OTSAD’tan Firuz Bağlıkaya’ya tam destek

OTSAD, TÜRSAB
OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk ve TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya.

Son Güncelleme Tarihi

Turizmde Türkiye’nin yatırım ve gelir potansiyelini artıracağı iddia edilen “Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı”na yönelik eleştiriler turizm sektörü paydaşlarından gelmeye devam ediyor. Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Başkanı Hüseyin Kırk, “TÜRSAB’ı görmezden gelmek büyük bir gaflettir” dedi.

“Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı”na yönelik Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Başkanı Hüseyin Kırk’ın yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Turizmin en değerli meyvesi turisttir. Bu ülkeye turist getiren seyahat acentalarının birliği olan TÜRSAB’ı “Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı” içerisine almamak, görmezden gelmek büyük bir gaflettir.

Ülkemizi yıllardır yurtdışı fuarlarda başarılı bir şekilde TÜRSAB ve onun üyesi seyahat acentaları temsil etmektedir. 1970’lerde elinde çanta ile ülke ülke, fuar fuar, kapı kapı gezen seyahat acentaları sayesinde bu sektör bu günlere gelmiştir. Bugün “Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı” yönetim kurulunda olanlar 1970’lerde, 80’larda, 90’larda neredeydiler?
Sektör, turizmin bu ülkede temellerinin atıldığı 70’li yıllardan bu güne 1 milyon turist’ten 35 milyon’a, 600 milyon dolarlık gelirden 30 milyarı geçen bir gelire kavuşmuşsa, irili ufaklı bin civarında seyahat acentasının çalışmaları ile bu noktaya gelmiştir.

50 milyon turist 50 milyar dolar sloganı ile yola çıkanların bu yolda, en değerli yol arkadaşlarını görmezden gelmiştir. Nitelikli turist bu ülkeye gelmez, husumet ile hiç bir kurum yönetilemez.

Yabancı turiste hizmet veren yat, kiralık araba, otel, eğlence, otobüs, uçak gibi alt birimlerin çalışanlarının da bu gelişmede önemli payı vardır. Konaklama sektörü, rehberlik gibi unsurlar bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Çatıştırarak, ayrıştırarak ya da özerkleştirme masalları ile sahte gurur kaynağı olan davranışlara yol açacak parçalanmalara neden olacak tutum ve davranışlardan Türkiye turizm sektörünün geleceği için uzak durulmasını gerektiğini belirtmek isterim. “Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı”nın bu unsurları da içine alarak seyahat acentaları yani TÜRSAB patronajlığında olmasında yarar var.

Turizm milli işimiz ve bu sektör için yıllardır bedel ödüyoruz, ülke tanıtımı bizden yani 12 bin üyesi ile TÜRSAB’tan sorulur.

TÜRSAB’a bağlı alanından uzman Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları derneği OTSAD olmadan Ortadoğu’da yapılacak her tanıtım etkinliği ziyan olur.

Turizm pazarlarını ele alıp, her pazardan “Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı” içinde olması gereken duayen isimlere yer verilmeli. OTSAD yoksa Ortadoğu’da hiç bir strateji üretemezsiniz, TÜRSAB yok ise bu ajansın başarılı olma imkanı yoktur…

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın “Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı”na yönelik dün yaptığı açıklamada belirttiği tüm endişeleri OTSAD olarak bizde paylaşıyor. Bu yanlıştan dönülmez ise gerilmiş olan bu yolda sektör daha karışık ve daha sıkıntılı hale gelebilir. Turizme ve TÜRSAB’a hep birlikte sahip çıkmak gerekir.

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Başkanı
Hüseyin Kırk”