Miami mi, Antalya mı?

Last Updated on 29 Mart 2018 by Yaşar Çelik

Turizmdeki gelişmelerinin konuşulduğu YÖRSİAD Mart ayı Olağan Toplantısı’nda ‘Miami mi, Antalya mı?’ başlıklı konu ele alındı. Antalya’nın hep Dubai ile karşılaştırılmasını eleştiren “Herşey Dahil” sisteminin Kurucusu Dr. Cem Kınay, “Antalya illa bir yerlerle kıyaslanacaksa bu benim için Miami ve Barcelona’dır” dedi.

Toplantıda konuk konuşmacı olarak yer alan Dr. Cem Kınay, “Benim de en kızdığım ve kabul etmediğim konu Antalya ile Dubai’nin hep karşılaştırılması. Dubai’yi turizmin başladığı ilk günlerinden beri bilirim. O yüzden başarılarını kıskandığım yok” açıklamasında bulundu.

Turizm yazarı Halil Öncü’nün haberine göre YÖRSİAD (Yörük Sanayici ve İş Adamları Derneği) Mart ayı Olağan Toplantısı Akra Barut Hotel’de gerçekleştirildi. Konuk konuşmacı olarak duayen turizmci ve sektör tarafından “Her şey Dahil” sisteminin Kurucusu Dr. Cem Kınay’ın katıldığı toplantıda, turizmdeki gelişmeler konuşuldu ve ana başlık olan ‘Miami mi, Antalya mı’ konusu Kınay’ın gözünden konuklara aktarıldı.

ÜÇ YENİ ÜYE YÖRSİAD’A KATILDI

Gecede YÖRSİAD’a yeni üye olan İrfan Turan, Kürşad Kaya ve Onur Akköprü’ye rozetleri Başkan Semih Beken konuk Cem Kınay tarafından katıldı. Geceye YÖRSİAD üyelerinin yoğun katılımı gözlerden kaçmazken, ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, ANSİAD Başkanı Sadi Kan, BAKSİFED Başkanı Ali Eroğlu, AÜ İİBF Dekanı Ahmet Uzun, TÜRSAB Akdeniz Bölge Başkanı Hakan Şahin, Macaristan Fahri Konsolosu Kaan Karakaya, ANTİKAD Başkanı Aynur Doğan, ANTİMDER Başkanı Osman Güngör, ANLED Başkanı Erdal Özyolcu da katılan isimler arasındaydı.

“YÖRSİAD OLARAK ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ”

Gecede bir açılış konuşması yapan YÖRSİAD Başkan Yardımcısı Aykut Ege, “2018 sezonuna merhaba dediğimiz bu günlerde bizde turizmdeki gelişmeleri ve yeni trendleri öğrenmek için turizm duayenlerinden sayın Dr. Cem Kınay’ı davet ettik. Bizleri kırmayarak buraya gelip değerli görüşlerini paylaştığı için kendisine çok teşekkür ediyoruz. YÖRSİAD olarak yoğun çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

YÖRSİAD Başkanı Semih Beken ve “Her şey Dahil” Sisteminin kurucusu Dr. Cem Kınay

YÖRÜK KÜLTÜRÜ ANTALYA’NIN AYRILMAZ BİR PARÇASI

Moderatörlüğünü YÖRSİAD Başkanı Semih Beken’in yaptığı gecede, Mimai ile Antalya arasında yaşanan benzerlikler ve farklar ele alındı. Antalya’nın her zaman yerellik, kültür ve tarih anlamında büyük artılarının olduğunu ifade eden Başkan Beken, gerekli doğru tanıtımlarla Antalya’nın çok daha değerli bir marka haline geleceğine inandığını söyledi. Dr. Cem Kınay’a teşekkürlerini sunan Başkan Beken, Yörük Kültürünün de Antalya’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu dile getirdi. Beken, “Şu anda 2018 kışının en sıcak yaşandığı yer Türkiye. İstatistiklere göre, bu sıcaklık bizim için turizmde sezonun erken başlaması anlamına geliyor. Biz de dernek olarak bu erken sezonda, konumuzu turizm olarak belirledik ve önümüzdeki sezon nasıl geçecek bunu öğrenmek adına Sayın Dr. Cem Kınay’ı konuk ettik” dedi.

“Her şey Dahil” Sisteminin kurucusu Dr. Cem Kınay

“ANTALYA, HAYATIMDA ÇOK ANLAM İFADE EDEN BİR YER”

“Her şey Dahil” Sisteminin kurucusu Dr. Cem Kınay yaptığı açıklamalarında, öncelikle teşekkürlerini sunarak “Beni davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Sizlerle beraber olmak çok güzel. Antalya benim hayatımda 3-4 tane önemli şehirden bir tanesi. Mesela Ağrı, Ağrı’da ilkokulu bitirirken o yaşadıklarım hiçbir zaman unutamadığım anılardandır. Daha sonra Viyana, kariyerimde çok önemli bir rol oynadı ne varsa, hayatta ne kazandıysam ne kazanımın varsa ne öğrendiysem, aslında en çok Viyana’da öğrendim. Hem tıp tahsili yaparken hem daha sonra ticari hayatımda. Bir önemli şehirde her zaman Antalya oldu, çünkü o zaman turizmden hiç anlamayan bir insan olarak burada daha sonra çok ses getirecek birçok konuya öncülük ettim”

“DİJİTALLEŞMEYE AYAK UYDURMAYAN YOK OLUR”

Dr. Cem Kınay, çağımızda dijitalleşmenin önemine de değinerek, “Aslında dünya çok önemli değişimlerin içerisinde, mesela internet neredeyse bütün hayatımızın en önemli faktörlerinden birisi haline geldi. Bazen diyoruz ki ne kadar hızlı geçti son 15 veya 20 sene. Ama şunu söylemeliyim ki önümüzdeki 15- 20 sene çok daha hızlı geçecek, yani İnternet zamanı denilen bir şeyin içeresindeyiz ve bu değişime hazır olmamız gerekiyor dijitalleşmeye ayak uydurmayan yok olur gier”dedi.

ANTALYA’YI DUBAİ İLE DEĞİL MİAMİ İLE KARŞILAŞTIRILMALI

Antalya’nın benzerlik olarak Miami ile karşılaştırılmasının daha doğru olacağını dile getiren Kınay, Dubai ile Antalya’nın karşılaştırılmasına da bir anlam veremediğini söyledi. Kınay, “Antalya ile hep Dubai’yi karşılaştırdılar. Benim de en kızdığım ve kabul etmediğim konu budur. Dubai’yi turizmin başladığı ilk günlerinden beri de bilirim. Çölken bilirim yani hiçte başarılarını falanda kıskanmıyorum. Antalya benim için her zaman her yerimde eğer dünyada şehirlerle kıyaslanıyorsa, örnek benim için iki şehir vardır. Miami ile kıyaslanabilir tarafları vardır ikincisi de Barcelona’yla kıyaslanabilir. Antalya yerelliği ile gelecekte çok daha iyi noktalarda olacaktır” dedi.

“HERŞEY DAHİL SİSTEMİ GÜNCELLENMELİ”

Her şey Dahil sistemine de değinen Dr. Cem Kınay, “ Evet o dönem bu sitemi kurduğumuzda doğru olanı yapmıştık. Fakat üzerinden yıllar geçti ve güncelleme yapılması gereken bir duruma geldi. Biz turistin sadece otele gelip orada tatil yapmasını istemiyoruz. Turist otelde kaldığı sürece bölgesini de gezmeli ve dışarıya çıkmalı. O dönem doğru olan bu sitemi şimdilerde güncellenmesi gerektiğine inanıyorum. Bu sitemin kurucusu olarak bir pişmanlığım falan yok. Bu konuda iyi bir iş çıkardığımı da düşünenlerden birisiyim “dedi.

Toplantı sonrası Başkan Beken ve Başkan Yardımcısı Aykut Ege, katılımlarından dolayı Konuk Dr. Cem Kınay’a ANLED adına sunulan bağışın belgesi ve Yörüklerin simgesi keyfiye sunarken ayrıca tüm üyelerle gecenin anısına bir hatıra fotoğrafı çektirildi.