Bakan Ersoy: Sanatıyla kültürüyle yaşayan şehirler programlayacağız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Antalya’da turizm sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Ersoy turizm sektöründe yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya’da Vali Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte turizmcilerle bir araya geldi.

Bakan Ersoy, toplantı sonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Antalya’nın Türkiye’de turizmin başkentlerinden biri olduğunu ülkeye gelen her üç turistten birinin Antalya Havalimanı’ndan giriş yaptığını söyleyen Bakan Ersoy, “O yüzden bizim için hayati önemi olan bir şehir. Burada en önemli sorun sezonun uzatılması ki tatil bölgelerine bakıldığında en uzun sezon Antalya bölgesinde var. Sezonun bütün oteller açısından uzatılabilmesi ve 12 aya yayılabilmesi, daha çok istihdam sağlanması ve istihdamın 12 ay korunması için hem sektör hem yerel yönetimler olarak neler yapmamız gerektiğini değerlendirdik.” diye konuştu.

“ANTALYA SANAT VE KÜLTÜR BAŞKENTİ OLMALI”

Antalya’nın sanat ve kültür başkenti olması gerektiğine dikkat çeken Bakan Ersoy, bu bağlamda Büyükşehir Belediyesinin önemli projeleri bulunduğunu, Bakanlık olarak bu projelere verilecek destekleri değerlendirdiklerini anlattı.

Projelerin tamamı gerçekleştirildiğinde Antalya’da turizm sezonunun 12 aya uzayacağını ifade eden Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

“Bu daha fazla istihdam gerektirecek. Özellikle turizm personelinin ev sahibi olması için güzel proje hazırlamışlar. Biz sadece personel değil, nitelikli personel istiyoruz. Ev ve lojman gibi sıkıntılarının olmaması gerekiyor. Bakanlık olarak nasıl destek olabiliriz bunu konuştuk. Sektörde çok büyük bir heyecan var. Yaklaşan sezonda rakamlar, rezervasyon çok iyi gözüyor. Ama biz yalnızca sezon olarak değil, dört, beş yıllık bir eylem planı olarak gördüğümüz için inşallah iyi şeyler Antalya’yı bekliyor.”

“TÜRKİYE UMDUĞUNU BULACAK”

Türkiye’nin katıldığı turizm fuarlarına değinen Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle ITB Berlin’de, Almanya pazarı erken rezervasyonda küçülmüş. Pazarın geneline baktığınız zaman eksi 2 gibi, yüzde 2 gibi bir gerileme vardı. Ama Türkiye diye baktığınız zaman yüzde 58 artıdaydı. Bu çok sevindirici bir şey Türkiye açısından… Bize rakip olan pazarlardan ciddi potansiyeli tekrar geri almaya başlamışız hızlı şekilde. Rusya istikrarlı bir şekilde büyüyordu, geriye gitmemişti. Ama sevindirici olan büyümeye devam ediyor olması. Rusya’da kısmi ekonomik sorunlar olmasına, Rusya’nın genel pazarında büyüme beklenmemesine rağmen Türkiye’ye olan pazarda yüzde 15 civarında erken rezervasyonlarda artış var. Sevindirici bir olay… Türkiye umduğunu bulacak gibi gözüküyor.”

“TURİZME SEZON OLARAK DEĞİL YIL BAZINDA BAKMALIYIZ”

Turizme sezon olarak değil yıl olarak baktıklarını vurgulayan Bakan Ersoy, orta vadede beş senelik programlar halinde çalışacaklarını aktardı.

Bakan Ersoy, nitelikli turisti hedeflediklerinin altını çizerek, “Sanatıyla kültürüyle yaşayan şehirler programlayacağız belediyelerimizle birlikte. Bunu turizmle birleştirip 12 aya yayılmış kalıcı bir organizasyon haline getireceğiz. Her ilimizde belediye başkanlarımızla hızlandırarak devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.