Dünyanın en az bilinen yerleri

Dünyanın en az bilinen yerleri
Marshall Adaları

Yaz tatiline sayılı haftaların kaldığı şu günlerde hummalı bir araştırma sürecine giren seyahat severlere yol gösterecek dünyanın en az bilinen yerleri CNN Travel tarafından sizin için sıralandı.

Farklı bir tatil yapmak isteyenlerin beklentilerini önemli ölçüde karşılayacak bu listeyi görür görmez hemen bu yerleri bir araştıralım istedik. Ancak gerçekten de az bilindikleri için derlediğimiz bilgileri kısıtlı bir çerçevede toparlayabildik. Ulaşım konusunda çetrefilli ve oldukça bütçesi pahalı olan bu yerleri keşfetmeniz için sizi listenin ilk 10’u ile baş başa bırakıyorum. Gerisi liste halindedir. Keyifli okumalar. (:

1. Tuvalu

Avustralya ve Hawaii’nin arasında yer alan Tuvalu, Büyük Okyanus’ta, 9 mercan adasından oluşan Polinezya ülkesidir. Ülkenin başkenti Fongafale’de görmeniz gereken yerler arasında Funafuti Conservation Area, Tuvalu Philatelic Bureau, Tuvalu National Library ve Funafuti Marine Conversation Area bulunuyor. Çin, Hint ve İtalyan mutfaklarının yanı sıra tropikal meyvelerin tadını çıkarabilirsiniz. Tatil için en uygun dönem ise Mayıs ve Ekim ayları.

2. Kiribati

Resmî adıyla Kiribati Cumhuriyeti, Büyük Okyanus’un orta kesiminde, takımadalardan oluşan bir ada ülkesi. Tropikal iklimin hakim olduğu bu ülkede hava durumu genel olarak sıcak ve nemli olduğu için her dönem ziyaret edilebilir.

3. Marshall Adaları

Okyanusya’da Kuzey Pasifik Okyanusu’nda Hawaii ve Papua Yeni Gine arasında bulunan 31 adet yuvarlak ada grubu, 5 ada ve 1152 adet adacıktan oluşan adalar topluluğudur. Mayıs – Kasım aylarını kapsayan dönem en yağışlı olan dönemdir. Ancak tropikal fırtınalar ve kasırgalar görülmediği için her mevsim gidilebilir bir özellik taşıyor.

4. Montserrat

Porto Riko’nun güneydoğusunda bulunan Montserrat, Karayip’te bir adadır. Rüzgâr, dalga ve volkanik patlamalar sebebiyle oldukça ilginç bir habitata sahip olan bu yer, en yağışlı dönem olan Temmuz ve Kasım ayları haricinde ziyaret edilebilir. Tropikal ormanlarında ve huzur bulacağınız eşsiz sahillerinde vakit geçirebilirsiniz. dünyanın en az bilinen yerleri

5. Niue

Büyük Okyanus’ta kısmen Yeni Zelanda’ya bağlı ada olan Niue, upuzun plajlara, bembeyaz kumlara ve masmavi bir denize sahip. Tropikal iklimi nedeniyle doğanın eşsiz görüntüsüne aşık olacağınız Niue’ye Kasım – Mart ayları dışında gitmelisiniz çünkü bu aylar arasında çetin tayfunlar görülüyor.

6. Amerikan Samoası

Güney Pasifik Okyanusu kesiminde konuşlanmış bir ada ülkesidir. En büyük ve gelişmiş adası Tutuila adasıdır. Engebeli zirveleri ve sınırlı kıyı ovaları, iki mercan adası ve beş volkanik adasıyla görülmeye değer olan bu ülkede eşsiz bir tatil yapabilirsiniz.

7. Komorlar

Resmî adıyla Komorlar Birliği, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke. Haritadaki çevre konumu Mozambik Kanalı, Mozambik’in açıkları, Hint Okyanusu’nun batısı, Madagaskar’ın kuzeybatısı.

8. Sao Tome ve Principe

Afrika kıtasının batı kıyısında Gine Körfezi açıklarında yer alan bir ada ülkesi olan São Tomé ve Príncipe, Seyşeller’den sonra, Afrika’nın en küçük ülkesi. Yağışlı dönemi Ekim – Mayıs arası olan bu ülke tropikal bir iklime sahip olduğu için sıcaklık ortalaması yüksek. Ziyaret etmek için Haziran – Eylül ayları arasını tercih edebilirsiniz. Bir ada ülkesi olduğu için öne çıkan lezzetler deniz ürünleri ve muz.

9. Mikronezya Federal Devletleri

Okyanusya içerisinde Büyük Okyanus’un batı kesiminde yer alan ve toplam 607 adadan oluşan bu ülke birçok ülke tarafından paylaşılan Caroline Adaları’nca yayılım gösteriyor. Mikronezya Federal Devletleri’ne bağlı adalar Yeni Gine, Guam, Mariana Adaları, Palau, Nauru, Filipinler ve Avustralya ve Hawaii civarlarında yer alıyor. Turizm açısından son derece potansiyeli yüksek olsa da birçok ülkeye uzak olması bu avantajını olumsuz şekilde etkiliyor.

10. Cibuti

Doğu Afrika’da küçük bir ülke olan Cibuti; Eritre, Etiyopya, Somali’ye komşu Kızıldeniz ve Umman Denizi’nde Aden Körfezi’ne kıyısı bulunuyor. Sıcak ve kuru bir iklim yapısına sahip olması nedeniyle Ekim ve Nisan aylarının ortalarında ziyaret edilmesi daha uygun bir ülkedir. Afrika ve dünya mutfağının esintilerinin olduğu ülkede et önemli bir yere sahiptir. Ancak ülkeye gitmeden önce salgın hastalıklara karşı aşılarınızı yaptırmayı unutmamalısınız.

Geriye kalan 14 yer ise şöyle:

11. Sierra Leone
12. Yeni Kaledonya
13. Gine
14. Tonga
15. Anguilla
16. Timor Leste
17. Saint Vincent ve Grenadinler
18. San Marino
19. Dominika
20. Lihtenştayn
21. Vanuatu
22. St Kitts ve Nevis
23. Moldova
24. Eritre