Çanakkale’nin gözde turizm merkezinde çöpten elektrik enerjisi üretilecek

Çanakkale / Ayvacık

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi, toplam 12,6 milyon liraya mal olması ve 500 günde tamamlanması beklenen katı atık geri dönüşüm tesisi, çöpten elektrik enerjisi üretecek.

Proje tamamlandığında çöpten elektrik enerjisinin üretilmesinin yanı sıra böylesine büyük bir turizm bölgesinde çevre kirliliğinin de önüne geçileceğini belirten Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, “11 yıllık bir hayalin ürünü olarak 500 günde tamamlanmasını bekliyoruz. Projenin devamı olan ikinci ihalemiz de 2 ay sonra yapılacak. Bundan sonraki aşamada artık çöpten enerji elde edilecek” dedi.

Hürriyet’te yer alan habere göre Ayvacık Belediyesinin öncülüğünde, Bayramiç, Ezine ve Bozcaada ilçe ve Küçükkuyu ve Geyikli belediyeleri ve 188 köyün katılımıyla kurdukları “Troas Katı Atık Birliği” olarak tüm dünyaya örnek bir projeyi tamamladıklarını belirten Mehmet Ünal Şahin, projeyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

İLK ETAPTA BİYOENERJİ DÖNÜŞÜMÜ

“Söz konusu belediyelerden ve köylerden toplanacak çöpler, Ayvacık havzasına getirilecek. Çöpler ‘enerji kulvarı’ dediğimiz saha üzerinde harmanlanıp, ayrıştırılıp, verimli hale getirilmeye çalışılacak. Bütün bu bölgede toplanan atıklar buraya getirilecek ve ilk etapta ayrışıma uğrayacak. Daha sonra da biyoenerji dönüşümüne tabi tutulacak.

11 YILLIK HAYAL 500 GÜNDE TAMAMLANACAK

Tüm çalışma 300 dönümlük saha içinde olacak. Proje öncesi bütün etütleri yapıldı. Geçtiğimiz Mayıs ayı itibarıyla ilk etap ihalesi yapıldı. 11 yıllık bir hayalin ürünü olarak 500 günde tamamlanmasını bekliyoruz. Bunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İller Bankası aracılığı ile yapıyoruz.

İHALE BEDELİ 12 MİLYON 600 BİN LİRA

Projenin toplam 12 milyon 600 bin lira ihale bedeli var. Projenin devamı olan ikinci ihalemiz de 2 ay sonra yapılacak. Bundan sonraki aşamada artık çöpten biyoenerji elde edilecek. Dolayısıyla turizm bölgelerinin bu çöplerden arındırılması ve bir an önce toplanması ve burada tekrar sisteme katılması için yapılan bir çabaydı ve neticelendirmiş oluyoruz. İlçelerimizle el ele birlikte çalışıyoruz. Bakanlıklarımızın bize çok büyük faydası oldu. 500 gün sonra inşallah sistemimize kavuşmuş olacağız. Bunlar birer örnek proje.”