Van turizmde atağa geçti!

Last Updated on 21 Ekim 2020 by Sahra Gülal

Van Gölü Havzası’nın Türkiye’nin en önemli destinasyonları arasına girebilmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam eden Vanlı turizmciler, bu sefer de İzmirli acenteleri ağırladı.

Van Gölü Havzası İnfosu’ kapsamında İzmir’deki 15 acentenin kadın temsilcilerini Van’da ağırlayan VAHATUDER Başkanı ve Ayanis Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir ve Ayanis Turizm Başkan Yardımcısı Aytaç Tunçdemir, yeni açılan otelleriyle, gastronomisiyle, tarihi ve kültürel değerleriyle ve turistik tesisleriyle 2019’da turizm değerini arttırmak için atağa geçen Van’ın bu turizm potansiyeline katkı sunmak amacıyla çalıştıklarını vurguladı.

2018’in Kasım ayında İstanbullu turizm paydaşlarını Van’a getirerek bölgenin tanıtılması ve mevcut tur programlarına yeni bir destinasyon olarak eklenmesi için büyük bir özveriyle çalışmalar gerçekleştiren Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER), 22-24 Şubat tarihleri arasında önemli bir buluşmaya daha imza attı.

Gezinin ilk gününde Van’a hayran kalan İzmirli tur operatörleri Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş ve medya mensuplarının yer aldığı Double Tree BY Hilton Van Hotel’deki Van tanıtım sunumu ve akşam yemeği toplantısına katıldılar.

Aytaç Tunçdemir ve Abdullah Tunçdemir

Toplantı esnasında bir konuşma gerçekleştiren VAHATUDER Başkanı ve Ayanis Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir ve Ayanis Turizm Başkan Yardımcısı Aytaç Tunçdemir, bölge turizmi için tur operatörlerini info gezi programlarıyla birlikte Van Gölü Havzasına getirmeyi sürdüreceklerini ve tur programlarına bu bölgeyi de eklemelerini sağlamak için bu tür organizasyonlara devam edeceklerini kaydettiler.

VAN İÇİN SÖYLENENLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Van Gölü Havzasında çok gerçeği yansıtmayan siyasi-sosyal olayların gerekçe gösterilerek turizmin 10-20 yıl boyunca geride kaldığını dile getiren Tunçdemir, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Turizmi eski günlerine kavuşturmak ilk hedefimiz. Amacımız kültür turları ile buraya gelen yerli turist sayısını arttırmak. Geçmiş yıllardaki yurt dışından gelen turist potansiyelimizi tekrardan yakalamak. İran, Ermeni ve Kuzey Irak pazarında yeteri kadar potansiyelimiz var. Bu farklı bir konu, ancak iç pazarı hareketlendirmek, kültür turlarını yeniden eski seviyesine döndürmek tek gayemiz. Bu nedenle 22-24 Şubat tarihleri arasında İzmirli acentalara yönelik gerçekleştirdiğimiz info ile güneşin doğduğu ve battığı iki ili bir araya getirdik. Bütün bölgelerimizdeki tur operatörlerini VAHATUDER olarak Van’a getirmeye, Van’ın bu turizm potansiyelini, sahip olduğu değerleri göstermeye devam edeceğiz. Burada söylendiği ve sanıldığı gibi bir güvenlik sorunu yok. Ancak biz bunu her ne kadar söylesek de gelip görmeden, burada birkaç gün geçirip yaşamadan inanmıyorlar.

Vanlı turizmciler olarak memleketimizin; Türkiye’nin batısı, kuzeyi ve güneyi kadar güvenlikli ve bir o kadar da tarihi-kültürel değere sahip olduğunun altını çizmek istiyorum.

KADINLARIMIZ DA TURİZMDE NEDEN OLMASIN?

Acenta sahibi olan kadın arkadaşlarımız kendi aralarında bir platform kurmuşlar. Erkekler zaten bu işi yapıyor bu anlamda kadın platformun kurulup farklı bir oluşumun sağlanması çok güzel bir şey oldu. Bu meslek dalında kadınlarımız neden olmasın ve biz de derneğimiz adına elimizden geldiğince onlara yardımcı olmaya özen göstereceğiz. Gönüllü olarak, turizmi seven ve katkıda bulunmak isteyen herkes bu organizasyona destek oldu. Maddi anlamda ise derneğimizdeki üyeler ve turizm bileşenleri destek oldu. Onlara da sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

3 gün 2 gecelik düzenlenen tur organizasyonunda başta Arubani Savat ve Urartu İmalatı Gümüş Merkezi, Van Kalesi, Eski Tuşba ve Van Evleri, Van Kedisi Müzesi olmak üzere Muradiye Şelalesi, Çaldıran Ovası, Tendürek Volkanik Dağı, İshak Paşa Sarayı, Ahmedi Xani Türbesi, Ağrı Dağı, Doğu Beyazıt Kapalı Çarşı, Akdamar Adası ve Kilisesi gezi rotaları arasında yer aldı.

Organizasyonun sponsorluğunu ise Atasoy Gümüş (yöresel ikramlar), Double Tree BY Hilton Van Hotel (konaklama), Ararat Restoran ve Erkoç Çağ Kebap (öğle yemekleri), Van TSO (akşam yemeği), Sütçü Edremit (Yöresel Van Kahvaltısı), Grand Deniz Tour & Restaurant (Tekne Gezisi), Macitler Taşımacılık (ulaşım), SunExpress-Ayanis Tur (Uçak Biletleri) gerçekleştirdi.