Küçük otellerin gelirini attıracak 7 öneri

ekonomi grafik
TÜİK: Turizm geliri ilk çeyrekte yüzde 32.3 arttı

Last Updated on 4 Nisan 2019 by Turizm Günlüğü

Tatilde kafa dinlemek isteyenlerin ilk adresi olan ve misafirlerine aradıkları huzuru ve konforu sağlamak için işletmecilerine çok iş düştüğü küçük oteller, daha çok tercih edilir hale gelebilmek ve gelirini yükseltmek için neler yapmalı?

15 binin üzerinde otel listeleyen, ağırlıklı olarak küçük ve butik otellerin tanıtımı için hizmet veren Türkiye’nin otel arama motoru Neredekal.com, küçük otellerin gelirlerini arttırabilmesi için altın niteliğinde tavsiyelerde bulundu:

1 – Kampanyalar düzenleyin

Eğer bir küçük otel işletmecisiyseniz tesisinizi tatilciler için daha cazip hale getirmek için ilk yapmanız gerekenlerden biri, hiç şüphesiz çeşitli kampanyalar düzenlemektir. Özellikle rekabeti yüksek bir tatil beldesinde hizmet veriyorsanız, konuklarınıza yüksek sezonda uygun fiyata konaklama imkanı sunabilirsiniz. Örneğin; 7 gece konaklamalarda yalnızca 6 gece ücreti alabilir, balayı müşterilerine özel ücretsiz tekne turu ayarlayabilir ya da bir gün odada kahvaltı imkanı sunabilirsiniz. Konuklarınıza yapacağınız bu minik jestlerin size geri dönüşü her zaman olumlu olacaktır.

2 – Konsept geliştirin

Tatilcilerin artık farklı deneyim arayışında olduğu yadsınamaz bir gerçek. Siz de son dönemlerde sosyal medyada farklı konseptlerdeki otellerin ne kadar sık tercih edildiğinin farkındasınızdır. Çünkü kendine has olan her daim ilgi çekicidir ve bir küçük otel için konsept oldukça önemlidir. Bu nedenle siz de işletmenize uygun bir konsept geliştirebilirsiniz. Burada bahsettiğimiz şey dekorasyonunuzu komple değiştirmek olabildiği gibi, kış aylarında şömine başı eğlenceleri düzenlemek gibi minik değişiklikler de olabilir. Tabii bir de konseptinizi belirlerken hizmet verdiğiniz destinasyonu ve tesisinizin dekorasyonunu göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

3 – Web sitenizi mutlaka mobile uyumlu hale getirin

Çünkü artık teknoloji çağındayız ve telefonlarımız adeta elimiz-kolumuz oldu. Gün içerisinde bankacılık işlemlerinden tutun, giyim alışverişlerimize kadar her işimizi telefonumuzdan yapar hale geldik. Hal böyle olunca tatil programlarımızı ve rezervasyonlarımızı gerçekleştirdiğimiz yer yine cep telefonlarımız oluyor. Siz de potansiyel müşterilerinizi kaçırmamak ve her daim çağa ayak uydurarak daha çok müşteri kazanabilmek için web sitenizi mutlaka mobile uyumlu hale getirmeyi ihmal etmeyin.

4 – Sosyal medyayı etkin kullanın

Sosyal medyanın ne kadar etkili bir iletişim aracı olduğunu ve kitlelere ulaşabilmek için ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Hatta günümüzde dünyaca ünlü markalar bile seslerini televizyon reklamlarından ziyade sosyal medya üzerinden duyurmaya başladı. Siz de son dönem trendlerine ayak uydurup, daha çok ziyaretçi kazanmak için sosyal medya hesaplarında etkin olmayı denemelisiniz. Eğer bu konuda yeterli donanıma sahip olmadığınızı düşünüyorsanız konunun uzmanlarından destek alabilirsiniz.

5 – Otel listeleme ve karşılaştırma sitelerinde yer alın

Otellerin listelendiği siteler sayesinde son dönemlerde tatilciler çok daha hızlı bir şekilde fiyat karşılaştırması yapıyor, kendilerine uygun tarihlerde otellerin müsaitlik durumlarını kontrol ediyor hatta önceki ziyaretçilerin deneyimlerini okuyarak tercihlerini bu yorumlara göre yapabiliyorlar. Sağladıkları tüm avantajlar sayesinde her geçen gün daha çok kişi tarafından kullanılan bu sitelerde yer almanız ise sizin tercih edilme oranlarınızı ve gelir artışınızı olumlu yönde etkileyecektir.

6 – İçeriklerinizi SEO kurallarına uygun hale getirin

Teknolojiye ayak uydurmanın ne kadar önemli olduğunu daha önce belirtmiştik. Otelinizin güncel bir internet sitesinin olması ve sosyal medya hesaplarının aktif kullanılması ise çağa ayak uydurmanız için önemli adımlardan… Fakat tüm bunların yanı sıra site içeriklerinizin SEO kurallarına uygun hale getirilmesinin de aynı oranda önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Anahtar kelimelerin kullanıldığı, özgün ve merak uyandıran bir tanıtım metninin yer aldığı bir internet sitesiyle çok daha iyi bir dönüşüm oranı sağlayabilirsiniz.

7 – Eğitimli personelle çalışın

Personelinizin kalitesi size her zaman rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Sonuçta ziyaretçilerin güler yüzlü bir hizmetle karşılanması, taleplerinin çalışanlar tarafından karşılanıyor oluşu her daim olumlu bir izlenim bırakır. Mutlu ziyaretçilerden gelen olumlu geri dönüşler sayesinde de ileride daha çok ziyaretçi, ilk tercihlerini otelinizden yana kullanır.