Bir ülke nüfusunun üç katı turisti nasıl ağırlar?

Uzun yıllar turizm sektöründe çalışmalar yürüten Plan Tours Genel Müdürü Hüseyin Kurtoğulları, Hırvatistan’da Marco Polo’yu anmak için düzenlenen; kendisinin de katıldığı törenden yola çıkarak turizm pazarlamasına ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Yazının satır aralarında turizm pazarlaması adına yapılması gerekenler ve atılması gereken adımlar yer alıyor.

Ayrıca cumhurbaşkanından sade vatandaşa, konaklama tesislerinden milli havayolu firmasına, turizm basınından pazarlama uzmanlarına… Marka ve tarihi değerlerine sahip çıkmak adına yapılması gerekenlerden tanıtım çalışmalarında sürekliliğin sağlanması için atılması gereken adımlara… kadar benzer önemli noktalara da dikkat çekiliyor.

İşte Plan Tours Genel Müdürü Hüseyin Kurtoğulları’nın kaleme aldığı o yazı:  

TURİZMİ PAZARLAMAK

Ünlü gezgin ve dünyanın “ilk turizm yazarı” Marco Polo’yu anmak üzere, Dünya Seyahat Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu’nun (FIJET – Federation Internationale des Journalistes et Ecrivains du Tourisme) Türkiye yapılanması olan “ATURJET” olarak; davetli olduğumuz organizasyon kapsamında Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de üç güzel gün geçirdik.

FIJET, Hırvatistan Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ile Hırvatistan Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenlediği toplantı ve ödül töreninin sekizincisi, 13 Aralık 2018 tarihinde gerçekleşti.

Bu toplantı ve ödül töreni, turizm açısından büyük başarıya ulaştığını gözlemlediğimiz Hırvatistan’ın, bu konuda ne kadar iddialı olduğunun ve bu alanda hız kesmeyeceğinin en önemli kanıtıydı.

FIJET Başkanı Mr. Tijani Haddad’ın yanı sıra FIJET Türkiye (ATURJET) Başkanı Delal Atamdede ve FIJET’in diğer yönetim kurulu üyeleri, Hırvatistan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mr. Hrvoje Zovko da toplantıya katılanlar arasındaydı.

Hırvatistan’ın turizme değer veren, sempatik ve güzel Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar – Kitaroviç toplantı sonrasında FIJET Yönetim Kurulu Üyeleri’ni kabul ederek ülkesine gösterilen ilgi ve katkılarından dolayı herkese teker teker teşekkür etti.

Toplantı ve ödüllendirmenin amacı turizm yazar ve gazetecilerinin, kendi ulusal basınlarında Hırvatistan’ın doğal ve tarihi güzelliklerini, turistik sunularını ve Hırvat halkının yaşam biçimleri ile örf ve adetlerini, yeni bir turizm ürünü ve destinasyonu olarak tanıtmalarını sağlamaktı.

Bir sonraki yılın toplantısı için daha fazla katılım sağlamak adına uçak biletlerimiz yollandı. Katılımcı ülkeler en iyi otellerde, en üst düzeyde ağırlandı.

Turizmin, ülke tanıtımına ve ekonomisine sağladığı katkı dikkate alınarak; turizme verilen önem konusundaki bu dersten acaba kimler ibret almalı?

Nedense benim aklıma, Türkiye’yi tanıtmak üzere yaptığımız yurt içi – yurt dışı seyahatlerde bizlere hiç katkısı olmayan Türk Hava Yolları geldi.

Hırvatistan, küçük bir ülke olmakla beraber turizmde büyük işler başarmakta, hızlı adımlar atmakta…

Sonuç olarak da 4 milyon 200 bin nüfuslu bu ülke, 2017 yılında 14 milyon 300 bin turist misafir etmiş; 11 milyar Dolar döviz girdisi sağlamış.

2018’de ise turizm girdilerinde yüzde 20 artış açıklanmış.

Son üç yıldır üst üste Avrupa’nın en iyi “Noel Pazarı” seçilen Zagreb görülmeye değer bir Avrupa başkenti.


Marco Polo kimdir? 

Marco Polo, 15 Eylül 1254 yılında Dalmaçya’nın, Korcula Adası’nda doğmuştur. Bu tarihte ada Venedik koruması altında olduğu için İtalyanlar Marco’yu sahiplenmeye çalışsalar da olay ortada, açık ve nettir.

Korcula Adası, bugün Hırvatistan’ın güzel ve popüler tatil noktalarından biridir. Marco Polo, Asya’ya 24 yıl süren bir seyahat yapmıştır. Kubilay Han’ın sarayında 17 yıl geçiren Marco Polo, modern coğrafya biliminin de öncülerinden sayılmaktadır. 

Hüseyin KURTOĞULLARI

Plan Tours Genel Müdürü