Prontotour, yeni atağına hangi güçlü isimle başlıyor?

Last Updated on 25 Aralık 2018 by Yaşar Çelik

Yeni yılda yurt içi operasyonlarına daha fazla ağırlık vermek isteyen Prontotour, önemli bir ismi kadrosuna kattı. Kültür turlarında sektörde tanınan bir isim olan Hakan Öksel, Prontotour’da “Yurt içi Kültür Turları Direktörü” olarak görev alacak. Rehber kökenli Hakan Öksel; kariyer hayatı, yeni hedef ve projeleri hakkında Turizm Günlüğü’ne açıklamalarda bulundu.

Dolar ve Euro’nun yükselmesiyle yurt dışı operasyonlarında daralma yaşayan acente ve tur operatörleri yurt içi turlara odaklandı. Geçtiğimiz günlerde kurlardan dolayı küçük çaplı bir daralma yaşayan Prontotour; turizm sektörüne umut olabilecek bir hamle yaptı.

Bu kapsamda Prontotour, yurt içi turlarındaki gücünü artırmak için Anı Tur’un eski Yurt dışı ve Kültür Turları Koordinatörü Hakan Öksel ile anlaştı. Konuyla ilgili görüştüğümüz Hakan Öksel; Turizm Günlüğü’ne şu açıklamalarda bulundu:

“Profesyonel turist rehberi kökenliyim, 1998 yılından beri neredeyse bu işin içerisindeyim diyebilirim. 2005 – 2008 yılları arasında Jolly Tur’da çalıştım. 2013 yılına kadar rehberlik ve rehber şefliği yaptım. 2013 yılında Anı Tur’da Kültür Turları Müdürü oldum. Daha sonra Veli Çilsal Bey’in ricasıyla yurt dışı turlar da bana bağlandı. 2013 – 2018 yılları arasında Anı Tur’da Yurt dışı ve Kültür Turları Koordinatörü olarak görev aldım. Benim asıl işim her zaman için kültür turları olmuştur.

4 YILDA YAKLAŞIK 6 KAT BÜYÜME

2013 yılında görevi devraldığımda Anı Tur’un kültür turlarındaki hacmi yaklaşık 9 bin kişiydi, benim görevi bıraktığımda bu rakam 47 bin seviyesine ulaşmıştı. Biliyorsunuz ki Anı Tur bu yılın Eylül ayında kültür turlarını kapattı. 2017 yılının sonunda ise bu rakam 55 bin kişi civarındaydı.

Anı Tur kültür turlarında çok ciddi bir ivme kazanmıştı. Türkiye’nin her yerinden kültür turları düzenledik. Yani sadece İstanbul merkezli değil, İzmir’den Gaziantep’ten, Mardin’den, Diyarbakır’dan, Elazığ’dan aklınıza gelebilecek tüm illerin tamamından kültür turları yapmaya başladık.

Bu yükselişte Hakan Öksel’in rolü neydi?

Ben hayal ettim; ekibimle birlikte çalıştık. Bu bir takım işi… Hep birlikte bu büyümeyi gerçekleştirdik. Şirkete kendi alanımda çok büyük bir ivme kattım.

“HER YERDE HER HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİREMEZSİNİZ”

Sayı olarak, rakam olarak, ciro olarak önemli işler yaptık ama gönlümüzde hep daha da kaliteli işler yapmak vardı. Bazen rakamlar her şeyin karşılığı değil; ciro da değil. Bunu gerçekleştirebileceğiniz yerler sınırlıdır. Yani her yerde her hayalinizi gerçekleştiremezsiniz. Biz her yıl yeni ürünler sunuyoruz. Bunların hepsinin tutmasını istiyor ve hedefliyoruz. Örneğin doğal yaşam köy turlarından tutun da festival turlarına kadar, trekking turlarına kadar… O klasik kültür turlarının dışında farklı şeyler de yapmaya çalıştık. Kimi tuttu, kimi tutmadı ama bu düşündüklerimizin gerçekleşebileceği bir yer istiyorduk.

“EN DOĞRU YERİN BURASI OLDUĞUNU GÖRDÜM”

Ali Onaran Bey ile görüştük, uzun süredir de iletişim halindeyiz. Anı Tur’dan zaten Eylül ayının sonu itibariyle ayrılmıştım. 3 aylık süreçte başkalarıyla da görüştük. En sonunda kendi açımdan en doğru yerin burası olduğunu gördüm. Umarım 8 kişilik ekibimle Prontotour’da da başarılı oluruz.

Prontotour; yurt dışı satışlarındaki açığı yurt içi satışlarıyla kapatmaya mı çalışıyor?

Tek ve salt anlamda, sadece Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri göz önünde bulundurursak böyle bir kanıya varabiliriz. Ama Prontotour özelinde baktığınızda; Prontotour yurt dışı operasyonlarında önemli bir marka, yurt dışı satışlarında da önemli bir yere gelmiş durumda. Prontotour zaten yurt içi turlarda da adını duyurmaya başlamıştı. Fakat bu alandaki gelişim ve büyüme biraz yavaştan geliyordu.

“YURTTA TUR DÜNYADA TUR” İFADESİNİN İLK KISMI BİRAZ YAVAŞ GİDİYORDU

Bu kısımda atak yapmak; yani “yurtta tur dünyada tur” ifadesinin “yurtta tur” kısmı biraz yavaş gidiyordu. Yurt içinde de bunu artırmak ve bu işi kaliteli bir şekilde gerçekleştirmek için atılan adım olarak düşünelim bu gelişmeyi.

İlk olarak 2019 yılı hedefleriniz neler olacak?

Bu seneki hedefim 20 bin kişiyi bulmak. İlk sene için çok ciddi bir rakam ama zaten çok ciddi bir hedef kitlesi de var. 8 kişinden oluşan, bu işin içerisinden gelen güçlü bir ekibiz. 2019 yılında 20 bin kişiyi yakalayabilirsek; mutlu oluruz.

FESTİVAL TURLARINA AĞIRLIK…

Klasik olarak herkesin yurt içinde yaptığı klasik turları yapmayı planlıyoruz. Kapadokya’dır, Karadeniz’dir, Güneydoğu Anadolu’dur ama bunların dışında festival turlarına da ağırlık vermek, biraz daha konsept turlar yapmak istiyoruz. Zaten şu anda da bildiğiniz üzere Prontotour tren ile Kars Turları düzenliyor ve karşılığını buluyor. Biz bunun içerisine biraz daha belli başlı marka yerleşim yerlerini eklemeyi planlıyoruz. İşte Kemaliye turları gibi daha böyle özel turları da koyarak bunları da gerçekleştirmek istiyoruz.”