Kural tanımaz yolculara 2 bin 124 TL ceza!

Sivil havacılıkta hiç kuşkusuz ki önemli bir yere sahip olan uçuş emniyetini ihlal eden yolcular için büyük cezalar geliyor.

Bugün yayımlanan Resmi Gazete’ye göre yolculuk sırasında cep telefonunu kapatmayanlardan kemerini bağlamayanlara, yolculara veya kabin ekibine hakaret edenlerden yerine oturmayanlara verilecek ceza 2 bin 124 TL’ye çıkartıldı.

Buna göre elektronik cihazları çalıştırmaya devam eden, yerine oturmayan, kemerini bağlamayan, baş üstü dolabını kapatmayan, yolcular veya kabin ekibiyle tartışmaya devam eden, kabin ekibinin görevini yapmasını engelleyen, yolculara veya kabin ekibine hakaret eden, onlara sözlü tacizde bulunan, verilen talimatları yerine getirmeyenler yani kısacası uçuş emniyetini ihlal eden yolcular 2 bin 124 TL ödeyecek.

2018 yılında bin 717 TL olan uçakta sigara veya elektronik sigara içmenin cezası yeni karar ile 2 bin 124 TL oldu.

UÇUŞ EMNİYETİNİ KASITLI RİSKE ATAN PİLOTA 14 BİN 163 TL CEZA

Her ne kadar sıkı güvenlik kuralları uygulansa da uçuş güvenliği ihlallerini engellemek için yeni cezalar getirilmeye devam ediyor. Örneğin uçuş emniyetini kasıtlı olarak riske atan bir pilota 14 bin 163 TL ceza kesilebilecek. Yetersiz yakıt ile uçuş durumunda ise ilgili uçuş personeline de 3 bin 541 TL ceza verilebilecek.

İZİNSİZ DRONE UÇURANA 8 BİN 498 TL CEZA

İnsansız hava araçları (İHA) ile izinsiz, kayıtsız, tescil olmadan uçuş gerçekleştirmenin cezası 8 bin 498 TL olarak kayıtlara yansırken, İHA kullanımı suretiyle özel hayatın gizliliği ihlalinin cezası ise bundan böyle 2 bin 124 TL.

Yönetmeliğe göre idari para cezasının kesinleşmesi ise şu şekilde gerçekleşiyor:

Söz konusu para cezsı yolcuya tebliğ edilir. Ancak yolcu bu cezaya karşı tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde sulh ceza mahkemesine itiraz etme yolunu tercih edebilir. Bu süre içerisinde başvurunun yapılmamış olması halinde ise, idari para cezaları kesinleşir.