Buz ülkesi, Türk termallerine ilham olacak

Termal turizm yetkilileri, nüfusunun 10 katına yakın termal turist çekmeyi başaran İzlanda’yı mercek altına aldı. Turizmciler, buzul ülkesinden esinlenerek ülkemizde termal turist sayısını artırmak için çalışmalar yapıyor.

Ülkemizin termal zenginliklerini dünyaya tanıtılmasında aktif rol üstlenen Termal Sağlık ve Turizm Derneği (TESTUD) Başkanı Yavuz Yılık, termal turizmin değerini bilen ülkelerin turizm sektöründe altın çağını yaşadığını ve kazançlarına kazanç kattığını belirtti.

Yavuz Yılık, ülkelerin termal turizm alanında yaptıkları tanıtım çalışmalarının meyvesini toplamaya başladığını hatırlatarak geçen yıl Almanya ve Macaristan’ın 10 milyon, Rusya’nın 8 milyon, Fransa’nın yaklaşık 700 Bin ve Japonya’nın sadece Beppu şehrinde 12-13 milyon yabancı turisti termal tesislerinde ağırladığını vurguladı.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği (TESTUD) Başkanı Yavuz Yılık

334 bin nüfuslu küçük buz ülkesi İzlanda’nın ise 3 milyon turisti kaplıca sularına çekerek termal turizmde ciddi başarıya imza attığını ve Türkiye’ye ilham kaynağı olduğunu da belirten Yılık, sözlerine şöyle devam etti:

“İzlanda bu başarısını 2012 yılı itibariyle başlattığı turizm tanıtım faaliyetlerine borçlu. Nitelikli turizm çalışmalarının sonucunda 2008’de büyük finans krizi yaşayan ve bankaları kapatmak zorunda kalan ülkenin ekonomisi, turizmde yaşanan ciddi patlamayla birlikte rahat nefes aldı diyebiliriz. Termal su potansiyeli açısından dünyada ilk 5 ülke arasında yer alarak, İzlanda’yı oldukça geride bırakan Türkiye’de ise termal turist sayısı on binlerle ifade ediliyor. Yani elimizde potansiyelin hakkını tam anlamıyla veremiyoruz. Bu doğrultuda İzlanda’nın stratejisini örnek alarak, Eylül itibari ile yoğun bir kampanya süreci başlatacağız. Güncel tanıtım çalışmaları ve doğru yatırım teşviklerinin sonucunda, ülkemizi termal turizmde dünya ülkeleriyle rekabet gücüne ulaştırarak termal turizm hacmimizi ciddi oranda genişleteceğiz. Kazanacağımız bu ivme ile beraber ülkemizde kaplıca sularını yılın on iki ayı canlı tutmak istiyoruz. TESTUD olarak sektörün nabzını tutmaya, önerilerde bulunmaya ve durmadan çalışmaya devam edeceğiz.”