Türkiye o ülkede yükselişte: Antalya % 20 Bodrum % 18 artış

Varşova Kültür ve Bilim Sarayı / turizmgunlugu.com

Son Güncelleme Tarihi

Polonya Tur Operatörleri Birliği’nin (PZOT) açıkladığı verilere göre 2019 yılının nisan ayında Yunanistan ve İspanya destinasyonları düşüş yaşarken; Türkiye ve Mısır yükselişe geçti.

Polonya, Yunanistan turizmi için önemli pazarları arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl bir milyonun üzerinde Polonyalı tatil için Yunanistan’ı tercih etti. Yunanistan bu yılın Nisan ayında düşüş yaşarken; Türkiye ve Mısır artış kaydetti.

PZOT: REKOR DÜZEYDE DÜŞÜŞ

Polonya Tur Operatörleri Birliği’nin (PZOT) açıkladığı Nisan 2019 rakamlarına göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Polonya’dan gerçekleştirilen Yunanistan rezervasyonlarında % 24.5’lik oranla rekor düzeyde düşüş kaydedildi.

MISIR VE TÜRKİYE YÜKSELİŞTE

Buna karşın Mısır rezervasyonlarında % 36, Türkiye rezervasyonlarında ise % 18.7 oranında artış yaşandı.

İSPANYA’DA DÜŞÜŞTE

İspanya’ya yönelik rezervasyonlarda da Nisan ayında % 22.3 oranında düşüş yaşandı.

Greek Travel Pages’ın aktardığı PZOT verilerine göre Nisan 2019 döneminde yapılan rezervasyonlarda Antalya % 20.1, Mısır’ın turistik destinasyonu Hurghada % 29.8, Marsa Alam % 17.2 oranında, Bodrum ise % 18.1 oranında artış kaydetti.

Diğer yandan Nisan ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Yunanistan destinasyonları arasında yer alan Girit Adası’nda yer alan Heraklion (Kandiye) % 29.8, Zakintos % 16.2  ve Rodos Adası’na yönelik rezervasyonlarda % 10.5 oranında düşüş yaşandı.

YUNANİSTAN’IN POLONYA’DA TANITIMI İÇİN EXPO

Yunanistan’ın Polonya pazarında bu döneme kadar etkin olmasının nedenlerinin arasında Yunanistan’ın ve destinasyonlarının tanıtımı için düzenlenen GRECKA PANORAMA etkinliği yer alıyor.

Beş yıldır düzenlenen expo 2019 yılında 7 – 8 Aralık tarihleri arasında Varşova’da düzenlenecek. Aralık ayında düzenlenecek etkinliğe 10 bin kişinin katılması bekleniyor.