Son 5 haftada hangi 5 havayolu şirketi iflas etti?

Yakın zamanda peş peşe iflaslarını açıklayan Azur Air (Almanya), Small Planet (Almanya), VLM (Belçika) ve Skywork Airlines (İsviçre) hava yollarının arasına şimdi de Danimarka-Letonya kökenli Primera Air’de katıldı.

Son beş haftada Avrupa`da 4 düşük maliyetli (low cost) hava yolu şirketi iflas ederken bunların arasına katılan Primera Air’de resmi olarak iflasını açıkladı.

uzmanparam.milliyet.com.tr’de yer alan habere göre 2003 yılında kurulmuş olan ve dokuz uçağı ile hizmet veren Primera Air, en son Kuzey Amerika uçuşlarını gerçekleştiriyordu.

Eylül ayı sonunda resmi olarak iflasını açıklayan Azur Air ise en son olarak sadece tek bir Boeing 737 uçağı ile iş yaptığı bilinirken Small Planet Almanya şirketinin ise dört Airbus A320 ve iki Airbus A321 vardı. Belçikalı VLM tek uçakla uçuyordu. Ağustos ayın sonunda faaliyetlerine son veren Belçikalı VLM Airlines, bütün uçaklarından vazgeçerek sadece bir adet Fokker 50’yi elinde tutmuştu.

Şirket onu da iflastan sonra bir daha uçurmadı. Bölgesel uçuşlar yapan İsviçreli Skywork Airlines, yine Ağustos sonuna doğru faaliyetlerine son vererek toplam 11 bin yolcuyu mağdur etti.