UBER ve korsan taşımacılığa karşı işbirliği yapacaklar

OTSAD, TÜRSAB ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, UBER ve diğer korsan taşımacılığa karşı birlikte mücadele etme kararı aldı.

Last Updated on 14 Ağustos 2018 by Göksal Serdar

OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk, Ulaştırma Bakanlığında yapmış olduğu sunum sonrası UBER’in Türkiye’e korsan taşımacılık statüsüne alınmasını sağladıktan sonra şimdi de iki dev STK başkanını buluşturdu.

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD), kurulduğu günden bu yana korsan taşımacılık yapan yazılım online siteleri ile mücadele ediyor. Geçtiğimiz aylarda Ulaştırma Bakanlığındaki komisyon toplantısında OTSAD yöneticileri yaptıkları sunumu ile UBER’in korsan taşımacılık statüsüne alınması sağlamıştı.

OTSAD Başkanı Hüseyi Kırk, İstanbul Taksiciler Esnaf Oda Başkanı Eyüp Aksu ile birlikte TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’yı ziyaret etti. Son derece sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, denetlemelerde evraklarını kiralayarak yetkisiz korsan taksicilik yaptıkları tespit edilen TÜSAB acentalarının belgeleri iptal edeceklerini söyledi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Oda Başkanı Eyüp Aksu da, her meslek grubunun kendi alanında çalışması halinde hiç bir sorun çıkmayacağını belirterek, “UBER ve bu gibi korsan taşımacılık yapanları bitirmek için TÜRSAB ile koordineli bir şekilde çalışmaya hazırız” dedi.

Toplantıda TÜRSAB, OTSAD ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası olarak ortak bir çalışma komisyonu kurulması, UBER ve bu gibi korsan taşımacılıkla mücadelede birlikte hareket edilip ortak bir çözüm noktası bulunması konusunda başkanlar düzeyinde mutabakata varıldı.