Firuz Bağlıkaya: B2B workshoplar fuarlardan daha önemli!

WorkshopTravel Shop tarafından organize edilen “Luxury B2B M.I.C.E Workshop Event” workshop etkinliğinin açılışı TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve Hindistan Konsolosu’nun yanı sıra birçok seçkin davetliyle birlikte bugün gerçekleştirildi.

Pullman & Mercure Istanbul Airport Hotel & Convention Center’da yapılan ve 50’den fazla ülkeden 200’e yakın tur operatörüyle birlikte Türkiye’den 100’e yakın üst düzey otel yöneticisinin katıldığı workshop’un; Türkiye’nin hem yurt dışındaki tanıtımına katkı, hem de somut organizasyonların gelmesini sağlamasını beklediklerini kaydeden Firuz Bağlıkaya, bu tip B2B organizasyonların son derece etkili ve yurt dışı fuarlarından çok daha önemli olduğunu söyledi.

Organizasyon hakkında değerlendirmelerde bulunan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya şu açıklamalarda bulundu:

“Bu tip B2B organizasyonlar son derece etkili. TÜRSAB olarak bu tür organizasyonların tamamen içerisindeyiz ve birebir katkılarımız oluyor. Çünkü burada turizm profesyonellerini bir araya getiriyoruz. Elimizden geldiği kadar bu tur organizasyonlara yardım edeceğiz. Çünkü yurt dışı fuarlarından çok daha etkilidir burada bu insanları ağırlamak.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya

VİZE SORUNU AŞILIRSA HEDEFTE 1 MİLYON HİNTLİ VAR

50 farklı ülkeden 200’e yakın tur operatörü katılım gösterdi. Bunlar buradaki yerli tedarikçilerle buluşup ortaya bir ürün çıkartıyorlar. Bu workshopun ardından Türkiye’nin diğer şehirlerine dağılacaklar. Önümüzdeki yıl Türkiye’yi tercih etmeleri için bir çalışma yapılıyor. Bu Türkiye’nin hem yurt dışındaki tanıtımına katkı olacak hem de somut organizasyonların gelmesini sağlayacak. Özellikle Hindistan ağırlıklı tur operatörleri var. Bu nedenle Hindistan’daki kapasitemizi büyütmemiz gerekiyor. Vizeyle ilgili sıkıntı aşıldığı anda çok kısa sürede 1 milyon rakamlarını yakalayacağımızı düşünüyorum.

YERLİ TURİST İÇİN ERKEN REZERVASYON ÇAĞRISI

Katıldığımız fuarlardan gördüğümüz kadarıyla bu sene 40 milyonu yakalayacağız. 2019’da ise 45 milyon turisti hedefliyoruz. Önümüzde birkaç fuar daha var. Bunlar yapıldıktan sonra kesin rakamlar ortaya çıkar ama Türkiye gelecek yıl 45 milyonu zorlayacak gibi duruyor. Bunun yanı sıra yerli turistin önemini biliyoruz. İç turizmi olmayan ülkenin dış turizminin olması mümkün değildir. Bu nedenle yerli turist için otellerde maksimum ayırabilecekleri yer talep ediyoruz. Yerli turiste 2018’den daha az yer ayrılacağını ön gördüğümüz için mümkün olduğunca en erken zamanda rezervasyonlarını yaptırmalarını öneriyorum.”

WorkshopTravel Shop Genel Müdürü Murtaza Kalender

TÜRK KATILIMCILAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Etkinliğin ülkemiz için çok önemli olduğunu ve gelen 200’e yakın tur operatörünün Düğün Planlayıcıları, M.I.C.E Organizatörleri, Golf, Grup Kültür Turları gibi turları organize eden çok önemli acenteler olduğunu belirten WorkshopTravel Shop Genel Müdürü Murtaza Kalender ise workshop başlamadan önce yazılımı tamamen kendilerine ait olan sistem üzerinden ön randevular alındığını ve hedeflerinin 2 bin olmasına rağmen çoktan 2 bin 250 adet ön randevuya ulaşıldığını, bunun da Türkiye’den katılan katılımcılar için çok önemli olduğunu kaydetti.

KOKTEYL GECESİNDEN BAŞLIKLAR

Ülkemizde Workshop etkinliklerinin sürekliliğini sağlamaktan çok gurur duyduklarını söyleyen Murtaza Kalender, etkinliğe destek olan katılımcılara teşekkür ederek Pullman & Mercure Istanbul Airport Hotel & Convention Center, Genel Müdür Yardımcısı Tamer Samet Şenol’a Welcome Kokteyli’ne sponsor oldukları ve gösterdikleri tüm destek için teşekkür plaketi sundu.

Önemli organizasyonlar için desteğe devam

Kokteyle gelen yabancı Hosted Buyer’lar ve katılımcılara hoş geldin konuşması yapan Tamer Samet Şenol ise kendi otellerinin B2B Workshopta ana otel olmasından dolayı gururlu olduğunu belirterek şunları dile getirdi:

“Pullman & Mercure Istanbul Airport Hotel & Convention Center olarak toplamda 780 oda ve süiti ile birlikte modüler 51 farklı toplantı salonuyla, birçok etkinlik ve gruba aynı anda ev sahipliği yapabiliyoruz. Misafir memnuniyeti odaklı olarak yüksek kalitede hizmet veriyoruz. Alışılmışın dışında İstanbul’da iki farklı 5 yıldızlı otele sahip en büyük kongre merkeziyiz. Yakın dönemde; 2018 EMITT Fuarı’nda 700 tur operatürünün ağırlandığı Gala Yemeği sponsorluğu ve 2018 EMITT Hosted Buyer Lounge alanı için yiyecek ve içecek sponsoru olmuştuk. Ülke turizmine etkisi olacak önemli fuar ve organizasyonlar için desteklerimiz devam edecek.”

Etkinlik, Türkiye’nin ünlü djlerinin performansı ve gösterilerle geç saatlere kadar sürdü; etkinlik için yurt dışından gelen misafirler Pullman & Mercure Istanbul Airport Hotel & Convention Center şeflerinin özenle hazırladığı lezzetlerin keyfini çıkardı.