Sultanahmet’te yangın çıkan o kaçak otel faaliyetine devam mı ediyor?

İBB Meclisi CHP Üyesi Mimar Ülkü Koçar, Sultanahmet'te yangın çıkan kaçak otelin faaliyetine devam ettiğini ileri sürdü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Üyesi Mimar Ülkü Koçar, “15 gün önce Sultanahmet’te kaçak bir otelde yangın çıktı, itfaiyeci Taner Çebi şehit oldu, bir turist öldü ve otel faaliyetine devam ediyor” dedi.

Kadıköy Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Mimar Ülkü Koçar hazırladığı yazılı soru önergesi ile 15 gün önce Sultanahmet semtindeki Sura Dizayn Otel’de çıkan yangın ve yaşamını yitiren Şehit itfaiyeci Taner Çebi’yi meclis gündemine getirdi ve şu soruları sordu:

“Geçtiğimiz ay İstanbul İtfaiyesinde çalışan Taner Çebi kaçak bir otelde çıkan yangında turistlerin hayatını kurtarırken hayatını kaybetti. Fatih ilçesi, Alemdar mahallesi 48 ada, 8 parsel 12 kapı numaralı yerde Osmanlı arşivlerinin bulunduğu yapının yerine iki katı büyüklükte yapılan otel ile ilgili olarak;

1- Basında da yer aldığı gibi Sura Dizayn Otelin izinsiz inşaat faaliyetler yaptığı halde şu ana kadar hangi işlemler yapılmıştır?

2- Yangın ile anılan başta itfaiye olmak üzere resmi kurumlardan verilen raporlar basına ne zaman açıklanacak?

3- Yangında hayatını kaybeden itfaiye Onbaşı Taner Çebi ve turistin yaşamı bu kadar mı değersiz ki otel sanki hiçbir şey olmamış gibi faaliyetine devam etmektedir?

4- Tedbir amaçlı da olsa 2 canın kaybedildiği bu mekânın kapatılması gerekmez mi?

5- Otel sahibi İbrahim Kaygusuz başta olmak üzere bu yangından dolayı iki insanın hayatını kaybetmesinden sorumlu olarak tutuklanması gerekmez mi?

6- İBB kendi çalışanı Taner Çebi’nin şehit olması nedeniyle bir dava açmayı düşünmekte midir?

15 gün önce Sultanahmet’teki bir otelde çıkan yangında itfaiyeci Taner Çebi şehit olmuş, bir turist de ölmüştü.

ÖNERGE OY BİRLİĞİ İLE BAŞKANLIK MAKAMINA HAVALE EDİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 2018 yılı Mayıs ayı Meclis toplantılarında Kadıköy Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Mimar Ülkü Koçar’ın imzası ile önerge meclise sunuldu, oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edildi.