Etiyopya kültüründe bir Taksim akşamına ne dersiniz?

Last Updated on 2 Haziran 2019 by Yaşar Çelik

İki yıldır Beyoğlu’nun Taksim semtinde hizmet veren Habesha Restaurant, Etiyopya ezgileri ve dans gösterileri eşliğinde lezzetli yemekler hazırlıyor. Denemeyi düşünür müsünüz?

Değişik mutfakları merak ediyor ve farklı lezzetleri tatmaktan hoşlanıyorsanız; Habesha Restaurant; Dünyanın en eski uygarlığı olan Etiyopya kültürünü ve mutfağını denemek için geleneksel lezzetleri ile Taksim’de hizmet vermekte.

ETİYOPYA KÜLTÜRÜNÜ HER YÖNÜYLE YAŞATACAK MEKAN

İstanbul ve Türkiye’nin tek Etiyopya restoranı olan Habesha Restaurant uğramanızı önereceğimiz bir mekan. Restoranda Etiyopya mutfağının yanı sıra geleneksel danslarını izlerken keyifle yemeğinizi yiyebilir, Etiyopya kültüründe bir ritüel haline gelmiş Bunna’yı (Etiyopya Kahvesi) tadabilirsiniz.

İstanbul’un göbeği olan Taksim’e yolunuz düşüp Ekrem Tur Sokak’taki mekâna ulaştıysanız girişte sizi Etiyopya’dan getirilmiş objelerle donatılmış otantik bir ambiyans karşılayacaktır. Yerinizi alıp oturduğunuzda güler yüzlü bir servis elemanı siparişinizi almak üzere yanınıza gelecektir.

VEGANLAR DA DÜŞÜNÜLMÜŞ

Menüde oldukça renkli seçenekler bulabilirsiniz. Et yemekleri ağırlıklı yemek listesinde ayrıca veganlar da düşünülmüş olup isterseniz vegan tabağı da sipariş edebilirsiniz. Tercihinizi et yemeğinden yana kullanacaksanız yemek listesinde bulunan Tips isimli yöresel yemeği tatmanızı öneririz.

Servis İnjera (Etiyopya Ekmeği) üzerine serpiştirilmiş çeşitli soslar şeklinde verilebilir, isterseniz ayrı porsiyonlar halinde sunulabilir. Tepsi ile gelen atıştırmalıkta çatal bıçak kullanılmadan injere yardımı ile geleneksel usullerde yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. Bahsetmeden geçmek istemeyiz. İnjera ekmeğinin kendisi ve yemeklerde kullanılan baharatlar özel olarak Etiyopya’dan getiriliyor.

ETİYOPYA ŞARABI “TEJ”İ TATMAK İSTER MİSİNİZ?

Yemeğinizin yanına Etiyopya şarabı (Tej) ya da farklı bir içki alabiliyorsunuz. Bu arada yöresel danslar da başlamış olur. Etiyopya ezgileri eşliğinde keyifle karnınızı doyurabilirsiniz. Bir kahve eşliğinde restorana dair sohbetimiz sürerken, mekânın işletmecisi Can Korudağ dans gösterisinin pazartesi hariç diğer günler 21:00 ile 23:00 saatleri arasında yapılacağı bilgisini veriyor.

KAHVENİN ANAVATANI

Kahve demişken ayrıntıları vermeden geçmeyelim, Kahvenin anavatanı olan Etiyopya’dır. Kahveye onlar Bunna diyorlar, tadı bizim kahvelere benzemediği gibi, taze çekirdekler önce köz ateşinde kavruluyor sonra toprak testilere alınıp köz ateşinde demlenerek, tütsü ve patlamış mısır ile serenomi şeklinde servis ediliyor. Onlarda da kırık yıl hatırı var mıdır bilemiyoruz ancak ritüeli, sunumu ve aroması hoşumuza gidiyor. Siz de yemeğinizi tamamladıktan sonra mutlaka Bunna’yı deneyin.

Gelelim tüm bu hizmetin ekonomik olarak bedeline. Fix menü olarak hizmet veriyorlar. Yemek, kahve ve dans gösterisi için toplam 35 Avro ödüyorsunuz. İstanbul’daysınız farklı lezzetler ile tanışmak veya alışık olmadığınız bir atmosferde lezzetli bir akşam yemeyi planlıyorsanız Habesha Restaurant‘ın kapısını çalabilirsiniz.

Habesha Restaurant nerede?

Hüseyin Ağa Mah. Ekrem Tur Sok. No:5 Beyoğlu / İstanbul
Rezervasyon: +90 0533 120 56 18