Aynı oteli en ucuza siz alacaksınız

Neredekal.com, tüketici dostu mobil uygulaması ve web sitesi aracılığı ile seyahat severlere birkaç kriter girerek, onlar için en ideal otelleri listeleyip, aynı oteli en uygun fiyata bulabilecekleri yerleri listeliyor.

İnternetin hayatımıza girişi ile günlük yaşamımız ve alışverişle ilgili hemen her şey arama motorlarından sorulur hale geldi. Bu sebeple son 10-12 yıldır, tüketiciler tatil araştırmasını da arama motorlarında yapıyorlar. Birçok firmaya telefon açıp, tek tek hepsini ziyaret etmektense, her tür bilgiye bir tık mesafesinde ulaşabiliyorlar. Buldukları alternatifleri kıyaslayıp, sonrasında da takıldıkları konular için satın alacakları tur operatörü veya seyahat acentelerini arayarak kararlarını veriyorlar.

Teknolojinin bu hızlı gelişimi nedeniyle, masaüstü bilgisayarların yerini laptoplar alırken, kısa zaman içinde de laptoplar yerini mobile kaptırdı. Artık seyahat severler, işe giderken/dönerken bile akıllı cep telefonlarından tatil araştırması yapabiliyor. Üstelik araştırmalar gösteriyor ki, hemen her tur operatörünün web sitesi girişleri ortalama yüzde 80 mobil üzerinden yapılıyor. Yani artık laptop ve desktop aracılığı ile araştırma yapan sayısı ciddi oranda azaldı.

Seyahat severler artık akıllı cep telefonlarından tatil araştırması yapabiliyor.

Mobilden araştırma yapan tüketici arama motorlarından tek tek turlara bakıp, hareketli bir ortamda tek tek kıyaslama ve buna zaman harcama şansına sahip değil doğal olarak. Bu da, birkaç sene öncesinde Meta Search dediğimiz, tek bir arama ile tur paketi/otel/Araba kiralama veya uçak biletini onlarca alternatif ile yüzlerce siteden araştırıp, tüketici faydasına sunan web sitelerinin ön plana çıkmasını sağladı. Artık tüketiciler gidecekleri bir seyahatte, kalacakları aynı otel, aynı uçak veya aynı tur için en az ücreti, birkaç saniye içinde karşılarında görebiliyor. Böylece hiç kimseye sormadan, kararını verip, yüzlerce sitenin arka planda çalışarak sunduğu en ideal oteli en uygun fiyata ve en hızlı şekilde satın alabiliyorlar.

Neredekal.com; otel, uçak bileti ve araba kiralama gibi hizmetleri aynı anda sunabilen az sayıdaki web sitesinden biri.

Bu tarz web sitelerinin son dönemlerde sayılarında ciddi artışlar oldu. Buna karşın pek çoğu ya sadece otel, ya sadece uçak bileti yada sadece araba kiralama hizmeti sunuyor. Bunların hepsini aynı platformda toplayan çok az web sitesi mevcut.

Seyahate giderken otelinizi, araç kiralamanızı ve uçak biletinizi yüzlerce site üzerinden sorgulama yaparak en ucuza karşınıza getiren, Türkiye’de 15.000’den fazla otel listeleyen ve 11 yıldır bu hizmeti sunan Neredekal.com güzel bir örnek. Tüketiciye sundukları faydalar konusunda Neredekal.com Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat “Tüketici dostu mobil uygulamamız ve web sitemiz aracılığı ile seyahat severlere birkaç kriter girerek, onlar için en ideal otelleri listeleyip, aynı oteli en uygun fiyata bulabilecekleri yerleri listeliyoruz. Tüketici dilerse en uygun uçak biletini ve en uygun araç kiralama araştırmasını da bizim sitemiz üzerinden yaparak, tatilinde kullanacağı aynı kalitedeki tüm servisleri en ucuz fiyata alabiliyor. Biz Neredekal.com olarak tüketiciye satış yapmıyoruz, sadece onlara aynı hizmeti en ucuza nerede bulabileceklerini gösteriyoruz. Tüketici bazen daha ucuza otelden rezervasyon yaptırıyor, bazen de seyahat acentelerinden… Bizim fonksiyonumuz sadece tüketiciye aynı oteli, aynı uçuşları ve aynı araç kiralama hizmetini en ucuz nerede bulabileceklerini göstermek, yani seyahat sever faydasına çalışıyoruz. Saatlerce araştırma yapmadan kısa zamanda istedikleri sonuca ulaştırıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Neredekal.com, tüketiciye satış yapmıyor ama seyahat severin menfaatine çalışıyor.

Polat, “Çalışmış olduğumuz otel ve tur operatörlerine 2017 yılında 1 milyon 900 bin çağrı ve 4 milyon trafik yönlendirmesinde bulunduk. Sistemimizi kullanan seyahat severler tatillerini ucuza getirmekten keyif alırlarken, onların yarattığı bu potansiyel o kadar yüksek ki, Neredekal.com, 2017 yılında Türk turizmine bu talepler neticesinde 350 milyon TL üzerinde katkı sağladı. Bu da, artık seyahat severlerin Meta Search olarak adlandırılan, bizim tarzımızdaki sitelere yönlendiğinin ve tatil planlarını birkaç tık ile kısa zamanda, en uygun fiyata bulabildiklerinin bir neticesi…” dedi.

Neredekal.com Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat.