TÜRSAB’dan Kıbrıs çıkarması

Son Güncelleme Tarihi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Türkiye arasındaki turizm faaliyetini artırmak, yeni destinasyonların açılmasını sağlamak amacıyla Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acentaları Birliği (KITSAB) ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılan iş geliştirme gezisine; TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Başkan Yardımcıları Bedirhan Bayka, Selçuk Boynueğri, Yönetim Kurulu Üyeleri Hacı İbrahim Canatan, Mehmet Nezih Hacıalioğlu, Genel Sekreter Melike Ertekin, Strateji Koordinasyon ve Planlama Grup Başkanı Levent Demirel ile Bilgi Teknolojileri ve Medya İletişimi Grup Başkanı Mesut Kanat katıldı.

TÜRSAB’DAN CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI’YA ZİYARET

TÜRSAB heyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı‘yı Lefkoşa’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ziyaret etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TÜRSAB heyetine nazik ziyaretleri için teşekkür ederek sözlerine başladı. Turizmin Kıbrıs ekonomisi için lokomotif sektörlerden biri olduğunu vurgulayan Akıncı, konuşmasında ziyaretin önemine değindi.

MUSTAFA AKINCI: TÜRKİYE, BİZİM İÇİN ÇOK FARKLI ANLAMLARI OLAN BİR ÜLKE

Akıncı; “Türkiye, bizim için çok farklı anlamları olan bir ülke. Tarihten gelen bağlarımız, kültürümüz, aynı lisanı konuşuyoruz. Bu anlamda da çok büyük bir avantaj bu turizm için. Yabancılar gelsin döviz getirsin evet ama Türk insanının buraya gelmesi çok farklı bir anlam taşıyor. Mutlaka bir kez buraya gelmeli Türk insanı. Havayolu şirketlerinin daha yapacakları var diye düşünüyorum. Yakın gelecekte yeni terminalimiz bitmek üzere. Dolayısıyla daha fazla uçağı barındırabileceğiz” dedi.

FİRUZ BAĞLIKAYA: HEDEFİMİZ; ANTALYA’YA GELEN YABANCI TURİSTLERİN YÜZDE 10’UNU BURAYA GETİREBİLMEK

Kabulde konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne turizmle ilgili artı değer katmak en büyük hedefimiz. Kuzey Kıbrıs’a gelen yabancı turist sayını artırmak için çalışacağız. TÜRSAB olarak hedefimiz; Antalya’ya gelen yabancı turistlerin yüzde 10’unu buraya getirebilmek. Türkiye’den gelen 800 bin turist sayısını 2 milyona çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya, kabul sonrası günün anısına Cumhurbaşkanı Akıncı’ya hediye takdim etti.

FİKRİ ATAOĞLU: BU YIL HEDEFİMİZ KKTC’YE 1.5 MİLYON TURİSTİN GELMESİ

Heyet, Cumhurbaşkanlığı ziyaretinin ardından KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu‘nu ziyaret etti.

Kabulde konuşan Fikri Ataoğlu, TÜRSAB yetkililerine ziyaret için teşekkür etti. Ataoğlu; ana vatan Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin KKTC’ye getirilmesiyle ilgili görüşmelerin sürdürüldüğünü, niyet olması halinde her şeyin gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Ataoğlu; “Turizm gelirimiz 965 milyon dolar. Turizmde kişi başı gelir hedefimiz ise Kıbrıs için 1000 dolar. Şu anda da kişi başı gelirimiz 750-800 dolar civarında. Bu yıl hedefimiz KKTC’ye 1.5 milyon turistin gelmesi. Nisan ayı itibarıyla AnadoluJet’in belirli yerlerden sefer koymasından ümitliyiz. Hem AnadoluJet’in hem de (Alanya-Girne) gemi seferlerinin devreye girmesi, 1.5 milyon turist sayısına ulaşmak için ciddi bir adım olacak.

“TURİST ARTIŞ SAYISINI YÜZDE 80’LERE ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Ana vatan Türkiye’nin destekleriyle Kuzey Kıbrıs’ın, dünya turizm pastasından hakkını alacağına eminim. Sadece bizim değil TÜRSAB’ın da katkılarıyla daha hevesli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’deki kardeşlerimizin daha fazla buraya gelebilmeleriyle ilgili biz Bakanlık olarak Türkiye’nin değişik illerinde Kuzey Kıbrıs’ı tanıtmakla ilgili bir yola çıktık. Turist artış sayısını yüzde 80’lere çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Ziyarette konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Türkiye’deki KKTC tatil satışlarına 12 taksit uygulanması konusunda girişim yaptıklarını ifade etti. “Türk tur operatörleri, 12 taksit olmasında bir sıkıntı görmüyorlar. Ancak kredi kartı komisyonları ile ilgili ciddi sıkıntı var. Bu konuyla ilgili önerilerimiz oldu bu hafta girişimlerimizin pozitif neticelenmesini umuyoruz” dedi.

KITSAB BAŞKANI ERKAN KİLİM: TÜRSAB İLE İŞBİRLİĞİNİN HEDEFİ…

KITSAB Başkanı Erkan Kilim ise TÜRSAB ile ele ele vererek, KKTC turizmine katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti. Bu iş birliğinin hedefinin KKTC’ye daha çok turist getirmek olduğunu söyledi.