MICE sektörü için “Brüksel modeli” önerisi

INTHA’nın düzenlediği Uluslararası Turizm Zirvesi’nin dördüncü panelinde Travelshop Turkey CEO’su Murtaza Kalender ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kurt, MICE sektörünün Kuzey Kıbrıs ve Türkiye turizmine sağlayacağı katkılar için atılması gereken adımlar konusunda açıklamalarda bulundular.

Uluslararası Otelciler Derneği INTHA’nın, Haliç Üniversitesi iş birliğinde düzenlediği Uluslararası Turizm Zirvesi’nin, “MICE Sektörünün Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Üzerindeki Etkisi” başlıklı dördüncü panelin moderatörlüğünü INTHA Genel Sekreteri ve Biblos Beach Resort Genel Müdürü Cantekin Temizer; üstlendi.

HÜSEYİN KURT: MICE SEKTÖRÜNÜ YENİDEN CANLANDIRMAMIZ LAZIM

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve I-MICE Derneği’nin II. Başkanı Hüseyin Kurt panel kapsamında gerçekleştirdiği konuşmasında; Türkiye’deki MICE sektörünün son durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2018 yılının turizmde rekorlar yılı olduğunu vurgulayan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kurt, deniz-kum-güneş turizmi odaklı bu büyümenin şehir ekonomisine ve yerel kalkınmaya katkısının az olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Turizm gelirlerimizi artırmak istiyorsak; MICE sektörünü yeniden canlandırmamız ve nitelikli turisti tekrar kazanmamız lazım”.

“İÇ PAZAR BİZİ AYAKTA TUTTU AMA ŞİMDİ…”

2016 – 2017 yıllarında yaşanan krize rağmen MICE acentalarının iç pazar sayesinde ayakta kalmayı başardığını söyleyen Hüseyin Kurt; “Batılı ülkelerin terör saldırıları nedeniyle kongre ve toplantı tercihlerinde bizi tercih etmemesine rağmen iç pazar bizi ayakta tuttu. Ama 2018 yılında yaşanan ekonomik kriz ile biz de önemli zorluklar yaşamaya başladık. Çünkü hem dış pazar hem de iç pazar bitti. Dış pazarı yeniden hareketlendirmemiz lazım” dedi.

“MICE İÇİN BRÜKSEL MODELİ”

2016 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel’deki patlamalardan sonra devlet kademesinde MICE sektörünün zarar görmemesi, yaşanan kaybın minimum seviyede kalması için sosyal yardımların, teşviklerin ve delege başı teşvik sisteminin hayata geçirildiğine dikkat çeken Hüseyin Kurt; biz TÜRSAB’ın yeni yönetimi olarak bunu hayata geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

Hüseyin Kurt, Belçika’da hayata geçirilen teşvikler ve delege başı teşvik sistemi hakkında kısa bilgiler verdikten sonra; “Ülke olarak MICE ile ilgili algıyı çok hızlı oluşturmalıyız. MICE sektörünün gerçek artı değerlerini yansıtamıyoruz; bunu yansıtmamız lazım” diyerek sözlerini tamamladı.

MURTAZA KALENDER: 96 ÜLKEDEN 940 ACENTAYI KUZEY KIBRIS’TA AĞIRLAMAYA HAZIRLANIYORUZ

Son yıllarda imza attığı başarılı workshop’lar ve EMITT Fuarı kapsamında gerçekleştirdiği “hosted buyer” buluşmalarıyla dikkat çeken Travelshop Turkey CEO’su Murtaza Kalender de panel kapsamında Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştireceği ikinci organizasyon ve Hindistan pazarında yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs’ta düzenleyecekleri ikinci organizasyon kapsamında 96 ülkeden yaklaşık 940 acentayı Kuzey Kıbrıs’ta ağırlamayı planladıklarını belirten Murtaza Kalender; Kuzey Kıbrıs’ın birçok ülkeye vize kolaylığı sağlaması, Kıbrıs’ın dünyanın en güvenli üçüncü adası olması, sahip olduğu denizi ve eğlence kültürüyle önemli bir potansiyele ve avantaja sahip olduğunu söyledi.

KUZEY KIBRIS TURİZMİNİN ÖNDE GELEN SIKINTISI

Murtaza Kalender, Kuzey Kıbrıs’ın turizm açısından en önemli sorunlarından birinin charter uçuşlarının düzenlenememesi olduğunu söyledi

Son olarak Hindistan ile Türkiye arasında yaşanan vize sıkıntısına dikkat çeken Kalender; kısa sürede bunun çözülmesini temenni ettiğini belirtti.

INTHA Uluslararası Turizm Zirvesi: İşte konuşmalarda öne çıkanlar