2 geyiğin vurulması için ihale: Hedef av turizmin geliştirmek!

Last Updated on 27 Mayıs 2019 by Turizm Günlüğü

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bilecik’te 2 adet kızıl geyiğin av turizmi kapsamında vurulması için ihale açıldı. İhale kapsamında ise her bir geyik için 14 bin lira ödenecek.

İhale yöntemiyle, 10 Haziran 2019 günü saat 11.00’de yapılacak olan satış çerçevesindeki uygulamanın amacı; kentte av turizminin gelişmesine katkı sağlamak ve geyiklerin neslini bir seviyede tutarak düzenli hale getirmek olduğu ifade edildi.

2 adet kızıl geyiğin av turizmi kapsamında vurulması için ihale açmasına sert tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise şu açıklamalarda bulundu:

“Nesli tükenmekte olan geyikleri vurarak turizm gelişimine nasıl bir katkı sunacaklarmış anlamadım!”

“Tarım ve Orman Bakanlığı Bursa 2. Bölge Müdürlüğü, bir ihale açmış. İhale nedir diye baktığımızda, nesli tükenmekte olan 2 kızıl geyiğin, para karşılığı vurulması. İnanılır gibi değil. Doğal yaşamı, tabiatı korumakla yükümlü olan Orman Bakanlığı, nesli tükenmekte olan hayvanları üç kuruşa öldürtmek için ihale yapıyor. Bunu da ‘turizmin gelişmesi’ için yapıyormuş. Bu turizm değil vahşet.

Bütün dünya, nesli tehlikede olan canlıların, hayvanların korunması için didinirken, bu ihaleyle biz tersini yapmış oluyoruz. Şimdi bu durum turizmi nasıl geliştirecekmiş, ben anlamadım. Nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanları birilerine vurdurmak turizm gelişimine nasıl bir katkı sunacak? Bizim yetkililer nesli tükenen hayvanları vurdurmak için ihale açınca, ülkemize daha fazla mı ilgi gösterecek turistler?

Biliyorum, ‘bu hayvanlar zaten yaşlı’ diyecekler ama gerekçe ne olursa olsun, soyları tükenmekte olan geyiklerin vurulmasına izin verilmemelidir. Bu güzel hayvanları öldürerek değil yaşatarak turizmi geliştirelim. Bunun için çabalayalım. Bu ihale derhal iptal edilmelidir.”