Gezginlerin motivasyonunu anlamanın önemi

Turizm Keşfedilmeyi Bekleyen Yeni Destinasyonlar
Turizm Keşfedilmeyi Bekleyen Yeni Destinasyonlar

Last Updated on 24 Haziran 2023 by Turizm Günlüğü

Küresel seyahat endüstrisi için ileri teknoloji çözümlerinin önde gelen sağlayıcısı ve işlemcilerinden Amadeus, “Gezginlerin motivasyonunu anlamak” araştırmasında seyahat şirketlerinin, gezginlerin motivasyonunu anlaması ve buna yönelik çalışmalarda bulunması için birtakım önerilerde bulundu.

Gezginler, bazıları rasyonel bazıları ise daha duygusal olan birçok farklı nedenle kararlar alıyor. Altta yatan sosyal ve duygusal faktörlerin karmaşık ağı genellikle daha akılcı ve rasyonel dürtülerle çakışıyor ve bu gezginlerin motivasyonlarını anlamayı zorlaştırabiliyor. Araştırmada seyahat şirketlerinin, endüstriyle daha fazla iş birliği ve daha kapsamlı sunacağı seçeneklerle gezginlerin istediği deneyimleri yaratma fırsatına sahip olduğu belirtiliyor. Seyahatin, diğer birçok sektörün aksine insanlara ilham verme potansiyeline sahip olduğu vurgulanan raporda, ancak bu potansiyele ulaşmak için gezginlerin motivasyonlarına ilişkin gelişmiş bir anlayış gerektirdiği, zor olanın, gezginlere ilham verici ve kişisel teklifleri ihtiyaca göre kolayca ayarlanabilecek şekilde sunmak olduğu vurgulanıyor.

Gezginlerin motivasyonunu anlamanın önemi

Gezginlerin motivasyonunu anlamanın öneminin vurgulandığı araştırmada, sektörün seyahat motivasyonlarını anlayıp bunlara göre hareket etmeyi amaçlayarak daha kişiselleştirilmiş ve yaratıcı tekliflerle daha fazla müşteri bağlılığı sağlama fırsatını yakalayacağı açıklandı. Seyahat sektörünün nasıl daha dinamik, birbiriyle iş birliği ve bağlantı içinde olmasının incelendiği ve bunun, gezginleri yolculuğun arama ve rezervasyondan varış yerlerine ulaşmalarına kadar her aşamasında desteklemek anlamına geldiği belirtilen araştırmada seyahat sektörü için de bazı tavsiyeler yer alıyor. Seyahat şirketleri, müşteri bağlılığını geliştirmek üzere deneyimlere ve motivasyonlara odaklanmayı içeren bazı adımlar atabilir. Bunun için uçuş ve otellerin dışında rezerve edilemeyen içeriği dikkate alarak yapay zeka, veri analitiği ve gelişmiş arama gibi teknoloji ve teknikler kullanılabilir.

StubHub Avrupa Tedarik Başkanı Giulia Chiari,Tatil ya da uçuş arayan müşterilere eğlence opsiyonları ve konser biletleri gibi genişletilmiş hizmetler, deneyimler ve ürünler teklif edebilmeliyiz. Müşteri ihtiyaç duyduğu şeyleri aramak için birçok web sitesini ziyaret etmek zorunda kalmamalı” diye söyledi.

Amadeus Yapay Zeka Araştırmaları Başkanı Rodrigo Acuna Agost’a göre ise 5 ila 10 yıl içinde gezginler, seyahatlerini planlamak için daha az bir süre, seyahat deneyiminin tadını çıkarmak için ise daha fazla zaman harcayacaklar.

Gezginlerin motivasyonunu anlamak için yapılması gerekenler
  • Sektörün, diğer endüstrilerden ilham alarak, gezginlerin motivasyonları ile onlara hizmet sunum şekli arasındaki boşluğu doldurabilmesi gerekir.
  • İnovasyon açısından, teknolojilerdeki, yaklaşımlardaki ve tekniklerdeki ilerlemeler, sektörü bugün ve gelecekte gezginlerin ihtiyaçlarına uyum sağlamak ve bu ihtiyaçları daha etkin şekilde karşılamak anlamında destekleyebilir.
  • Endüstrinin önünde devasa fırsatlar vardır. Bugün, bunun gerçekleşmesine yardımcı olabilecek yeni fikirler, yaklaşımlar ve teknolojiyi keşfetme ve deneme zamanı.
  • İnsan davranışı karmaşıktır; bu durum satın alma kararlarımız kadar nasıl ve nereye seyahat edeceğimize ilişkin kararlar için de geçerlidir.