Thomas Cook kârlılık beklentisini neden aşağıya çekti?

Dünyanın en büyük tur operatörlerinden ve Avrupa pazarından Türkiye’ye yılda 1 milyon üzerinde turist getiren Thomas Cook, bu yaz Avrupa genelinde hüküm süren sıcak hava koşulları nedeniyle kârlılık tahminini aşağıya çekti.

Thomas Cook, Avrupa’da bu yaz hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle talebinin düştüğünü ve bunun da kârlılığa olumsuz yansıdığını açıkladı. Sıcaklıkların haziran ve temmuz ayı rezervasyonlarını vurduğunu belirten şirket, bu nedenle ağustostaki promosyonlu (kârlılığı düşük) satışların normal seviyelerin üzerine çıktığını ifade etti.

FAALİYET KÂRI BEKLENTİSİ 323 MİLYON POUNDDAN 280 MİLYON POUNDA GERİLEDİ

Bu durumun zaten son derece rekabetçi bir durumda ola İspanya gibi destinasyonlarda kâr marjlarını baskı altına aldığına dikkat çeken Thomas Cook, bu nedenle eylül ayında 323 milyon pound olarak gerçekleşmesi beklenen faaliyet kârının 280 milyon pounda gerileyeceğini açıkladı. Açıklama sonrası Thomas Cook’un hisselerinde yüzde 24 düşüş yaşandığı kaydedildi.

REKABET KOŞULLARI DAHA ACIMASIZ HÂLE GELDİ

2018’in Türkiye, Mısır ve Tunus gibi destinasyonlar için dönüş yılı olduğunu belirten Thomas Cook CEO’su Peter Fankhauser, “Bununla birlikte, Avrupa genelinde uzun süre devam sıcak hava, özellikle haziran ve temmuz periyodunda tatil talebini olumsuz yönde etkiledi. İnsanlar güneşin tadını kendi evlerinde çıkardı. Bu da rekabet koşullarını daha acımasız hâle getirdi, son dakika indirimlerinin artmasına neden oldu” dedi.

”STRATEJİK ADIMLAR ATTIK”

Kaynak pazarlarda ve destinasyonlarda yaşanan pek çok olumsuzluğa rağmen Thomas Cook’un gelecekte kendini daha iyi konumlandıracak stratejik adımlar attığını dile getiren Fankhauser, “İngiltere ve İskandinavya’da TripAdvisor ile yaptığımız iş birliğini, Çin’de Thomas Cook’un kendi markasıyla açacağı ilk otel ve 2019’da Cook’s Club markasıyla açacağımız 10 yeni otel bunlardan bazıları” şeklinde konuştu.