Çeşme’de RES’ler tatilcileri çileden çıkardı!

Çeşme'de RES türbinlerinin çıkardığı uğultu turizmi de olumsuz etkiliyor.

Last Updated on 17 Ağustos 2018 by Göksal Serdar

Çeşme’de yerleşim alanlarının yanı başında kurulan RES türbinlerinin şiddetli uğultusu tatilcileri çileden çıkarırken sosyal medyada bu konudaki şikayetler de her geçen gün artıyor.

Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Çeşme’nin rüzgârından enerji elde etmek isteyen şirketlerce son yıllarda peş peşe projeler hayata geçiriliyor. Yarımadanın üçte biri, 5 farklı yatırımcının Rüzgâr Enerjisi Santralları (RES) ve nakil hatları ile birlikte kablolar ve türbinleriyle doldurulurken rüzgâr türbinlerin evlere, okullara olan uzaklığı 200 metreye kadar inmiş durumda.

“RES TÜRBİNİN ŞİDDETLİ UĞULTUSUNDAN BAŞ DÖNMEM BAŞLADI”

Çeşme’de konakladığı otelin hemen yanı başındaki tepede bulunan RES türbinin çıkardığı uğultudan çok rahatsız olan bir tatilci, olayı sosyal medyaya taşıdı. Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “Çeşme’de bir otelde bir gece kaldım. Otelin arkasındaki tepede pervaneler vardı. Uğultusu çok şiddetliydi. Baş dönmem başladı. Saldırganlık başlar gibi kötü hissettim. Hiç bu kadar yakınında olmamıştım. Bir daha da olmak istemem” şeklinde dert yandı.

KALP RAHATSIZLIĞI YARATTIĞI BİLİMSEL OLARAK KANITLANDI

Doğal yaşam ortamına verdiği zarar bir tarafa RES’lerin yaymış olduğu infrasound (kulağın duyamadığı sesler) kalp rahatsızlığı yaratıyor. Mainz HTG Üniversitesinin Kardiyotorasik ve Göğüs Cerrahi Hastanesi Servisi’ndeki (Klinik für Herz-, Thorax-und Gefäßchirurgie (HTG) der Universitätsmedizin Mainz) bilimsel bir çalışma grubu, infrasound ile kalp kasının bozulması ilişkisi üzerine yaptığı bilimsel araştırma bu gerçeği ortaya koydu.

ALMANYA’DA 2 KM OLAN MESAFE TÜRKİYE’DE 200 METREYE KADAR DÜŞTÜ

Yapılan bilimsel çalışmalar, RES’lere güvenli mesafenin en az 2 kilometre olacağını gösterirken daha büyük türbinler için bu mesafenin çok daha fazla olması gerektiğini ortaya koyuyor. Tüm dünya, (Japonya, Yeni Zelanda, İngiltere, ABD, Kanada ve 19 Avrupa ülkesi,357 kurum) RES’lerin olumsuz Kalpsağlık etkilerinin araştırılması için çalışma başlatmışken Türkiye’de bu yönde ciddi bir çalışma yapılmıyor. Öte yandan Almanya’da evlere en az 2 km olan RES santral kurulum mesafesi Türkiye’de 200 metreye kadar inmiş durumda.