2018’in en yetenekli pastacısı Azerbaycan’dan

Birbirinden güzel pastaların yarışacağı etkinlikte, festivalin birincisi Azerbaycanlı Sanan Pashayev iki bin TL’lik büyük ödülün sahibi oldu.

Last Updated on 24 Eylül 2018 by Göksal Serdar

Uluslararası düzeyde katılımcıların yer aldığı “Master Of Cake Başkent-Pasta Yarışması ve Pastacılık Festivali”‘nde pasta şefleri yeteneklerini ortaya koydu. Dünya genelinde uzman jüri üyelerinin oylaması sonucu ise birinciliği Azerbaycan’dan Sanan Pasheyev kazandı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Uluslararası Master Of Cake Başkent Pasta Yarışması ve Pastacılık Festivali”, pasta sanatına ilgi duyanları bir araya getirdi. 500’e yakın pastacının katılım sağladığı festivalde 140 yarışmacının becerisini oraya koyduğu pastalar yarıştı.

Birbirinden güzel pastaların yarışacağı etkinlikte, festivalin birincisi Azerbaycanlı Sanan Pashayev iki bin TL’lik büyük ödülün sahibi oldu. Festivale, Dr. Paste Şeker Hamurları, Paseksan ve Bella Çikolataları markaları altın sponsor olarak destek olurken bir çok firmada standı ile yer aldı.

Pastanın her hali bu festivalde şekil buldu

Birbirinden güzel pastaların sergilendiği pasta yarışmasının jüri üyeleri arasında; TAŞFED Aşçılar Federasyonu Genel Sekreteri Bayram Özrek, Lefkoşe Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi Zihni Türksel, Dünya’da 5 Altın Madalyayı tek bir yarışmada aynı anda alma özelliğine sahip Şef Tuba Geçkil, TAFED Kurucu Başkanı Haşim Demirtaş ve Dünya Aşçılar Federasyonu -i WACS Üyesi Jeton Taravari yer aldı.

Pastacılığın sınırlarının zorlandığı festivalde, pastaları oldukça detaylı değerlendiren uzman jüri üyeleri en iyiyi seçmek için hayli zorlandı. Hayal gücü, pasta ve sanatın birleşip sınırlarının ortadan kalktığı festivalde, özgün tasarımlar 15 ayrı kategoride yarıştı. Etkinlikte, pasta sanatındaki farklı tasarımların sergilenmesinin yanı sıra Milli Takım Kaptanı ve Uluslar arası yarışmalarda birçok Altın Madalya sahibi olan Tuba Geçkil tarafından büyük bir büst çalışması hazırlandı. Festivale ilk kez katılım sağlayan butik pasta ve modelleme eğitmeni Funda Akay, ve Burcu Atasoy tarafından da ücretsiz olarak Çiçek Eğitimleri verildi.

Aynı zamanda festivalde Pasta Sanatçısı Ünlü Pasta Eğitmeni Nurcan Özkara tarafından, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan, 25 metre karelik bir alanda masal kahramanlarının konu alındığı ve yenilebilir parçalardan oluşan ‘’Masal Köy’’adlı pasta çalışması ise ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Ayrıca Pasta yapımında yepyeni bir tekniği başarıyla uygulayan Irak’tan gelen Pasta şefi Mehdi Jabbarpoursattari’de uygulamalı anlatımları ile festivale renk kattı. İki gün boyunca, uygulamalı demo gösterileri, pastacılık şovları ile devam eden festival, ödül töreni ile birlikte sona erdi.