En çok merak edilen soruların cevaplarıyla Amerika’da doğum!

Last Updated on 28 Eylül 2021 by Yaşar Çelik

Çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra, ailenize yeni katılacak en değerli varlığınızın geleceği ile ilgili birçok endişede beraberinde gelir. Geleceğine yapacağınız yatırım belki de bir Amerikan Pasaportu olmalı. Kafanızda bir sürü soru, çevrenizden duyduğunuz ve doğru sandığınız yanlış bilgiler… 10 başlıkta Amerika’da doğum ile ilgili fikir sahibi olacağınız kısa bir yazı hazırladık.

Amerika’da doğum yapmak çocuğunuza en temel iki hakkı verecektir.

1- Hayat boyu vizesiz seyahat özgürlüğü (160’tan fazla ülkeye).
2- Dünya üzerinde dilediği ülkede yaşayabilme şansına sahip olması.

Süslü bir bebek odasından fazlası olan bu avantajlar son zamanlarda aileleri, siyasal gündemi durulmayan Türkiye gerçeğinden sonra biraz daha etkiler oldu. Amerika’da doğumun avantajları bu iki maddeyle sınırlı değil elbette. Bebeğiniz yeni bir hayata merhaba dedikten sonra geleceğindeki eşi ve çocukları da otomatik olarak birer Amerika vatandaşı olmaya hak kazanıyor. 21 yaşına geldiğinde anne ve babası olarak size de oturum hakkı sağlıyor, üniversite eğitimini devlet okullarında ücretsiz, özel okullarda ise daha az bir para ödeyerek Amerika’da okuyabiliyor. Günümüzde Amerikan vatandaşı olabilmek ya da oturum alabilmek için binlerce başvuru arasında Green Card’ın size çıkması, 150.000 ile 500.000 dolar arasında mülk sahibi olma veya yatırımcı vizesi sahibi olmak gerektiğini düşünecek olursak, bu bedelin çok altında bir harcama ile çocuğunuza ikinci bir hak vererek ona avantajlar dünyanın kapısını açabilirsiniz. Şimdilik size vizenizi alarak Amerika`da doğum planınızı yapmak kalıyor.

Amerika’da Doğumun Ücreti Ne Kadar?

Uçak masrafı dışındaki, konaklama, doktor, yeme içme harcamalarınız tamamen gideceğiniz eyalete bağlı olarak ucuz, orta halli ve lüks olarak değişkenlik gösteriyor. New York, California, Miami gibi popüler rotaları tercih ederseniz bütçenizi biraz yüksek tutmanız gerekirken, orta Amerika eyaletlerini tercih etmeniz durumunda Türkiye’deki özel hastanede doğum ücretleri ile aynı oranda bir ücretle doğum gerçekleştirme şansınız var. Doğal doğum ile sezeryan doğum arasında da ücret farkları bulunuyor. Yalnızca doğum ücreti ortalama 5.000 ile 15.000 $ arası denebilir. Size tavsiyem ise doların malum yükselişini göz önünde bulundurarak böyle bir kararınız varsa dolarınızı hazırlamanız akıllıca olur.

Doğum İçin Gittiğimde Nerede Kalacağım?

İlk önerim Amerika’da yakınınız ya da yakınlarınız varsa onlardan destek almanız, bölge olarak da yakınlarınızın bulunduğu yeri tercih etmeniz, size hem psikolojik hem de süreci daha rahat atlatmanıza avantaj sağlayacaktır. Yakınım yok diyenlerdenseniz ise Airbnb ev kiralamanız için en kolay ve güvenilir seçenek. 2-3 ay kalacağınız için oteller çok konforlu olmayacaktır, mutfağınız olması gerekeceğinden. Ya da yerel siteleri araştırıp kısa süreli kiraya verilen apart evler bulabilirsiniz. Depozito, kiralama koşulları ve önceden birçok prosedür olacağından en rahatı Airbnb denebilir.

Hastane ve doktoru nasıl bulurum?

İlk aşamanız olan eyalet seçimi ve ev seçimi sonrası sıra doktor ve hastaneye geldi. Doktor mu yoksa bir ebe tarafından mı doğumun gerçekleşmesini istediğinize karar vererek başlayabilirsiniz. Ülkemizin aksine Amerika’da ebe yani Midwife ile doğum bir hayli revaçta. Doğumun annenin psikolojik olarak yaşadığı manevi ve doğal bir süreç olduğuna inançlarından işi klinik bir operasyon gibi görmüyorlar. Ebe tercih ettiğinizde bir klinikte muayenelerinizi tamamlayarak hastaneye kaydınızı yapıyorsunuz ve doğumunuzda doktor eşliğinde anlaşmalı olduğunuz ebe hastaneye geliyor. Türk bir doktor da tercih edebilirsiniz ki bu da çok yaygın. Anneler kendi dillerinde rahatça konuşabilecekleri bir doktor ile ilerlediklerinde daha az gergin olabiliyorlar. Tercih ettiğiniz eyalet ve bölgenin doktorlarını, hastaneleri, ebe kliniklerini internetten araştırabilir, varsa yakınlarınızdan destek alabilir ve bütçenize uygun bir seçimi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Hamileyken uçmam sorun olur mu? Doğum için geldiğim anlaşılırsa ülkeye girişte sıkıntı yaşar mıyım?

En çok merak edilen bu konuları açığa kavuşturalım. Öncelikle 35. haftaya kadar hem sağlık hem de hava yolu kuralları açısından uçak yolculuğunuz herhangi bir risk teşkil etmez. Ancak siz yine de uçuşunuz öncesi doktorunuzun onayını ve bir hastaneden “uçak yolculuğu yapmasında herhangi bir sakınca yoktur” raporunuzu alın deriz. Amerika’ya girişinizde hamile olduğunuzu ve doğum için geldiğinizi özellikle beyan etmemeniz doğru olandır. Uzun bir uçuş yapacağınızı da göz önünde bulundurarak bol ve rahat giysiler tercih ettiğinizde karnınızı özellikle saklamanıza da gerek kalmayacak. Genellikle ülkeye girişlerde, şüpheli bir durum ya da olağanüstü bir hal yoksa neden geldiğiniz pek sorulmaz. Ancak ola ki sorulduğunda tatil, alışveriş veya eş dost ziyareti için geldiğinizi söyleyebilirsiniz. Hamile olduğunuz anlaşılıp bununla ilgili soru yöneltiğinde ise tavsiyemiz kesinlikle yalan beyanda bulunmamanız olacaktır. Her ne sebeple olursa olsun yalan beyanda bulunmanız ülkeden çıkışınızda başınızın ağrımasına sebep olabilir. Sonuç olarak korkmanızı gerektiren bir durum yok, hamile olduğunuz için ülkeye alınmamanız çok düşük bir ihtimal.

Çocuğum Amerikalı olduğunda vergi ödemek zorunda mı?

Yine bu da en çok merak edilen konulardan biri. Özetle çocuğunuzun ilerideki yıllık geliri 90.000 $ ve altında olursa vergi muafiyeti olacaktır ki bu da kendisinin yılda 430.000 TL kazanması demek olacağından ödeyeceği vergiyi bugünden düşünerek telaş yapmanız gerekmez. ABD dışında bulunan bir mal miras olarak çocuğunuza kaldıysa bu vergiye tabi bir gelir değildir.

Çocuğum hem Türk hem de Amerikan vatandaşı olabilecek mi?

Elbette. Bebeğiniz Amerika`da doğduğu için doğum belgesi ile birlikte 1 hafta içerisinde Amerikan pasaportunu alırken, Türk konsolosluğundan alacağınız belge ile de Türk vatandaşı olabilecek. Eyaletlerin kendilerine göre farklı uygulamaları olsa da her iki vatandaşlığı almakta son derece hızlı ve kolay bir süreç.

Amerika’da doğum için danışmanlık firmasına ihtiyacım var mı?

Bu tamamen size bağlı. Daha önce Amerika`da ya da yurt dışında yaşamadıysanız, tüm bu süreçler gözünüzü korkutmaya yetiyorsa tercih edeceğiniz en akıllıca yol, güvenebileceğiniz bir yurt dışı doğum danışmanlık firması ile anlaşarak tümüyle süreci profesyonellere bırakmanız olacaktır. Birkaç bin dolar olarak ödeyeceğiniz ek bir maliyet hizmet bedeli karşılığında her şeyi sizin yerinize onlar düşünebilir, size yalnızca valizini hazırlamak kalır. Ev, hastane, doktor, eyalet seçimi, her konuda destek alarak tüm bu araştırmaları sizin yerinize onlar yapar.

Bebek alışverişini Türkiye’den mi yapmalıyım Amerika’dan mı?

Doların Türk lirası karşılığında kazandığı değeri düşünecek olursak, kenarda dolarınız yoksa bebeğinizin ihtiyaçlarının büyük bir kısmını Türkiye’den almanızı öneririm. Ancak bebek arabası, bebek giysileri ve bazı ihtiyaçlar içinde Amerika’da bulunacağınız dönem Black Friday, 4 Temmuz ABD Bağımsızlık günü gibi ulusal indirim günlerine denk geliyorsa çok ucuza kaliteli markalara sahip olabilirsiniz.

Amerika’da araç kiralamam gerekir mi?

Gideceğiniz yere göre değişkenlik gösterecek olsa da Amerika, Avrupa gibi toplu taşıma ağları pek yaygın olan bir ülke değil. Çünkü hemen herkesin bir arabası var. Mesafeler birbirine bir hayli uzak olduğundan, şehir merkezinde yaşamıyorsanız yürümek neredeyse imkansız. Ne demişler “Amerika’da ayakkabın olmasın araban olsun” Ama bence bu söz Uber hayatımıza girmeden önce söylenmiş. Ülkemizde türlü zorluklar yaşayan Uber uygulaması yurtdışında oturmuş bir sistem olduğundan Amerika’da da kullanımı çok yaygın ve pratik.

Yurtdışında Doğum Yapacak Anne Adaylarına Tavsiyeler

• Hamileliğin son ayları olan ye, iç, spor yap ve yat döneminizde bol bol zamanınız olacağından Amerika’da geçireceğiniz bir kaç aylık dönemi daha keyifli hale getirmek ve güzel anılar ve bilgilerle ayrılmak için gideceğiniz bölgenin kurslarını araştırabilirsiniz. Bebek bakımı, hamilelik yogası, yabancı dil kursu gibi.
• Karar verdiğiniz an gebeliğinizde her şey yolundaysa hızlıca aksiyon almanızı öneririm. Vizenizi alın, uçak biletinizi alın, evinizi erkenden kiralayın böylece mümkün olduğu kadar ucuza getirebilirsiniz.
• Endişe lobisine kulak asmayın. Amerika’da doğum kararınızı çevrenize bildirdikten sonra size bilgi sahibi olan olmayan herkes yorumlarda bulunacaktır. Çoğu kulaktan dolma ve kişisel bakış açılarını içeren bu yorumlar kararınızı etkilemesin.

Daha Fazla Bilgiyi Nereden Edinebilirim?

Amerika`da doğum yapan ve deneyimlerini paylaşan onlarca kişiye ait videoyu Youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Kafanızdaki soru işaretleri böylece kalkmış olacaktır. Merak edilen elbette çok konu var benim aklıma gelenler bunlardı.

Amerika`da doğum ile ilgili sormak istedikleriniz olursa sibelmutlu@hotmail.co.uk adresinden bana mail ile sorabilirsiniz.