THY yöneticilerinin maaşları tartışma konusu oldu

Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında THY’nin yönetici kadrolarına ne kadar ücret ödendiğine dair bir yazı yazdı.

1 Ocak-31 Aralık 2018 dönemine ilişkin THY yönetim kurulu faaliyet raporundaki bilgiyi aktaran Çiğdem Toker, “2018 yılında yönetim kurulu üyeleri, genel müdür ve genel müdür yardımcılarına ödenen ücret ve ikramiye dahil tüm maddi menfaatlerin toplamı 19 milyon 659 bin 981 lira olarak gerçekleşmiştir” ifadesini kullandı.

İşte Çiğdem Toker’in kaleme aldığı o yazı:

Bu cuma THY’nin olağan genel kurulu var. Ticaret Sicili’nde ilan edilen bir bilgi bu… Güncel bir ilandaki gündem maddesine bakarak 2018’de seçilen iki yönetim kurulu üyesinin onaya sunulacağını yazdık geçenlerde. Deyim yerindeyse küçük çaplı bir kıyamet koptu.
Haber değeri taşıyan olağan bir gazetecilik bilgisi, kişilik hakkı ihlali yapılmış havasına sokuldu. Karşı yazılar, haberler yazıldı…

Tebrik ediyorum o arkadaşları (!) Yayılan bu havanın en tuhaf bölümü ise THY Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Fatmanur Altun’un sanki başörtüsünü konu etmişim algısı oldu.

Geçiniz.

Meselenin özü nettir: İktidara yakın bazı şirket ve bu şirketlerin yönetimindeki kişilerin dokunulmaz, sorgulanmaz olma arzusu ve kamusal nitelik taşıyan görev yapmalarına karşın eleştiriye tahammülsüzlükleri.

Hakkımda açılmış “manevi” tazminat davalarından dolayı tüzel kişilerin bu garip ruh haline fazlasıyla vakıfım artık. Neyse ki THY halka açık bir şirket ve faaliyet raporunda tek tek olmasa bile yönetim kurulu üyelerinin toplu ücretlerine dair bilgiye yer verilmiş.

19.6 MİLYON LİRA

Açık kaynaklardan paylaşmaya devam edelim:

1 Ocak-31 Aralık 2018 dönemine ilişkin yönetim kurulu faaliyet raporundaki bilgi şöyle:

“2018 yılında yönetim kurulu üyeleri, genel müdür ve genel müdür yardımcılarına ödenen ücret ve ikramiye dahil tüm maddi menfaatlerin toplamı 19.659.981
TL olarak gerçekleşmiştir.”

Yazıyla 19 milyon 659 bin 981 TL.

Tabii bu bilgi, söz konusu tutarın kaç yöneticiye ödendiği sorusunu da sorduruyor.

Cevap aynı belgede… THY yönetiminde başkanla birlikte 9 yönetim kurulu üyesi görev yapmakta. Başkanvekili Bilal Ekşi, aynı zamanda genel müdür. Ekşi’nin yardımcı sayısı 8. Dolayısıyla bu 19.6 milyon TL yıllık toplam ödemenin 17 kişiyi kapsadığını söyleyebiliriz. Bu tutarın tek tek kime, ne kadarı ücret, ne kadarı ikramiye vs. ayrıntı yer almıyor.

Şu bilgileri de sunalım: Bağımsız yönetim kurulu üyelerine verilen ücrette kâr payı, pay opsiyonu dikkate alınmıyor. Hiçbir yönetim kurulu üyesi kredi veya borç almıyor. Huzur hakkı ödenmiyor.

İkramiye ise her 3 ayda bir.

Bu verilerden hareketle, THY’nin geçen yıl 17 yöneticisine yaptığı toplam 19.6 milyon TL’lik ödemenin yüksek olup olmadığının
takdiri ise okurların.

İki basit soru

Kamu gücü kullanılan koltuklarda görev yapan ve ayrıcalıklı pozisyonları, yüksek maaşları  “tabii ki yetenekleri ve birikimiyle” hak ettiğini düşünen herkese, “arkadaşlar” şu soruyu sormalı:

“İktidar partisine yakın mısınız?”