Erdoğan, Ersoy’a bakanlığı hangi şartla verdi?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Last Updated on 20 Temmuz 2018 by Yaşar Çelik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kültür ve Turizm Bakanı olması teklifini götürdüğünde Mehmet Ersoy’dan ETS ile bütün bağlarını kesmesini şart koştuğu iddia edildi.

Sabah Gazetesi köşe yazarı Dilek Güngör, ‘Yeni bakan şirketini bıraktı’ başlıklı bugünkü yazısında ilginç bir iddia ortaya atarak Mehmet Ersoy’a Kültür ve Turizm Bakanlığını ‘şartlı’ veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ersoy’dan ETS ile bütün bağlarını kesmesini istediğini ileri sürdü. Bakan Ersoy’un da geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu isteğini yerine getirerek ETS’nin yönetiminden tamamen çıktığını iddia eden Güngör köşe yazısında şu ifadelere yer verdi:

“TEK ENDİŞELERİ, TURİZM BAKANININ ŞİRKET SAHİBİ OLMASI”

“Birkaç günlük tatil için Bodrum’a geldim.Tabii buraya gelip de turizmcilerle buluşmamak olmazdı. Bodrum’un önde gelen otelcileri, tur operatörleri ve restoran sahipleri… Herkesin gözü yeni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’da… Birçoğu yeni bakanın eski mesai arkadaşları… Bakan Ersoy, turizmin içinden geldiği için turizmciler hem mutlu hem de umutlu. İşlerinin kolaylaştığını düşünüyorlar. Ersoy’un otelcilik tecrübesinin bulunması ve tur operatörlüğünden gelmesinin sorunları anlama, kavrama ve çözüm yolu bulmada çok etkili olacağı görüşündeler. Tek bir endişeleri var. O da turizm bakanının şirket sahibi olması…

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ERSOY’A BAKANLIĞI ŞARTLI VERDİ”

Biliyorsunuz, Bakan Ersoy sektörün yüzde 60’ını elinde bulunduran bir tur operatörünün sahibi… Turizmcilerin kafasını kurcalayan soru Bakan Ersoy’un alacağı kararlarda kendi şirketi ETS’yi düşünerek hareket edip etmeyeceği… Haliyle böyle bir durumun rekabet açısından yanlış olacağını söylüyorlar. Haklı olabilirler ama bilmedikleri bazı şeyler var. Benim öğrendiğim kadarıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mehmet Ersoy’a bakanlık teklifi götürdüğünde turizmcilerin bu endişelerini giderecek bir adımı atmış. Tabir caizse, Ersoy’a bakanlığı ‘şartlı’ vermiş. Ersoy’dan ETS ile bütün bağlarını kesmesini istemiş.

“ETS’NİN YÖNETİMİNDEN TAMAMEN ÇIKMIŞ”

Bakan Ersoy da geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu isteğini yerine getirmiş. ETS’nin yönetiminden tamamen çıkmış. Velhasıl, Mehmet Ersoy’la ilgili endişeler yersiz… Şimdi turizmcilerin elbirliğiyle ’50 milyon turist, 50 milyar gelir’ hedefine ulaşmak için çalışması gerekiyor. Türkiye gibi benzersiz bir hazineyi iyi değerlendireceklerini düşünüyorum.”