Ege kıyılarından İstanbullu seçmene mesaj!

Muğla’nın Datça ve İzmir’in Çeşme ilçe belediyeleri İstanbullu tatilcilere “23 Haziran’da bütün plajlarımız kapalı” mesajı verirken, Fethiye Otelciler Birliği, “İstanbul seçimleri dolayısıyla Fethiye’ye gelemeyecek turistlere cezai şart uygulanmasın” dedi.

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, 23 Haziran’da tekrar edilecek olan İstanbul seçimlerinde oluşabilecek iptallere karşı üye otellerine öneride bulunduklarını açıkladı. Uysal, cezai şart uygulanmamasını, erken rezervasyonlar için ise başka bir tarihe kaydırmanın söz konusu olması gerektiğini söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan İstanbul seçimlerinin tekrarı haberi, turizm sektörünü hareketlendirdi. 23 Haziran’da yapılması ön görülen seçimler, önceden alınmış tatillere denk geldi. Bu noktada açıklamada bulunan Fethiye Otelciler Birliği Başkanı (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, üye otellerini bu konuda öneride bulunduklarını belirtti.

TARİHLER DEĞİŞEBİLİR

Oluşabilecek iptallere karşı cezai şartların uygulanmaması gerektiğini düşündüklerinin altını çizen Uysal, erken rezervasyon ile önceden alınan tatillerin ise başka bir tarihe kaydırılması gerektiğini söyledi. Bu noktada otellere büyük iş düştüğünün söyleyen, belirlenen yeni seçim tarihinden sonra tüm turizm bölgelerinde olduğu gibi Fethiye’de de değişiklik taleplerinin olacağına inandıklarını da aktaran Fethiye Otelciler Birliği Başkanı (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, şöyle konuştu:

“23 haziran’a denk gelen rezervasyonlarda misafirlerden giriş tarihinin bir gün sonraya kaydırılması ya da tamamen farklı tarih talepleri olabileceğini ön görüyoruz. Bu tür durumlarda otelcilerimize, mevcut rezervasyonlardaki erken rezervasyon indirimlerini korumalarını ve herhangi bir cezai şart uygulamamalarını öneriyoruz. Bu bakımdan İstanbul’lu misafirlerin hak kaybına uğramamaları gerektiğini düşünüyoruz. Yine bu noktada; İstanbul’da oy kullanıp, tatillerini Fethiye’de geçirmek isteyen misafirlerimize; iptal yerine tarih değişikliğine gitmelerini tavsiye ediyoruz. Üyelerimizle bire bir görüşmelerimizde de misafirlerimize yardımcı olma noktasında yapıcı yaklaşımları gözlemliyoruz. Dolayısıyla seçim yenilenmesinin iç pazarda oteller açısından kaybının minimum olacağını düşünüyor ve Fethiye Otelciler Birliği olarak bu yönde çaba harcıyoruz.”

DATÇA VE ÇEŞME: PLAJLARIMIZ KAPALI!

Muğla’nın Datça ve İzmir’in Çeşme ilçe belediyeleri de YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararının ardından sosyal medya hesaplarından yaptıkları esprili paylaşımlarla, İstanbullu tatilcilere 23 Haziran’da sandığa gidip oylarını kullanmaları çağrısında bulundu.

Yönetimi CHP’de olan Datça Belediyesi, resmi Twitter hesabından, “Aynı anda beklenen kar ve kum fırtınası nedeniyle 23 Haziran’da bütün plajlarımız kapalı. Ama 24 Haziran’da herkesi bekleriz” yazılı esprili paylaşımda bulundu. Paylaşımın altında ”Sevgili İstanbullular gelecek için tercihinizi lütfen sandığa taşıyın. Bizler Datça tatilinden en güzel anılarla dönmeniz için sizleri bekliyor olacağız” yazılı not da yer aldı.

Benzer bir paylaşım da Çeşme Belediyesi’nden geldi. Çeşme Belediyesi de Twitter hesabından Belediye Başkanı CHP’li Ekrem Oran imzalı olarak, ”Uyarı! İstanbul’dan gelen bir fırtına nedeniyle sahillerimizde 23 Haziran günü denize girmek hatta ilçemize gelmek tehlikeli ve yasaktır” mesajı paylaşıldı.