınar RES, 51 MW’lık Hasanoba RES ve 26 MW’lık Kocalar RES ile Denizli’de de 66 MW’lık Denizli RES hayata geçirilecek.

Akfen Yenilenebilir Enerji şirketi çatısı altında faaliyet gösterecek ve toplam 242 MW kurulu güç kapasitesine sahip olacak 4 RES projesi 1.6 milyar liraya mal olacak. Bu yılın sonlarına doğru enerji üretmeye başlaması planlanan rüzgar projeleri ile 310 bin haneye temiz enerji sağlanacak.

YERLİ ÜRETİM ÖNEMLİ OLACAK

Toplam kurulu gücü 242 MW olan 4 rüzgar santralinde yer alacak 79.5 metre yüksekliği ve her biri 3 MW gücündeki dev 81 rüzgar türbininin kurulumu Siemens Gamesa tarafından gerçekleştirilecek. Projede kullanılacak kule ve temel bağlantı elemanları yerel tedarikçiler tarafından Türkiye’de üretilecek. Böylece projede yerli üretimin önemli rol oynaması hedefleniyor.

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. Genel Müdür Vekili Kayrıl Karabeyoğlu

“ENERJİDE YATIRIM RÜZGARI BAŞLIYOR”

Konuyla ilgili konuşan Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. Genel Müdür Vekili Kayrıl Karabeyoğlu, şirket olarak 2020 yılı sonuna kadar tamamı temiz enerjiden oluşan 1000 MW’lık kurulu güce ulaşma hedefi koyduklarını belirtti. Karabeyoğlu, “Çanakkale ve Denizli projeleri ile su ve güneşten elektrik üretiminde şimdiye kadar hayata geçirdiğimiz 245 MW’lık portföyümüze ilk rüzgar yatırımımızı dört tane RES projesi ile birden yapıyoruz. Teşvikler ve projelerle birlikte yenilenebilir enerjinin Türkiye’de bu kadar ilgi gördüğü ortamda şirket olarak hayata geçirdiğimiz temiz enerji platformumuzu yeni yatırımlarla sürekli olarak güçlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Çeşme’ye yapılacak projelere ‘master planı yok’ eleştirisi!