Kongre turizmi istatistiklerinde Türkiye’nin durumu pek parlak değil

İstanbul’da geçen yıla göre daha az kongre yapılmış
İstanbul’da geçen yıla göre daha az kongre yapılmış

Son Güncelleme Tarihi

ICCA’nın her yıl dünya çapında gerçekleştirilen kongrelere dair hazırladığı raporun 2018 verilerini içeren güncel versiyonu yayımlandı. Rapordaki verilere göre Türkiye, kongre turizminde altın çağını 2013 yılında yaşamış. O günden bugüne Türkiye’de gerçekleştirilen toplantı sayısında düşüş gözlemleniyor.

Uluslararası Kongre ve Toplantılar Birliği (ICCA), 2018 yılına ilişkin raporunu yayımladı. Türkiye, 55 toplantı ile 52’inci sırada kendine yer bulmuş gözüküyor. Söz konusu raporda geçen yıl gerçekleşen toplantı sayısı ise 64 olarak kaydedilmiş.

2009-2018 yılları arasında gerçekleşen toplantıların sayısının gösterildiği raporda Türkiye’de bu yıllar arasında en fazla toplantının gerçekleştirildiği yıl 2013 olarak belirtilmiş. 2013 yılında Türkiye’de toplam 241 toplantı gerçekleştirilmiş. Belirtilen yıllar arasında en az sayıda toplantının yapıldığı yıl ise 2018 yılı olarak geçiyor. Yine rapora göre geçen yıl toplantı sayısında hızlı bir düşüş yaşanmış.

EN FAZLA TERCİH EDİLEN ÜLKE: ABD 

Hazırlanan rapordaki verilere göre en fazla toplantının gerçekleştiği ilk 5 ülke sırasıyla,
947 toplantı ile ABD,
642 toplantı ile Almanya,
595 toplantı ile İspanya,
579 toplantı ile Fransa ve 574 toplantı ile İngiltere olmuş.

En çok toplantı ve kongre etkinliği düzenlenen ilk 10 ülke ve yıllara göre düzenledikleri etkinlik rakamları / turizmgunlugu.com

İSTANBUL’DA GEÇEN YILA GÖRE DAHA AZ KONGRE YAPILDI

ICCA’nın hazırladığı raporda bir de şehir bazında gerçekleştirilen toplantı sayısına bakılmış. Raporda İstanbul, Brisbane, QLD ve Bologna ile birlikte 33 toplantı ile 84’üncü sırada yer alıyor. Geçen yıl İstanbul’da 23 toplantı gerçekleştirilmiş. İstatistiklere göre geçen yıl ile bu yıl arasında bir artış gözüküyor. 2009-2018 yılları arasında İstanbul’da gerçekleştirilen toplantılara bakıldığında yine en fazla toplantı 160 toplantı sayısı ile 2013 yılı olmuş.

2009 – 2018 yılları arasında Türkiye’de düzenlenen kongre ve toplantı rakamları / turizmgunlugu.com

KONGRENİN GÖZDE KENTİ PARİS

2018 yılında en fazla toplantının gerçekleştiği 5 şehir ise sırasıyla şöyle,

212 toplantı ile Paris birinci sırada yer alıyor, onu
172 toplantı ile Viyana takip ediyor,
Madrid’de 165 toplantı gerçekleştirilmiş,
Barcelona 163 ile dördüncü sırada, onu
162 toplantı ile Berlin takip ediyor.

En çok etkinlik düzenlenen ilk beş şehir ve yıllara göre düzenlenen etkinlik rakamları / turizmgunlugu.com

TOPLANTI İÇİN EN FAZLA TERCİH EDİLEN AY EYLÜL

2018 yılı verilerine göre dünya çapında gerçekleşen toplantı sayısı 12.896 olmuş. Geçen yıl ile karşılaştırıldığında ise anlamlı bir düşüş gözükmüyor. Toplantıların yoğunluklu olarak gerçekleştirildiği ay ise yüzde 16 ile Eylül ayı olmuş, onu yüzde 14’ler seviyesinde Mart ve Haziran ayları takip ediyor.

KONGRECİLERİN EN GÖZDE KITASI: AVRUPA

Kıta bazında bir değerlendirme yapıldığında toplam 12 bin 937 toplantı gerçekleştirilmiş. Bu veriyi kıta bazında dağıttığımızda en fazla toplantının yüzde 53.1 ile Avrupa’da gerçekleştirildiği görülüyor. Avrupa’yı yüzde 18.7 ile Asya takip ediyor. Yüzde 12 ile Kuzey Amerika üçüncü sırada. Latin Amerika yüzde 9.6 ile Kuzey Amerika’nın hemen arkasında yer alıyor.

İlk 10’da yer alan ülkelerin ağırladıkları tahmini katılımcı rakamları / turizmgunlugu.com

Kaynak: ICCA Raporları