Küçük oteller neden meta search sitelerinde yer almalı?

Last Updated on 15 Nisan 2019 by Turizm Günlüğü

Hızla gelişen ve değişen teknolojinin bir sonucu olarak, turizmde meta arama hizmeti sunan internet siteleri kendilerini hızla bu değişime ve gelişime adapte ederek olağanüstü oranlarda büyüyor.

Alanında uzman kişilerin yaptığı son araştırmalar da bize gösteriyor ki; meta arama sistemleri oteller için oldukça önemli bir reklam-tanıtım kanalı. Hatta öyle büyük bir hacmi var ki söz konusu ziyaretçiyi web sitesine çekmek olunca, çoğu defa Google AdWords’ü bile geçiyor. Bu, doğrudan kanallarını büyütmek isteyen otelciler için çok cazip ve çok çekici bir teklif halini alıyor.

Metalar, online seyahat endüstrisinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Tüketici trafiğindeki hızlı büyümeyle doğru orantılı olarak, hem meta sistemlerde yer alan küçük oteller için erişilebilme oranı artmış oldu, hem de Neredekal.com gibi meta arama sistemli internet firmalarının her zamankinden daha fazla konuyla ilgili olmasını ve kendilerini geliştirmesini sağladı.

META SEARCH SİTELERİ SEYAHAT PLANLAMANIN BAŞLANGIÇ NOKTASI

Meta search (arama) siteleri artık hayatımıza fazlasıyla girmiş durumda. Kıyafetten, ayakkabıya, teknolojik ürünlerden, gıdaya kadar bir şey alırken veya hangi ürünü seçmemiz gerektiği konusunda sürekli olarak meta arama sistemli internet sitelerini geziyoruz. Kullanıcılar için aynı şey turizmde de geçerli. Tatile çıkmayı planlayan bir kişi; uçak biletinden otobüs biletine, otelden araç kiralamaya kadar seyahat esnasında ihtiyaç duyulan her şeyi önce meta arama sistemli sitelerden bakıyor, karşılaştırıyor ve karar veriyor. Yani kısacası seyahat planlamanın ilk aşamasından son aşamasına kadar meta search siteleri baş rol oynuyor.

Eskiden rezervasyon bilindik oteli arayarak ya da kapıdan yapılırken, artık doğrudan rezervasyon internetten hatta meta aramalı sitelerden yapılıyor. Bu sebeple adı duyulmuş, ünlü büyük zincir oteller bile bu platformlarda yer alırken, küçük ve butik oteller de kesinlikle buralarda konumlanmalı ve pastadan kendilerine düşen payı almalılar.

Neden küçük ve butik otellerin meta arama motorlarında yer alması gerektiği konusunda başka bir husus da şöyle:

Online seyahat acenteleri rezervasyon başına otellerden komisyon alıyor. Böyle olunca da meta search (arama) siteleri, online seyahat acentelerinin komisyon ücretlerinden daha düşük bir maliyete sahip ve online seyahat acenteleriyle direkt olarak kıyaslama yaparak daha uygun fiyatları göstermenin bir yolunu sunuyor.

2014 yılından günümüze gelene kadar ziyaretçi trafiğini ikiye hatta üçe katlamış olan meta arama siteleri, tüketiciler arasında da oldukça popüler. Bu kadar popüler olmalarının en büyük nedenleri ise zaman içinde kullanıcılarına sağladığı güven ve marka bilinirliği. Hal böyle olunca da küçük otellerin bu sistemde yer alması, otellerin hem güvenilirliğini hem de hedef kitlesine erişebilmelerini sağlıyor.

FARKLI SATIN ALMA ALIŞKANLIKLARI İÇİN BULUŞMA NOKTASI

Meta arama sistemine sahip internet siteleri, farklı satın alma alışkanlıklarına sahip kullanıcıların kolayca ulaşabilmesiyle de ön plana çıkıyorlar. Örneğin, kimisi otel rezervasyonunu telefonla konuşarak yapmayı tercih ederken, kimisi hiç konuşmadan bilgisayarın başında rezervasyon işlemlerini tamamlamayı tercih edebiliyor. Tüm bu farklı tercihlere sahip hedef kitlenin ihtiyaçlarına, turizm sektörü özelinde Neredekal.com gibi meta arama sistemli internet firmaları cevap vererek kullanıcıyı mutlu ederken, otellere de fayda sağlıyor. Bazı meta arama yayıncıları, reklamı yapılması için bir otelin web sitesinin olmasına bile gerek duymuyor.

OTELLERE FAYDA SAĞLIYORLAR

İnternetten araştırmaların ekseriyetle mobil cihazlardan yapılıyor olması nedeniyle, meta search firmalar önemli ölçüde mobile yatırım yapıyor. Onların yaptığı bu yatırımlar kendilerine fayda sağladığı kadar bu sisteme entegre olmuş küçük ve butik otellere de fazlasıyla yarar sağlıyor. Ayrıca meta arama şirketleri sadece reklam işine odaklanmak yerine, otellere CRM, sosyal medya desteği ve satış arttırıcı çeşitli B2B çözümler de sunarak onlara yardımcı oluyor.