Sağlık turizmi gelirlerini iki katına çıkaracak anlaşma

Ancak her yıl 1 milyon 800 bin Amerikalı, yüksek ameliyat maliyetleri nedeniyle, tedavi için başka ülkelere seyahat ediyor.

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, ITB Berlin turizm fuarına katılarak sağlık turizmi alanında yeni anlaşmalara imza atıldığını duyurdu. 

KKTC’nin cari açığının sağlık turizmi ile kapatılabileceğine dikkat çeken Dr. Ahmet Savaşan, yapılan yeni anlaşmalar ile sağlık turizmi gelirlerinin 2022 yılında iki katına çıkarılmasını hedeflediklerini vurguladı.

Beş kıtadan 180’den fazla ülkeden 10 bin katılımcının yer aldığı, 110 bini profesyonel, toplam 160 bin kişinin ziyaret ettiği ITB Berlin’in, Kuzey Kıbrıs’ın genelde turizm özelde ise sağlık ve alternatif turizm olanaklarının tanıtılması açısından çok büyük fırsatlar sunduğunu dile getiren Ahmet Savaşan, 12’si Afrika’dan olmak üzere Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri ile sağlık turizmi alanında yeni anlaşmalara imza attıklarını söyledi.

SANAL GERÇEKLİK UYGULAMALARI

Yükselen trendler arasında öne çıkan sağlık turizmi ve iş seyahatlerine ITB’de geniş yer verildiğine işaret eden Savaşan, ayrıca seyahat ve teknolojik yenilikleri bir araya getiren ürünlerin de ön plana çıkartıldığının altını çizerek “Artık ülkeler yaptıkları tanıtımlarda turistlere sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları kullanılarak, gidilecek şehirlere, kalınacak otellere, restaurantlara, eğlence mekanlarına, hastanelere, SPA merkezlerine seyahat öncesinde göz atma imkanı sunuyor. Konseyimiz gelen yıldan itibaren fuarlarda sağlığın geliştirilmesi, sağlığın korunması veya geri kazanılması amacıyla sağlık hizmeti almak ve bunun yanı sıra, tatil unsurlarını da sağlık hizmeti alım sürecinde kullanmak isteyen turistlere bu imkanları sunacak” dedi.

SAĞLIK TURİZMİNDE TEŞVİK VE DENETİM ŞART!

Cari açığı kapatma gücü büyük olan sağlık turizmi alanının gelişmesi için Türkiye’de de olduğu gibi bu alanın desteklenmesi, teşvik edilmesi ve denetlenmesinin şart olduğun işaret eden Ahmet Savaşan, “Bizler KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesinin eğitim ve sağlığın da içinde yer aldığı turizm alanının geliştirilmesi ve gelirlerin arttırılması ile mümkün olabileceğinin farkındayız. Bu kapsamda da konseyimize üye bütün kuruluşlarımız ile birlikte hareket ederek Kuzey Kıbrıs’a daha fazla ülkeden nitelikli sağlık turisti getirmek için çalışıyoruz” dedi.

GELİR DÜZEYİ YÜKSEK AFRİKALI AİLELER GETİRİLECEK

ITB Berlin’de, doğumlarda çocuk ölüm oranlarının çok yüksek olduğu 12 Afrika ülkesi ile yeni bir anlaşma imzaladıklarını belirten Ahmet Savaşan, yapılan anlaşma ile gelir düzeyi yüksek Afrikalı ailelerin Kuzey Kıbrıs’a getirilerek 3-4 ay otellerde konaklatılacağını ve tercih ettikleri bir özel hastanede doğumlarını yaptıktan sonra da ülkelerine geri dönderileceklerini söyledi. Gerek Afrika gerekse de Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri ile doğum, kanser, kalp, ortopedi gibi alanlarda imzaladıkları anlaşmaların ülke içi katma değerin arttırılmasına yönelik olduğunu ifade eden Savaşan, hedefimiz 2022’de sağlık turizmi gelirlerinin 2 katına çıkarılmasıdır” dedi.