20 yıllık taş ev şimdi Hazz Alaçatı

Last Updated on 9 Ağustos 2018 by Turizm Günlüğü

Mübadele sonrasında Rumlardan kalma bir köy olan Alaçatı‘yı ilk keşfedenlerden biri olan Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Elif Duru‘nun 20 yıl önce inşa ettiği eşsiz taş ev, yenilenen konseptiyle ‘Hazz Alaçatı’ olarak hizmet vermeye başladı.

Hazz Alaçatı, ‘iyi müzik, üst segment içecekler, kusursuz servis’ mottosuyla şık bir bar ve lounge olarak yeni konuklarına sakin ve rafine bir hizmet sunmayı vadediyor.

Mübadele yıllarında Rumların geride bıraktığı köylerden biri olan Alaçatı, henüz bugünkü popülerliğine kavuşmamışken, beldeyi ilk keşfedenlerin arasında Elif Duru da bulunuyordu. Alaçatı‘da mahalle sakinlerinin arabalarını park ettiği, bir köşesinde tek bir odası kalmış, içinde bir atın tutulduğu, yıkık dökük, izbe bir evin yer aldığı arsayı alan Elif Duru, bu mekandan yarattığı Hazz Alaçatı‘nın hikayesini şöyle anlatıyor:

SANAT VE ZANAATİN HARMANLANDIĞI BİR TAŞ EV

“1999 yılında arsayı bulduktan sonra önce planları çizdim. Ardından eski taş evlerden çıkma taşları, ahşapları ve kiremitleri bulmak gerekti. Her bir taş tek tek taraklandı, duvarların dış tarafında hiç derz kullanılmadı. Bu sebeple taş örgüsüyle diğer Alaçatı evlerinden farklılık gösteriyor ve çok daha önceden yapılmış izlenimi veriyor. Ahşap ve dövme demir işçiliği de dahil olmak üzere iki yıl süren inanılmaz emeğin, sanatın ve zanaatin harmanlanmasıyla hayalimdeki taş ev ortaya çıktı. Evin duvarlarının kalınlığı 50 santimetre. Avluya bakan bir iç cumba, ev içinde üç adet galeri, Alaçatı serini için bir teras, avluda bir yüzme havuzu, ana yatak odasındaki galeriden inilen hamamda tek parça mermerden oyulmuş bir jakuzi ve salonda serin akşamlar için devasa bir şömine bulunuyor. Evin şimdiki konsepti için, ilk tasarlandığı zamanlardaki rustik kuzineli mutfağa, Hazz Alaçatı’nın bütün ihtiyaçlarını karşılayacak modern bir bar da ekledik.”

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Elif Duru

KULLANILMAYAN MEKANLARI HAYATA DÖNDÜREN ELİF DURU KİM?

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü mezunu olan Elif Duru, yüksek lisansını ABD Cincinnati Üniversitesi Sahne Tasarımı bölümünde burslu olarak yaparken, üniversitenin özel teklifiyle Yönetmenlik bölümünde de eş zamanlı yüksek lisans eğitimi aldı. ABD‘de geçen yılların ardından İsviçre‘ye yerleşen Elif Duru, kullanılmayan veya zayıf işlevlerdeki mekanların yeniden ve başka işlevlerde hayat bulacağı mekanlara dönüştürdüğü başarılara imza attı. İsviçre‘nin Basel şehrinde resim ve sanat galerisi de açan Duru, içinde atölyesinin de yer aldığı sanat galerisinde kendi heykel ve seramik çalışmalarını gerçekleştirdi. Uzun süren İsviçre yılları sonrasında Türkiye‘ye dönerek İstanbul‘a yerleşen Duru, bu kez mimari ve renovasyon çalışmalarının yanı sıra mücevher tasarımı ve üretimiyle de uğraştı. Duru‘nun 20 yıl önce Alaçatı‘da yaptığı eşsiz taş ev, bugün Hazz Alaçatı olarak hizmet vermektedir.