Bidroom’un yeni CTO’su IT’yi yüzde 300 büyütmeyi hedefliyor

Bidroom’un CTO’su Maurizio Tripi
Bidroom’un CTO’su Maurizio Tripi

Yazılım Mühendisliği alanında bir fikir lideri olan Maurizio Tripi, yeni Baş Teknoloji Yöneticisi olarak teknoloji inovasyonuna hız kazandırmak üzere komisyonsuz otel platformu Bidroom’un Yönetim Kurulu’na girdi.

25 yıllık teknoloji deneyiminden faydalanan Tripi, pazara meydan okumaya devam etmek üzere esnekliği koruyarak Bidroom platformunu hızlı bir ölçek büyütmeyle geliştiriyor. Bidroom’un CTO’su Maurizio Tripi bunu şöyle ifade ediyor: “İlk adımımız, günümüzün en iyi teknolojileri olan ve tümü çevik süreçlerle yönetilen Yerel Bulut Uygulamaları, Mikro Hizmetler, Büyük Veri Analizi, AI (yapay zeka) ve DevSecOps uygulamalarını getirerek IT’yi “Mühendisliğe” dönüştürmektir. Bidroom’un önünde büyük bir büyüme potansiyeli bulunmaktadır. Ben de en sevdiğim şeyi yapmak için buradayım: milyonlarca kullanıcıyla performans göstermek üzere ürünü ve teknolojisini ölçeklendirmek ve sıra dışı bir iş çevikliğini desteklemek”.

Bunu sağlamak için belirlediği dönüm noktası, 2020 öncesinde mühendislik ekibinin yüzde 300 genişlemesi oldu. Aynı zamanda, şirketin ürün sunumunu rekabetin ötesinde tutmak için perspektifi “platform yönetimi”nden ziyade Ürün Yönetimi odaklı bir servis gelişimine taşımak istemektedi.

Bidroom’un üst yönetimine yepyeni bir CTO’nun katılması, 2020 itibariyle 1 milyon aktif kullanıcıya ulaşma çabasında olan yeni Yönetim Kurulu için büyümeye yönelik diğer bir adım.

Silikon Vadisi zihniyetinde bir CTO

Aslen İtalyan olan Tripi (49), teknoloji ekosistemine derinlemesine dahil olduğu Kaliforniya Silikon Vadisinde uzun zaman geçirdi. Bir girişimci, yatırımcı ve stratejik danışman olarak çeşitli girişimlerin aktif bir parçası olmuş, bunlar arasında, daha iyi ilişki kurmaya yönelik AI tabanlı bir itibar sistemi olan Real Contacts’ı kurdu. Daha önce merkezi Şikago, ABD’de bulunan bir danışmanlık şirketi olan Herzum’un İnovasyon ve Danışmanlık Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış, 90’ların sonlarından beri koyu bir savunucusu olduğu çevik yöntemler alanında aktif ilk danışmanlık şirketlerinden biri olan “Agilengineering”in kurucu ortaklarından biri oldu.

Yazılım Mühendisliği alanında bir fikir lideri olan Tripi, tanınmış bir uluslararası CxO danışmanı. Kalite ve verimliliği arttırmak için yazılım teknolojisine inovatif yaklaşımlar getirerek toptancılık, havacılık, telekomünikasyon, finans, savunma ve hükûmet alanından şirketlerin dijital dönüşümünü yönetmiştir. 2017 yılında Association of Computing Machinery (Bilgisayar Derneği) Kıdemli Üyesi unvanını aldı.

Otel rezervasyon oyunundaki orijinal isim

2019 yılında Bidroom, Kasım 2018’de oluşturulan yaklaşık 15 milyon Avroluk yeni finansmanından aldığı güçle uluslararası açılımını sürdürüyor. Komisyona dayalı Booking gibi web sayfalarına daha uygun bir alternatif olduğunu öne süren Bidroom, dünyanın komisyonsuz, üyeliğe dayalı ilk otel platformu.

128 ülkeden 120.000’den fazla otelin bağlı bulunduğu Bidroom, 2020 yılında 1 milyon aktif kullanıcıya sahip olma amacıyla kendi özel seyahat kitlesini garantilediğini iddia ediyor. Bidroom orijinal bir “önce kazan – sonra öde” modeliyle otelcilere komisyonsuz doğrudan rezervasyon sunarken, seyahat edenler de diğer sağlayıcılara kıyasla %25’e varan daha düşük otel fiyatlarından yararlanıyor. Bidroom’un Kurucu Ortağı ve COO’su Michael Ros’a göre: “Yönetim ekibimize son derece deneyimli bir teknoloji yöneticisinin dahil olması, sonraki aşamaya doğru büyüme stratejimiz açısından atılan diğer bir sağlam adımdır.”

Bidroom konusundaki izlenimi sorulduğunda Maurizio Tripi’nin yorumu şöyle: “Bunun bir parçası olduğum için çok heyecanlıyım. Bugüne kadarki deneyimlerimde, sıra dışı bir ekip, yıkıcı bir iş modeli ve efektif bir yürütmenin böyle bir karışımına sahip scale-up’lara nadiren rastlamışımdır.”