Müze Kart için yeni uygulama…

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çok kısa süre içinde Müze Kart’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait müzelerde de geçerli olmasını sağlayacaklarının müjdesini verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Tekfur Sarayı Müzesi’nde düzenlenen İstanbul Craft Week etkinliğini ziyaret etti.

İstanbul’un turizm açısından bir “Marka Şehir” olduğuna dikkat çeken Bakan Ersoy, çok kısa süre içinde Müze Kart’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait müzelerde de geçerli olmasını sağlayacaklarının müjdesini verdi.

Kültür, sanat, tarih ve arkeoloji alanlarında yapılacak çalışmalardaki artışın İstanbul’un marka değerini de yükselteceğini belirten Bakan Ersoy, bu açıdan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasındaki iş birliğinin önemine değindi.

“TEK KARTLI MÜZE KART SİSTEMİNİ BELEDİYE MÜZELERİNDE DE HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Belediyenin kendi bütçesiyle bazı müzelerin restorasyonuna katkı sağladığını söyleyen Bakan Ersoy, “Yol ortağımız belediyelerle birlikte bu çalışmaları daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Sonuçta ilin yönetiminden belediye sorumlu olduğu için tescilli binaların, tarihi yapıların ve turizm cazibe noktalarının, belediye ile birlikte Bakanlığımızın görüşleri alınarak geliştirilmesi en doğru yöntem. Biz bunun ikinci aşamasını da geliştireceğiz. Buraların ziyaretçilere sunum aşamasında da tek kartlı Müze Kart sistemini belediye müzelerinde de hayata geçireceğiz.” dedi.

“TÜRKİYE’YE GELEN HER ÜÇ TURİSTTEN BİRİ…”

Tekfur Sarayı Müzesi’nde yer alan cam ve çini eşyalara ilişkin yetkililerden bilgi alan Bakan Ersoy, daha sonra restorasyon aşamasında bulunan Anemas Zindanları’na giderek incelemelerde bulundu.

İstanbul’un her noktasıyla adeta bir açık hava müzesi olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, “İstanbul çok önemli… Türkiye’ye gelen turistin üçte biri yani her 3 turistten biri İstanbul’a geliyor. Buradan da Marmara Bölgesi ile yakın bölgelere dağılıyor. Dünyanın en büyük ve en çok noktasından direkt sefer düzenleyen havalimanının da İstanbul’da açılmış olmasıyla, potansiyeli çok daha arttı. Açıkçası 2023 hedeflerimize ulaşmamızda da en iyi, en etkili silahlarımızdan biri olacak diye düşünüyorum.” dedi.