Huzur dolu bir tatil için 9 destinasyon!

Bütün bir kış boyu özlemle beklenen yaz sezonu henüz biten bayram tatili ile açıldı. Ancak bayram tatilinin kısa olmasından dolayı tatile doyamayanlar, tüm yılın stresini ve şehir yaşamını üzerinden atmak için tatillerini sakin ve huzur dolu bir yerde geçirebilmek için planlarını şimdiden yapmaya başladı.

İşte Neredekal.com editörleri de sakin ve huzurlu dolu bir tatil yapmak isteyenler için 9 destinasyon önerisi sıraladı.

Neredekal.com’un blog sayfasında Bengi Alkaya tarafından hazırlanan yazıda tatilde kafa dinleyebileceğiniz 9 sakin destinasyon şöyle:

Küçükkuyu / Ayvacık

“Zeytin ağaçlarının etrafını sardığı Küçükkuyu, Kaz Dağı’nın eteklerinde kurulmuş sakin mi sakin bir beldedir. Bulunduğu konum sebebiyle de tarih boyunca pek çok medeniyetin adeta beşiği olan ilçe bugün de yine bu konumu sayesinde bize eşi benzeri olmayan bir tatil imkanı sunuyor. Çünkü burada birkaç gün kafa dinledikten sonra rotanızı Zeus Altarı, Assos Antik Kenti, Kadırga Koyu, Yeşilyurt Köyü ve Adatepe Köyü gibi duraklara rahatlıkla çevirebiliyorsunuz. Ayrıca çevre beldelere oranla konaklama seçeneğinin nispeten daha düşük olduğu Küçükkuyu’nun denizi de gerçek anlamda tertemiz. Bunu da söylemeden geçmek istemedik.

Mazı / Bodrum

Deniz, kum ve güneş üçlüsünü duyduğumuz anda ilk aklımıza gelen yerlerden biridir Bodrum. Ama gelin görün ki Bodrum özellikle sezonda bir hayli kalabalık olan beldelerin de başını çekiyor. Biz de sakin bir tatil geçirmek isteyen fakat bir türlü Bodrum’dan kopamayanları güzel bir fırsatla karşılıyoruz: Mazı! Bağlı olduğu Bodrum ilçe merkezine 45 dakikalık bir sürüş mesafesinde yer alan bu eşsiz köyün birbirinden muhteşem 8 sakin koyu, pansiyon ve aparttan oluşan samimi konaklama alternatifleri ve sevimli restoranları zaten neden bu listede yer aldığını fazlasıyla açıklıyor.

Datça / Muğla

Eğer gönlünüz sakin bir tatilden yanaysa Datça’nın adını anmadan olmayacağını tahmin edersiniz. Çünkü Akdeniz ve Ege’yi buluşturan bu kentte öyle bildiğimiz tatil beldeleri gibi insan seline rastlamak mümkün değil. Aksine burada tam anlamıyla büyük bir sakinlik ve huzur hakim. Siz de Datça’nın birbirinden güzel koylarında yüzerken ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız.

Gökçeada Kaleköy…

Gökçeada / Çanakkale

Ülkemizin en büyük adası Gökçeada sakinlik bakımından pek çok bölgeyle yarışır durumda. Yalnızca doğası değil insanıyla da içinizi ısıtacak bölgede gün doğumu da gün batımı da ayrı bir huzur veriyor. Hele bir de bakirliğiyle bilinen ada koyları yok mu, işte koylar adanın en büyüleyici yanlarından biri. Siz en iyisi şimdiden şnorkellerinizi hazırlayın. Çünkü bu yaz Gökçeada sayesinde bambaşka bir dünya keşfedebilirsiniz.

Selimiye / Marmaris

Marmaris’in en özel duraklarından biri olan Selimiye bir görenin hayran kaldığı hatta kısa süre içerisinde müdavimi olduğu yerlerden biri. Bu sebeple eskiye oranla yaz aylarında nispeten nüfusunda artış olsa da doğru zamanı bulduğunuzda tadına doyum olmaz bir tatil fırsatı sunuyor. Özellikle bayram tatili gibi resmi tatil dönemlerini es geçerseniz Selimiye’nin berrak sularında pekala çok da sakin bir yaz geçirebilirsiniz.

Seferihisar / İzmir

Adı üzerinde ülkemizin ilk Cittaslow yani sakin şehir unvanına sahip Seferihisar’a böyle bir listede yer vermemek olmazdı. Bölgenin kültürünün ve değerlerinin korunmasından yola çıkılarak aldığı bu unvan onu yalnızca İzmirliler değil huzurlu bir tatil arayışında olan herkes için adeta bir kaçış rotası haline getiriyor. İster ilçenin sevimli plajlarında güneşlenin isterseniz sahil kenarlarındaki sevimli balık restoranlarında güneşi batırın Seferihisar’dan her şekilde mutlu ayrılırsınız.

Bördübet / Marmaris

Marmaris’in küçük ve sevimli köyü Bördübet, hem kuşlar hem de çam ormanlarıyla çevrili muhteşem bir doğaya ev sahipliği yapıyor. Minik bir yağmur ormanlarını andıran bölgede iki adet özel tesis yer alıyor. Her ikisi de azmak kenarında yer alan bu tesisler her anlamda huzuru iliklerinize kadar hissedebilmeniz için tasarlanmış. Bu sebeple özellikle doğadan kopamıyorsanız bu yaz seyahatinizde Bördübet’i tercih edebilirsiniz.

Çandarlı / Dikili

Dikili’nin kendisi kadar sevimli ve sakin sahil kasabası Çandarlı, bünyesinde konaklama seçeneğinin az olmasının etkisiyle çok daha az ziyaretçi ağırlıyor. Genellikle yazlıkçıların tercih ettiği beldede konaklama seçenekleri pansiyon, butik otel ve apart otellerden oluşuyor. Bölgede bulunduğunuz süre boyunca çevre ve merkez plajlarını ziyaret etmeli ve günün sonunda mutlaka sahil boyunca uzanan balık restoranlarında günü bitirmelisiniz.

Bozburun / Marmaris

Bağlı olduğu Marmaris merkezine 45 km uzaklıkta yer alan Bozburun, tıpkı Datça ve Selimiye gibi ülkemizde sakin bir tatil arayışında olanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Zaten Selimiye ve Bozburun birbirine yakın iki köy ve eğer seyahatinizde birini tercih ediyorsanız mutlaka diğerini de görmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Siz de bu yaz Bozburun’un berrak denizinde bol bol yüzmek, güneşin tadını doyasıya çıkarmak ve sessizliği dinlemek istemez misiniz?”