Bayram tatili öncesinde ucuza uçmanın ipucu

Bayram tatili için yoğun bir talep olduğunu belirten Enuygun’un CEO’su Çağlar Erol, seyahat edeceklerin daha uygun fiyatlı bilet satın almak için tatilin başladığı 10 Ağustos Cumartesi yerine bir gün öncesine veya bir gün sonrasına bakabilir” dedi.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi milyonlarca kişiyi tatil heyecanı sardı. Bayramı memleketinde geçirmek için yola çıkacakların yanı sıra, başta sahil şeridi olmak üzere tatil bölgeleri ve yurt dışı da büyük rağbet görüyor.

Uçak bileti sitesi Enuygun’un CEO’su Çağlar Erol, bayram öncesi değerlendirmelerde bulundu.

“BAZI ŞEHİRLERE UÇAK BİLETLERİ TÜKENMİŞ DURUMDA”

Turizmin altın yıllarından birini yaşadığını söyleyen Çağlar Erol, Kurban Bayramı ile sektörün yüzünün daha çok güldüğünü dile getirdi. Yaz sezonuna denk gelmesinin de etkisiyle bayram dönemine yoğun bir talep olduğunu belirten Erol, “Şu anda aralarında Trabzon, Iğdır, Samsun ve Diyarbakır’ın da bulunduğu bazı şehirlere uçak biletleri tükenmiş durumda. Bu şehirlere gidecek olanlar yalnızca aktarmalı uçak biletleri bulabiliyor” dedi.

YURT İÇİNDE İZMİR, YURT DIŞINDA ODESSA

Tatilcilerin yurt içinde memleketlerini ve sahil kesimlerini, yurt dışında ise vizesiz veya kapıda vize veren ülkeleri tercih ettiklerini ifade eden Çağlar Erol, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yurt içinde seyahat edilen ilk beş lokasyon İzmir, Trabzon, Antalya, Bodrum ve Adana olarak sıralanıyor. Türk tatilcilerin gözdesi Kıbrıs’a da her zaman olduğu gibi ilgi büyük… Yurt dışına baktığımız zaman ise ilk sıralarda Odessa, Erivan, Bakü, Üsküp ve Belgrad’ı görüyoruz. Çok sayıda gurbetçi vatandaşımızın bulunduğu Almanya ve Hollanda da, bayramda seyahat edilen ülkeler arasında yer alıyor.”

GİDİŞ DÖNÜŞ BİLET FİYATI ORTALAMASI 763 TL

Bayram dönemi için uçak bileti fiyatlarına da değinen Enuygun’un CEO’su Çağlar Erol, “Yurt içi ve yurt dışı ayrımı gözetmeksizin bakarsak gidiş – dönüş uçak biletlerine ortalama 763 TL harcanıyor. Tatile çıkacaklar daha uygun fiyatlı bilet bulmak için en yoğun gün olan 10 Ağustos 2019 Cumartesi yerine farklı tarihlere bakabilir. Sözgelimi 9 Ağustos tarihli biletler, 10 Ağustos’a göre yüzde 15, 11 Ağustos tarihli biletler ise yüzde 30 daha uygun” açıklamasında bulundu.

MEMLEKET YOLCULUĞUNDA AĞIRLIK OTOBÜSTE!

Bayram tatili havalimanlarını hareketlendirdiği gibi otogarlarda da büyük bir yoğunluk yaşanmasına neden oluyor. Enuygun’da uçak biletinin yanı sıra otobüs bileti satışı gerçekleştirdiklerini de hatırlatan Çağlar Erol, “İstatistiklerimize göre, otobüsle en çok gidilen şehirler İzmir, Ankara, Mersin, Adana ve Gaziantep. Otobüsle seyahat edenler ağırlıklı olarak memleketlerini ziyaret ediyor” diyerek sözlerini tamamladı.