İşte Turizm Karikatürleri Yarışması’nın birincileri

Bu yılki teması “Dünden Bugüne Tatillerin Değişimi” olan 9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın sonuçları açıklandı.

“Gençler” kategorisinde Birincilik ödülünü İran’dan Zahra Omidi kazanırken, “Yetişkinler” kategorisinde Birincilik ödülü İranlı karikütür sanatçısı Mohsen Zarifian’ın oldu.

Er Yatırım, T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Four Points by Sheraton İzmir’in destekleriyle 26 Nisan Perşembe günü, Four Points by Sheraton İzmir otelinde yapılan ödül töreni öncesi özel oluşturulan jüri tarafından elemeler gerçekleştirildi.

2009 yılından bu yana her yıl düzenlenen yarışmaya 62 ülkeden 584 sanatçı yarattıkları toplam bin 101 karikatür ile başvuru yaptı. Dünyadaki tek turizm karikatür yarışması olarak bilinen yarışmanın elemelerinin ardından “Gençler” ve “Yetişkinler” kategorisinde ödüller sahiplerine takdim edildi.

TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ BİR ANLAM İFADE EDİYOR

İstanbul ve İzmir’den gelen özel davetliler ve dünyanın dört bir yanından katılan yarışmacıların ağırlandığı ödül töreninde, Prof. Dr. Nazmi Kozak (Anadolu Üniversitesi) ve yarışmanın ana sponsoru ER Yatırım’ın Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat açıklamalarda bulundular.

Yarışmanın ana sponsoru ER Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, “Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na gönderilen eserler, karikatür sanatçılarının turizmi yalnızca ticari bir alan olarak görmediklerini, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel etkileri ve ilişkileri bağlamında yaklaştıklarını gösteriyor” sözleri ile Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yalnızca turizm sektörü için değil geniş bir yelpazeye hitap ettiğinden bahsetti.

YARIŞMANIN SANATSAL YÖNÜNE VURGU YAPILDI

Yarışmanın Koordinatörü, Anatolia Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak ise Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın dokuz yıldır düzenlendiğini ve dünyada karikatür camiasında Türkiye’nin sanat yönüyle tanınmasına önemli katkılarda bulunduğunu söyleyerek Turizm Karikatürleri Yarışması’nın Türkiye’deki sanat yönüne dikkat çekti.

Turizm Karikatürleri Yarışması’nda 180 eser finalde