Brexit, İngilizler’in tatillerini nasıl etkiliyor?

Pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veren KPMG, ‘Tatil ve Eğlence Sektörü Araştırması’ ile Brexit’in Avrupa kıtasındaki tatil alışkanlıklarını nasıl değiştirdiğini inceledi. Araştırma sonuçlarına göre hem yurt dışı seyahatlerden hem ülke içindeki eğlence faaliyetlerinden vazgeçen Britanyalılar’ın taleplerinde gevşeme var.

KPMG Türkiye Brexit Lideri ve Şirket Ortağı Murat Palaoğlu, zayıf Sterlin’den etkilenen İngilizler’in daha ucuz destinasyonlara yöneleceğini, bu durumun Türkiye turizmi için fırsat yaratabileceğini söyledi.

KPMG’nin dünyada tüketicilerin tatil ve eğlence davranışlarındaki değişim incelendiği araştırmasından çıkan Britanya bölümü, Brexit’in İngilizler’in tatillerini nasıl etkilediğini ortaya koydu.Araştırmanın sonucuna göre, Brexit’in Britanya’daki konaklama sektörü üzerinde oluşturduğu baskıyı izlemek mümkün.

KPMG Türkiye Brexit Lideri ve Şirket Ortağı Murat Palaoğlu

KPMG Türkiye Brexit Lideri ve Şirket Ortağı Murat Palaoğlu, “Birleşik Krallık açısından baktığımızda konaklama sektöründe çalışan çok sayıda AB vatandaşı var ve Avrupalı şirketlerle yapılmış pek çok tedarik ve ticaret sözleşmesi bulunuyor. Bunların tümünün gözden geçirilmesi gerekiyor. Ayrıca Birleşik Krallık’ın bir turizm destinasyonu olarak cazibesi de mercek altında. Bu faktörlerin tümü bir araya geldiğinde tatil ve eğlence işletmesi sahiplerinin faaliyetlerinin ve hasılatlarının etkileneceği görülüyor” dedi.

Brexit’in tüketici harcamaları üzerindeki etkisini tespit eden rapordan dikkat çekici bölümler şöyle:

– Avrupalı tur operatörleri, ithal enflasyon çekincesi nedeniyle Britanyalı tatilcilerin taleplerinde bir gevşeme gözlemledi.
– Yaz tatili, Britanyalılar için çok önemli ve kolayca vazgeçmek istemiyorlar. Ancak yeni ve daha ucuz destinasyonlara yönelecekler veya tatillerini kısaltacaklar.
– Zayıf Sterlin yurt dışı seyahatlere ayrılacak bütçenin yükselmesine yol açtı. Bu nedenle yıl içindeki ikinci tatillerini evde geçirenlerin sayısı artıyor.
– Reel ücretindeki yavaşlama pek çok Britanyalı tüketicinin bütçesini sarstı. Harcanabilir gelirlerin azalmasıyla birlikte temkinli kesim harcamalarında kısıntıya gidiyor. Hem yurt dışı seyahatler hem de ülke içindeki tatil ve eğlence faaliyetleri azaldı.
– Britanya’daki bar ve restoran ciroları risk altında. Sektörde son aylarda büyüme rakamları oldukça durgun seyretti. Hatta bazı şirketler zarar etmeye başladı ve çok sayıda mekan kapandı.
– Bununla birlikte Brexit tamamen olumsuzluktan ibaret değil. Ülkeye gelen turist sayısı artıyor. Londra’daki oteller 2017 sonuna kadar çok iyi iş yaptı. Sterlin’deki değer kaybı, yurt dışından gelen turist sayısında tüm zamanların en yüksek seviyesinin görülmesini sağladı. Bu ivme konaklama bir yana, perakendede ciddi gelir kaynağı yarattı. Buna rağmen yerli piyasa oyuncuları bu canlılığın Brexit sürecinde sürdürülebilir olmasından şüpheli.
– Britanya’nın AB’den çıkış tarihi yaklaştıkça tatil ve eğlence işletmelerinin üzerindeki maliyet baskısı da artmaya devam ediyor.
– İngiltere’deki tatil ve eğlence şirketleri açısından insan kaynağı en büyük sorun haline gelecek. Bunun sebebi AB vatandaşları için Sterlinin değerinin düşmesi ve insanların geleceklerinden endişe etmeleri.

TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT

KPMG Türkiye Brexit Lideri ve Şirket Ortağı Murat Palaoğlu, Brexit etkisiyle kolay vazgeçmek istemedikleri tatil alışkanlıklarını ertelemek durumunda kalan İngiliz turistler için Türkiye’nin ciddi bir seçenek olabileceğini söyledi. Palaoğlu, “Sterlin’in Euro karşısındaki değer kaybı, Avrupa’da en çok konaklayan, en çok harcayan ve en çok kazandıran İngiliz turistlerin Türkiye’ye yönelmesi için bir fırsat. Sektör bunu değerlendirmeli” dedi.