Bisikletle dünya turuna çıkan turiste Türkiye’de yıldırım isabet etti!

Last Updated on 18 Temmuz 2018 by Yaşar Çelik

Bisikletle dünya turuna çıkan Alman Födisch Maximilian ve Fransız Arnaud Guillaume Bruyas, dün Bulgaristan’dan Kırklareli Dereköy Sınır Kapısı’ndan dün Türkiye’ye giriş yaptı.

Bisikletle dünya turuna çıkan Alman ve Fransız turistlerin üzerine, sağanak yağmurun etkili olduğu Kırklareli’nde yıldırım düştü. Olayda Alman uyruklu Födisch Maximilian yaşamını yitirirken, Fransız uyruklu Arnaud Guillaume Bruyas yara almadan kurtuldu.

Yoğun yağmurun etkili olduğu bölgede, Edirne yönüne giden turistlerin üzerine saat 16.30 sıralarında Kırklareli-Edirne karayolunun Kocahıdır Köyü kavşağına 500 metre mesafede yıldırım düştü.

tr.sputniknews.com’da yer alan habere göre olayda ağır yaralanan Alman turist Födisch Maximilian, çevredekilerin haber vermesi üzerine gelen sağlık ekipleri tarafından Edirne’nin Havsa İlçesi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı ancak burada hayatını kaybetti.

Yıldırım düşmesinden yara almadan kurtulan ve Arnaud Guillaume Bruyas ise ifadesine başvurulmak üzere Kırklareli İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.

Yağışlı günlerde oldukça sık görülen ve çoğunlukla buluttan yere doğru oluştuğu zannedilen yıldırımın 600 binde bir insana çarptığı ve bilinenin aksine çoğu kez yerden buluta doğru oluştuğu kaydedildi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre yıldırım, bulut ile yer arasındaki yüksek gerilimli bir elektrik boşalması sonucu meydana geliyor. Bulutla yer arasında potansiyel farkının artarak belli bir seviyeyi geçtiği zamanlarda bulut ile yer arasında iletken bir kanal oluşuyor ve bu kanaldan elektrik boşalımı oluyor.

Yıldırım, bulut ve yer arasındaki elektrik yüklerinin durumuna göre bazen buluttan yere, bazense yerden buluta doğru gerçekleşiyor.

Yıldırımın yıkıcı etkisinin düştüğü yerdeki havayı 15 bin dereceye kadar ısıtması olduğu belirtilirken, bir insana yıldırım çarpma olasılığının 600 binde bir olduğu ve çarpılan kişiye dokunmada bir sakınca olmadığı ifade ediliyor.

YILDIRIMDAN KORUNMA YOLLARI

İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre yüksek binalar, ağaçlar ve metal eşyalar yıldırım oluşumunu tetikliyor.

Yıldırımdan korunmak için yüksek binalar ve yapılarda mutlaka paratoner kullanılması, yıldırım riski olan havalarda ağaç, bayrak ve telefon direği gibi yerlerden, metal eşyalardan uzak durulması gerekiyor. Otomobillerin lastiklerinin yalıtkan olması nedeniyle otomobil içlerinin ise güvenli olduğu ifade ediliyor.

Açık arazide yere çömelerek oturulması, şemsiye gibi metal içeren nesnelerin kullanılmaması ve açık arazide gruplar halinde durulmaması gerektiği kaydedilirken, elektrikli eşyaların mutlaka fişten çekilmesinin önemine dikkat çekiliyor.